פתאום הכרס שלי יפה

עכשיו כל הנשים ימששו את הבטן שלך ויתנו לך עצות ורשימת אסור ומותר. תתעלמי מהן, זה יעזור לך גם הלאה, כאמא

03/03/2011
הכללית קבלו עדכונים מהכללית
  • RSS
» נעים או פולשני? תמונת אילוסטרציה:Thinkstock
מאת: קטי קמחי-ולדמן

יש לך בטן וקשה לא לנחש מה מצבך הפיזי. בשלב הזה (ולפעמים גם הרבה קודם) ההריון שלך הופך להיות:

א. נחלת הכלל.

ב. הנושא היחיד שאנשים ידברו איתך עליו.

קשה לשתוק מול הפלא הנשי

חלק מאיתנו (בעיקר אלה שזה להן הריון ראשון) ישמחו שמצבן הוא נושא חובה בכל מפגש נשים בחנות המכולת, בעבודה או בחנות החזיות. אבל גם הלהוטות ביותר יתחילו להתפתל באי נוחות כשכל זר ידחוף יד פולשנית אל הבטן וימשש בחדווה, או כשהבנות בעבודה יסרקו אותן מלמעלה למטה וידונו במומחיות מה זה אומר אם הבטן גדולה מדי, קטנה מדי, נמוכה, גבוהה, שעירה או מנוקדת. זה השלב שבו תצטערי שלא לבשת רעלה לעבודה.

בעניין נחלת הכלל: יש הריונות שהם יפים כל כך שקשה לאומה לשתוק מול הפלא הנשי שהולך מולם. יש שיציעו לצלם אותך, ינסו למשש ויפגינו הערכה כנה ביחס לאסתטיות הבטן והפרופורציות שלה. למרות שזה נעים (וזו גם הפעם האחרונה שמישהו יחמיא לכן על הבטן העגולה שלכן) לפעמים צריך לשים את הגבול. חברתי נגה פיתחה נהמה גרונית שאותה גירגרה בכל פעם שיד זרה איימה ללטף לה את הכרס.

של מי ההריון הזה?

אפשר גם לשלב ידיים בצורה חד משמעית על הבטן, להגיד תודה ומיד להחליף נושא. וזה מה שמביא אותנו אל חלק ב' של הבעיה: בשלב מסוים (בסביבות שבוע 12) יימאס לכן לדבר על בחילות, לשמוע עצות ולדון עם כל העולם על ענין אחד בלבד: הריון.

כל הנשים בעולם ירצו לתת לכן עצות. זה מתחיל באוסף המאכלים המומלצים לבחילות ולהקאות, וממשיך בסדרת הרצאות אגרסיביות למה אתן מוכרחות להפסיק לעשן, לשתות קפה, להתחיל להתעמל ולהפסיק לדבר בטלפון סלולרי.

שמעתי כבר סיפורים על תגובות קשות בציבור כשנתפסה הריונית המעשנת, רחמנא ליצלן, סיגריה בתום ארוחה בבית קפה. ולא בגלל הזיהום הסביבתי היא כמעט נסקלה למוות, אלא בגלל הנזק הבלתי הפיך שהיא גורמת לעוברה.

אין לי מושג אם זה קורה רק בארץ, לא ניסיתי להיות בהריון במדינות זרות, אבל בכל מקרה ברגע שאתן מרגישות שחדרו לכן לפרטיות, תגידו בנימוס "תודה, זה רעיון טוב" והעבירו נושא לתסרוקת המעניינת של זוגתכן לשיחה.

את זה מותר או אסור?

קחי בחשבון שאת במצב רגיש, ולא תמיד יודעת מה הכי טוב לך ולעובר, לכן זה הזמן להתחיל להתאמן באימהות ולסמוך על תחושת הבטן. ללמוד מתי ולמי להיפתח כדי לקבל עצה או ביקורת ומתי לחייך מאוזן לאוזן ולתת להערות ולטיפים ה"חשובים מאוד" לעבור לידך.

אם באמת תפנימי את כל השטויות שיעברו לידך במהלך ההריון את עלולה לעבור תקופה מתסכלת מאוד (אני זוכרת שבאיזה שלב רציתי להגיד ליושבת מולי שהעובדה שהבטן שלי, כמו שהיא טענה בנחרצות- "גדולה מדי", היא בגלל שהפנמתי והתנפחתי מכל השטויות שנשים כמוה אמרו לי).

מה עם מותר ואסור? אני לא רופאה וגם לא גינקולוגית ובכל זאת אני מעזה להצהיר: תאכלי מה שאת רוצה, תעשני מה שאת רוצה ובכלל תנסי כמה שפחות לסבול.

זה הזמן להקשיב רק לגוף שלך

כל העולם יודע מצוין מה נכון ומה לא נכון. את זה אפשר לקרוא בכל מוסף בריאות או מדור הריון בירחונים, אבל רק את (ואפילו לא בן זוגך שיחיה) יודעת מה טוב בשבילך ובשביל התינוק. ואם דווקא סיגריה מורידה לך את הבחילה – תעשני. ואל תתחילי עם השנאה העצמית - זה לא יוביל לשום מקום. חוץ מזה יש לך את כל החיים לשנוא את עצמך כשתהיי אמא (נדבר על זה בהמשך). חברתי טלי למשל, טבעונית ידועה הדוגלת באוכל אורגני ואבקות חרובים למיניהן, דווקא חזרה לעשן עם ההריון. היא טענה שזה הדבר היחיד שמוריד לה את הבחילות.

כמובן שלהזריק סמים קשים, להרים משקולות ולעבור לדיאטה שמבוססת על מילקי לא מומלץ, אבל הגוף שלך יודע מה הוא צריך ובהריון יותר מבכל זמן אחר הוא יבהיר לך בצורה הברורה ביותר איך להתנהג איתו. וזה הזמן להקשיב. כך שגם אם הרופאים אומרים לך לאכול הרבה ירקות טריים ולך מתחשק יותר מכל פיצה - לכי על זה. אף אחד עוד לא מת בגלל תשוקה בלתי מוסברת לג'אנק פוד (חוץ ממקרה אחד של כמעט רצח בשל סגירת סניף ההמבורגר בשעה לא צפויה באחד מחודשי ההריון המוקדמים שלי).

מותר לאישה בהריון ליהנות מהחיים

גם ככה קשה לך, פיזית, נפשית והורמונלית אז אל תייסרי את עצמך בגלל שטויות. כל זמן שאת מרגישה שאת שומרת על מינונים סבירים של מזיקים שאת מחדירה לגופך, תרשי לעצמך. מותר לאישה בהריון ליהנות מהחיים. את לא רק מכל גידול, את גם אישה שאוהבת את אותם דברים שהיא אהבה קודם (וכאן גם המקום להוסיף שאולי תגלי, באופן מפתיע, שאת אוהבת דברים שמעולם לא אהבת קודם: אפרסמונים, סרטים אירופאים וגברים נמוכים ושעירים). לכי על זה. תשוקה פראית היא אחד הדברים שהופכים אותנו מושכות ומסתוריות יותר בעיני שאר העולם. וחוץ מזה, על מה תדברי עם ההורים של בעלך?

לכתבות נוספות במתחם הבלוגים של הכללית – לחצו כאן
קטי קמחי-ולדמן, אם לשלושה, עיתונאית, מטפלת בשיטת ‘התמקדות’, כותבת ומרצה בענייני הורות, סקס ותקשורת זוגית

תמונות אילוסטרציה: Thinkstockphotos
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך