צבע טרי 4

העבודות המוצלחות ביותר ביריד "צבע טרי 4" הן דווקא של אמנים עצמאיים, מחוץ לגלריות. דנה גילרמן מסמנת מטרות

05/04/2011
דנה גילרמן קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

היו כאלה שאהבו את המראה של יריד האמנות 'צבע טרי', שנפתח אתמול במתחם 'ריאליטי' בדרך בן צבי 51, תל אביב. הוא נראה קצת כמו בסיס צבאי: לוק מקומי, ים תיכוני, שידוע ברמת אלתור גבוהה ורמת גימור לא מוצלחת במיוחד. אחרים התגעגעו למראה הנובו-רישי מעט שאפיין את מיקום היריד בשנים קודמות - מתחם התחנה לפני שנתיים או נמל יפו לפני שנה. בכל מקרה סביר להניח שגם הפעם יוכתר היריד בהצלחה, בעיקר בזכות ריבוי של אמנים מוכשרים בחממת האמנים העצמאיים, ומאמציהם של הגלריות המסחריות לבלוט ולהציג את העבודות היותר מובחרות שברשותן.

כמדי שנה היריד מחולק לשניים: חממת האמנים העצמאיים והביתנים של הגלריות המסחריות. כמדי שנה, החלק היותר ארטקטיבי נמצא בחממה – אותם 48 אמנים ואמניות ברי מזל, שאינם עובדים עם גלריות ונבחרו מבין 1000 מועמדים להציג את עבודתם. מחירי עבודותיהם זולים יחסית ונעים מ-10,000-500 שקלים אך יש בכך גם הימור לחובבי ההשקעות: מרבית האמנים שם נמצאים בתחילת הדרך וקשה לדעת אם קניה שנבעה מהתאהבות במבט ראשון, תוכיח את עצמה גם כהשקעה נכונה.

ובכל זאת ארשה לעצמי להמליץ על כמה עבודות שבהן אני התאהבתי, מתוך תקווה לראות את אותם אמנים גם בירידים הבאים: בין אם בחממת האמנים העצמאיים או כבר בחממה הכלכלית יותר, אך גם הבטוחה יותר, של הגלריות המסחריות.

האמנית החביבה ביותר עלי היא לנה רבנקו, ציירת מרשימה ביותר, שמציירת על גבי דפים משומשים של ספרים ומחברות, דמויות וחפצים, שנראים כמו שילוב בין מיניאטורות מסורתיות מאסיה ומרוסיה לבין סוריאליזם ופופ מערבי. מחירי העבודות הקטנות כ-1,500 שקל והגדולות בסביבות 3,800 שקל. כמעט כל העבודות שהוצגו בתחילת הערב נמכרו עד לסופו. גם נפוצה שמועה שאחרי הערב הזה הכל אזל ולא יהיה יותר. אך סביר להניח שרבנקו בכל זאת הכינה מלאי לחמישה ימי יריד. מומלץ בחום לקנות ומהר.

school mermaid בתולת ים מבית-ספר 240mm x 170mm אקריליק וצבעי מים על נייר

Comme ça du mode ככה זה באופנה 285mm x 218mm, 2011 אקריליק וצבעי מים על נייר

האמנית החביבה ביותר על הקהל היתה ללא ספק עפרה לפיד. הסדרה שהציגה, “בתים שבורים" כוללת 56 תצלומים והיא מבוססת על תצלומים של מבנים מתפרקים שצילם צלם חובב מצפון דקוטה. לפיד הדפיסה את תצלומיו, יצרה מהם אובייקים תלת מימדיים וצילמה אותם מחדש. התוצאה מרשימה וכך גם ההיענות של הקהל שרכש חלק גדול מהתצלומים. כל תצלום הודפס במהדורה של 5 עותקים, מחיר כל עותק 1,500 שקל.


האמנית החביבה ביותר על ועדת פרס האמן המבטיח מטעם האספן יגאל אהובי היא הציירת נטליה זורבוב. זורבוב, שכבר נמצאת באוספיו של האספן, זכתה ב-40 אלף שקל, סכום כפול מזה שניתן בשנה שעברה. ציוריה הצבעוניים, הגראפיים, מעבירים את ההווי והתרבות הישראלית דרך עיניים של מהגרת, בת תרבות אחרת. שמסתכלת על החיים פה באירוניה מהולה בביקורת. טווח מחירים: 1300 עד 10,000 ש"ח.


אבא ישראלי אקריליק על בד, 72 על 130 ס"מ, 2011

עוד עבודות מרשימות בחממה הן של לילך בן עמי, שעשויות משכבות רבות של מגזרות נייר. יש בהן אינסוף פריטים של נופים ודמויות, שמשלבים בין תרבות נמוכה לגבוהה, בין מסורות שונות – מצד אחד מגזרות נייר ומצד שני ציור דיגיטלי – וביחד הם בונים מעין ארכיון דימויים רב תרבותי. מחירי עבודותיה נעים בין 5-8 אלף שקל.


מבין התצלומים הרבים שהוצגו בחממה מצאה חן בעיני סדרת תצלומים של עידו אברמסון, שבמרכזם מעין דמויות שנראות עשויות שעווה, ובמיוחד התצלום של החייל הנושא על כתפו פצוע. תצלום זה, שכותרתו Welcome to Lebanon #1 (ומחירו 6,200 שקל), זכה בפרס של סותביס והוא יכלל במכירה הבאה של בית המכירות בניו יורק. נדמה שאברמסון מפסל מחדש את המיתוסים הישראליים כמו החייל, ולהבדיל הגמל, ומאפשר לנו לראות אותם באופן אחר. מחירם נע בין 5-8 אלף שקל.


ולבסוף, אורי הולבן, שמשך את העין כבר בתערוכת הבוגרים בבצלאל, בשנה שעברה. הולבן מייצר מעין יריד צבעוני עם אפקטים, מעין דיסנילנד אמריקאי במראהו, ילדותי, ושובה לב. כמה פריטים מהתערוכה הזכורה לטוב – במיוחד שלט הניאון עם השם “ג'וני קרן” - ביחד עם עבודות חדשות, מוצגות עתה ביריד. טווח המחירים 1,200-10,000 שקל.

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה