פרשת שרון פרי: חושבת עליה והלב נכמר

חשוב לגלות זהירות ברשת אבל חשוב לא פחות לקבל אחריות אישית. בואו נחליט כי מהיום אנחנו לא מפיצים תמונות כאלו, לא מעבירים אותן הלאה ולא משתפים פעולה

20/09/2016
נירית צוק/עשר פלוס קבלו עדכונים מנירית צוק/עשר פלוס
  • RSS

נירית צוק

כבר יומיים שלמים, מאז דווח לראשונה על המקרה של שרון פרי, שאני חושבת עליה ללא הפסקה. אני חושבת עליה כאישה, כעיתונאית, כאמא למתבגרים והלב נכמר.

אני חושבת עליה ברגעים לא צפויים, למשל כשאני מקבלת סרטון בווטסאפ או רואה תמונה באינסטגרם או פותחת אתרי חדשות.

אני חושבת איך הפרטי הופך לציבורי, ואיזה רוע צריך אדם כדי להעלות תמונות של מישהי, ללא הסכמתה, ברשת.

אני חושבת על התחושות שלה, הבהלה, ועל הצורך להתמודד עם כל זה. על הילד שלה שהולך לביה"ס וצריך להתמודד עם המבטים, ההתלחשויות ועם אמירות לא פשוטות. ואני מקווה שבין כל אלו ישנם גם אחרים. כאלו שמנחמים, תומכים ומחבקים.

אין ספק כי המקרה הזה ממחיש לכולנו עד כמה המצב חמור. חמור עד כדי כך שלמרות ש. פרי בקשה עצמה בתגובה לנסות לעצור את רצף התמונות זה לא קרה.

התמונות שלה המשיכו להיות מופצות בכל מקום אפשרי: זה אינסטגרם, וואטסאפ, אתרי אינטרנט ועוד. המקרה הזה הוא מקרה מדאיג לא רק בגלל הסיפור האישי של פרי. לא מזמן קרה מקרה דומה גם לענת הראל, שבו נחשפו תמונות אינטימיות שלה. ולפני מספר ימים שמענו על נערה מאיטליה שהתאבדה בשל אותה סיבה בדיוק. היא ניסתה, במשך שנה, לערך, להילחם במפיצי התמונות שלה אבל שום דבר לא עזר. בסופו של דבר, חרף ניסיון המאבק היא התאבדה.

המקרים האלו הם אינם דבר יוצא דופן.

ביום- יום שלנו ישנם מקרים רבים של נערות שמצולמות או מצלמות את עצמן בעירום או בתנוחות פרובוקטיביות ומגלות לפתע שכל השכבה ראתה את התמונה. ונשאלת השאלה: האם כעת, כשברור לכולנו, לאור ריבוי המקרים כי מדובר בבעיה חריפה, האם לא הגיע הזמן שמשהו ישתנה?

בעיני, המקרים האלו מסמלים פצצת זמן מתקתקת. כזאת, שברור לכולנו שאם משהו פה לא ישתנה, תתפוצץ בקרוב לכולנו ובגדול. בואו נתחיל מכך שהפרטיות שלנו היום השתנתה. זה כבר לא סוד, וגם לא משהו שניתן להתווכח עליו. כל מי שמשתמש ברשת צריך לקחת בחשבון כי ניתן, בכל רגע נתון לפרוץ את המחשב, הטאבלט או למכשיר הסלולרי הנייד שלו ולחשוף לקהל הרחב את כל מה שהוא עושה שם. אגב, גם אם הוא משתמש בסיסמה. ויותר מכך, אם מישהו מעלה בעצמו סרטון או תמונות לרשת, במצב הקיים כפי שהוא כיום, סיכוי גבוה שהסרטון הזה, חרף "חוק הסרטונים", יופץ בכל מקום.

האמת היא, שהנושא הזה מדאיג במיוחד כאשר אנו מדברים על בני ובעיקר על בנות הנוער. כי למרות הניסיונות הרבים, שנעשים בשטח ע"י גורמים רבים ושונים, כדי להתריע מפני הסיכונים שטמונים ברשת ולהסביר למתבגרים  הצעירים איך כדאי להם לשמור על עצמם במרחב הווירטואלי, הם לא באמת מבינים כי כל מה שהם מתעדים או כותבים הן בנייד והן ברשתות החברתיות עלול לפעול לרעתם.

עסוקים בסקסטינג (צילום: שאטרסטוק)

מבחינתם "סקסטינג", שליחת תמונות אינטימיות ברשת, נראה להם כחלק מחיי היום- יום שלהם. שיחות עם בני נוער, אגב, מעלים את הטענה כי "להם זה לא יקרה". הם באמת ובתמים אינם חוששים מהתופעה שהולכת ומתפתחת. חלקם, אגב, כלל לא מבינים מה הבעיה. מבחינתם הם מוגנים.

הם מאמינים כי אם הם שולחים זה לזה תמונות מיניות (תופעה שהולכת ומקצינה אגב, באחוזים גבוהים), אז רק מקבל התמונה, הוא זה שצופה בה. הם גם בטוחים שהתמונה שעולה בסנפצ'ט ולאחר מכן נעלמת, נעלמת לגמרי מגוגל. ולפי מה שמסתמן עכשיו הרי שאין סיבה שהתופעה של צילום ושליחת תמונות אינטימיות או חשיפת תמונות כאלו תשתנה. ובקצב הזה יותר ויותר אנשים יפגעו, על לא עוול בכפם.

לכן, הגיע הזמן שמשהו ישתנה. הגיע הזמן שאנו, האימהות, ניקח אחריות. ואפילו אחריות כפולה. מצד אחד נסביר לבני הנוער שוב ושוב את החשיבות שבשמירה על הפרטיות שלהם. עלינו להסביר לבני הנוער שהתמונות והטקסטים האינטימיים שלהם עלולים להיות מופצים לכל עבר. ושכל מה שהם מעלים ברשת האינטרנט בכלל וברשתות החברתיות בפרט פרוץ לכולם ועלול להשפיע גם על עתידם, הן במסגרות החינוכיות והן מאוחר יותר בצבא ובמקומות עבודה. ומצד שני, הגיע הזמן לקבל אחריות אישית. בואו נחליט כי מהיום אנחנו לא מפיצים תמונות כאלו, לא מעבירים אותן הלאה ולא משתפים פעולה. 

.
** הכותבת הינה מייסדת ומנכ"לית מגזין "עשר פלוס" להורים למתבגרים, ומרצה בנושא בריונות בני הנוער ברשת
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה