"צדק חברתי מתחיל במערכת החינוך"

בלעדי לסלונה: לרגל פתיחת שנת הלימודים, ציפי לבני מברכת את ההורים והתלמידים ומאחלת לכולנו מערכת חינוך שוויונית וצודקת יותר

31/08/2011
ציפי לבני קבלו עדכונים מציפי
  • RSS
» ציפי לבני. איננו רשאים לעצום עין מול הידרדרות

מחר תיפתח שנת הלימודים, ואמנם ילדיי כבר בגרו ועזבו את מערכת החינוך - אך אני מאמינה שמערכת החינוך הממלכתי בישראל צריכה ויכולה לתת יותר לילדי ישראל.

אני מאחלת שתדע כל אם עברייה שהיא מפקידה את ילדיה בידי מורים/מורות הראויים לכך. המשפט המקורי אמנם מתייחס למפקדי צה"ל, אלה שבידם אנו מפקידים את חיי ילדינו, אבל אני מאמינה שזכותו של כל הורה לדעת שהוא מפקיד גם את חינוך ילדיו בידי מורים ראויים, אלה שיוכלו להעצים את הילדים ולאפשר להם לממש את הפוטנציאל הטבעי החבוי בכל ילד. אלה שיקנו להם את אותם ערכים שאנחנו כהורים מחנכים לאורם בבית.

אני אם גאה (איך לא) וישראלית גאה בכל מצב. ובכל זאת, איננו רשאים לעצום עין מול הידרדרות. ישראל הופכת להיות מדינה אחת לשבטים שונים, המדברים בשפות שונות ומתחנכים על ערכים שונים. צדק חברתי מתחיל במערכת החינוך. במקום זרמים שונים ומשונים בחינוך המפצלים את ישראל, במקום שעתידו של ילד יקבע לפי מקום מגוריו והמצב הכלכלי של משפחתו - יש לקבוע בחוק את סל החינוך לתלמיד, את אותם תכנים, ערכים וכלים לעתיד שהמדינה חייבת לתת לכל תלמיד. יש ליישם לאלתר חינוך מהגיל הרך, כי מעונות אינם בייביסיטר להורים עובדים, ושוויון הזדמנויות צריך להתחיל כבר בגיל הרך. התקצוב חייב להיות דיפרנציאלי, לתת יותר לאלו שמתחילים עם פחות, וחינוך למצוינות לא יכול להיות תירוץ לוותר על המתקשים. זכותו של כל תלמיד לקבל תעודה, בין אם בגרות עיונית ובין מקצועית/טכנולוגית - ולשם כך יש להשקיע מחדש בחינוך טכנולוגי.

אני חושבת שההמונים שיצאו לרחובות רוצים לראות מדינה מתוקנת שאלה הם פני החינוך בה. אני מאמינה שניתן לעשות את השינוי ואני מחויבת לעשותו בבוא העת. אני מאחלת לילדים שנת לימודים פורייה, למורים סיפוק בעבודה ולהורים את אותה נחת השמורה להורים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה