פרשת תמונות העירום והמורה: מי כאן הקרבן?

תמונות עירום פרטיות של מורה נגנבו על ידי תלמידים ומופצות לכל עבר - והמערכת מוקיעה אותה, ומתייחסת אל הנערים כנפגעים. תרבות האונס, עשית זאת שוב

11/09/2014
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

בחורות ערומים זה חולירע

כדי שתרבות האונס תמשיך לשגשג ולפרוח, לדכא נשים ולרומם גברים, יש צורך במרכיב אחד שלא ישתנה: השנאה למין.

זה נשמע כמו אבסורד, אבל אם תחשבו על זה רגע, רק בחברה שרואה מיניות כחטא, אפשר להגיע לרמות של השפלה, ביזוי ושיימינג כמו שנשים חוות כאן על בסיס יום יומי. תרבות האונס, משמעותה לא רק כפיית יחסי מין על מי שלא הסכימה. מדובר בתרבות שלמה שאומרת לאישה איך להתנהג עם הגוף שלה, המיניות שלה, היצרים שלה. ברגע שכל אישה חורגת מהנורמות האלה, היא "מותרת" לכל, היא "שרמוטה", "זולה", רעה ומסוכנת. רק השבוע נחשפנו למודעה בכיכובה של נינט על כביש איילון, שם היא מופיעה ברמיזות מיניות אך לא בעירום - בעוד הדוגמניות האלמוניות שמלוות אותו, חשופות בחלקן העליון. המסר ברור - נינט חשובה יותר, היא מוכרת, יש לה שם ומוניטין ולכן היא לעולם לא תתפשט. הבחורות האחרות חסרות הזהות לציבור הישראלי, מותרות לכל. הערום הוא אות קלון, רק מי שיש לה מספיק כסף וכוח, כמו נינט -  יכולה להמנע ממנו.

אישה משכילה, חזקה, מצליחה; שמחצינה את המיניות שלה מרצון ומבחירה - היא מסוכנת לפי המשוואה הזו. היא חורגת ממנה ומערערת את היסודות שלה. אישה שכזו היא כנראה המורה מאשקלון שהצטלמה בעירום והשאירה את התמונות בטאבלט שלה - למען עצמה, בעלה, גברים אחרים - זה לא ידוע ובכלל לא משנה. העובדה היא כי המורה רצתה לחגוג את גופה ואת המיניות שלה, ולא ראתה צורך למחוק את התמונות ממכשיר אישי שברשותה.  לרוע מזלה, הטאבלט נמצא על ידי תלמידים שמיהרו לעשות את מה שנערים עושים באוטומציה ב-2014, בלי כל שיפוט מוסרי מקדים: לצלם את זה בסמארטפונים שלהם ולהתחיל להעביר בקבוצות וואטסאפ. אות הקלון ניתנה באופן אוטומטי, מעבר התמונות מיד ליד הפך את העירום של המורה לחפץ, כזה שמתייחסים אליו בביוש, צקצוק, והרמות גבה. תרבות האונס הופעלה. אם היינו מתייחסים לגוף האדם באופן נורמלי, התגובה הייתה פשוט להתעלם מהתמונות ולהחזיר את הטאבלט לבעליו המקוריים, אבל תסריט כזה הוא כנראה מדע בדיוני בחברה שבה נשים עירומות זה חולירע. 

ומה עכשיו? הארץ מזדעקת. המורה הוזמנה לבירור של משרד החינוך, הכתבים המסקרים את העניין מתמקדים בפגיעה של הנערים האומללים, והדיון הציבורי על גבולות של מיניות ועירום כנראה רק התחיל. ההתייחסות אל הנערים כקורבנות כאן, זועקת בצביעות שלה. איך זה שלנערים יש זמן להפגע ולהיצלק מתמונות המורה שלהם, ובמקביל גם לעשות פורוורד נלהב? אם הם כאלה מסכנים אחרי "מה שראו", למה שלא ישקמו את נפשם הפגועה במקום להמשיך להתעסק בתמונות האלה, שוב ושוב? האם באמת לאור מה שנוער נחשף אליו היום, המחשבה שגם המורה שלך היא יצור מיני, היא באמת כל כך גרועה? ויותר מכל, מעוררת התרעמות היא האמירה הזו מתוך mynet, שמובאת כציטוט של "תלמידים" (לא הבנתי, האם הם דיברו במקהלה?): " זה מרגיש שזה הגיע לדרגה הנמוכה ביותר שמורה יכולה להגיע". הו, התחסדות קדושה! אם הרמה הכי נמוכה שאפשר להגיע אליה היא להצטלם מרצונך בערום במכשיר אישי, אז איפה נמקם אונס של ילדות בחצר בית הספר על ידי "חבריה" ללימודים?

הנוער שעושה שיימינג למורה הוא בוגדני ועלוב, אבל הוא בסך הכל שיקוף של החברה בה מיניות מושפרצת לכל עבר - אבל רק בהקשר שלילי ומבזה. זה גם הנוער שבוחרים להשמיע עכשיו. אני מאמינה שיש גם נערות ונערים אחרים, שלא התרגשו מכמה תמונות ערום ולא הפיצו אותן, שלא קראו למורה שלהם "זבל" ולא בכו על מר גורלם. אבל אלה שגנבו והפיצו ואחר כך ייללו והתלוננו - הם הגיבורים של הפרשה. בדבר אחד אפשר להיות בטוחים - יש כאן גברים צעירים שמוכנים היטב לתפקד בתרבות האונס השלטת בישראל.

גיבורת השבוע: שיילו ג'ולי פיט

התמונות מתוך חתונת בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי, בלעדיות למגזין הלו! ששילם עליהם מיליונים (אשר נתרמו לצדקה בידי הזוג) - שימחו את לבבי השבוע מאוד. לא כי אני אוהבת חתונות או סלבס, אלא בגלל ילדה אחת בת 8 שמסתמנת כמגניבה ביותר ביקום: שיילו ג'ולי פיט. כן, זו היא כאן שנשענת על רגל שמאל של בראד, במכנסיים קצרים ועניבה. בתמונות אחרות, אפשר לראות את כובע הצילינדר ששיילו בחרה וגם קישוט אישי משלה: ברך משופשפת היטב, כנראה נפצעה בזמן משחקים שובבים.

עוד בתור תינוקת, הרכילות מיהרה להכתיר את שיילו כטומבוי ולדווח על חיבתה לסגנון לבוש של בנים, חיבה שהוריה זרמו איתה בכיף. היו מומחים שאמרו שזו תקופה של בחינת גבולות, זה יעבור, אבל בגיל 8 שיילו עדיין לא אוהבת שמלות בכלל, והעובדה שכך בחרה להתלבש בחתונה של אמה, ולא כמו אחיותיה ויואן וזוהרה שנהנו מהחרוזים והמלמלות - אומרת שאולי זה כבר כאן כדי להישאר. בגיל 8 אפשר לדבר על מיניות של ילדים, ואפשר גם לחכות; אבל בכל מה שקשור לנראות שלהם, לבחירה בסגנון אישי, להצגתם בפני העולם - רצוי לתת להם להתבטא ככל יכולתם, לא לשפוט ולא למסגר. העובדה ששיילו נראית כל כך שובבה ומאושרת בבגדים האלה, כל כך שלמה, כל כך היא, היא מקסימה פשוט. הוריה שמעודדים אותה, עושים בדיוק מה שצריך לעשות - זה שהם נורא מפורסמים ומחזקים הורים לטומבויות ברחבי העולם (או להורים של בנים שרוצים ללבוש שמלות, כמובן) - זה אחלה בונוס.

כנראה שחתונות זה לא כזה נורא, אחרי הכל.

shilo
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה