פרשת סגן המפכ"ל: כולם ידעו ושתקו

כתבתי ואני חוזר על הדברים: סגל הפיקוד הבכיר ידע על ניסים מור. הם ידעו שם גם על שחם. הם יודעים הכל על כולם- אבל הם שותקים ומגבים האחד את השני. עד שאיזו שוטרת לא פותחת את הפה- הם שותקים

27/01/2015
ניר גונטז קבלו עדכונים מניר
  • RSS

ניצב ניסים מור. צילום מתוך יוטיוב

פרשת סגן המפכ״ל, ניצב נסים מור.
אני הולך לכתוב כאן דברים לא פשוטים. בין היתר על החלטה שלי לפני מספר שנים. החלטה מורכבת. לפני מספר שנים, בהיותי כתב לענייני פלילים של ידיעות אחרונות, קיבלתי מידע אודות נסים מור.

שניה. פאוזה לצורך כמה מילים על מור. זהו איש חמוד להפליא וצנוע. זהו קצין משטרה שנחשב לטוב מאוד בתפקידים שביצע. איש מוערך, ידידותי וחביב כאמור. כך הוא גם נתפס בקרב הקולגות שלו במשטרה.

אז קבלתי את המידע שאמר בערך כך: ניצב (כבר אז) נסים מור מנהל קשרים רומנטיים עם קצינה בזמן שזו בכפיפות לו - במשך שנים. ניגשתי לבדוק. חלק מהמקורות שאיתם בדקתי טענו שהקצינה זכתה ליחס וקידום מיוחדים בזכות הקשר איתו. כל המקורות דיברו על זה שהקשר היה ב״הסכמה״. למה במרכאות? כי במצב רגיל, אין בין ניצב (גבר) לרב-פקד (אישה) שום דבר בהסכמה. זה מפקד בכיר מאוד, וזו קצינה זוטרה. במסגרת איסוף המידע, הסתבר לי שמרבית צמרת המשטרה יודעת על הפרשה. הבנתי שהסיפור ידוע ומרוכל במשטרה לאורכה ולרוחבה. ״עזוב, כולם יודעים על זה״, אמר לי ניצב אחר במשטרה. ובאמת - כ ו ל ם ידעו ושתקו.

כשבשלו הראיות העיתונאיות ניגשתי לבקש תגובה שלפני פרסום ידיעה בנושא. במקום מייל או פקס קבלתי הזמנה להפגש עם הניצב ועם אחד מעוזריו מחוץ ללשכתו.

אף אחד לא הכחיש בפניי את המידע שאספתי ומהימנותו. מה שכן נאמר לי זה שאשתו של מור תיפגע. ששאר בני משפחתו יפגעו, שכן הם לא יודעים על הרומן האסור ושגם... משפחתה של הקצינה תפגע (!).

לא פרסמתי את הידיעה כדי לא לפגוע במשפחתה של הקצינה. בנסיבות שכאלו פשוט לא יכולתי. גנזתי את המידע לתוכי. לשנים ארוכות. קיוויתי באופן פעיל שמור יישמר מעצמו מהרגע הזה. אחרי הכל, עיתונאי פנה אליו ובידו המידע המפליל. במשך שנים קיוויתי שזה מה שקרה. עד שלפני מספר חודשים קיבלתי מידע נוסף על מקרה נוסף. על זוטרה נוספת. וזו כבר הרגישה מאויימת וחסרת אונים.

ומאז, אחרי כל פרישה של ניצב בנסיבות דומות, כתבתי שיש עוד אחד. וכשנעצר הבא אחריו, חזרתי וכתבתי שיש עוד אחד. וכך חמש או שש פעמים. ובכל פעם קיוויתי שהוא יבין ויעשה את המעשה הנכון. אבל לא. הוא לא זז. הוא קודם ונחשב למועמד (חלש) למפכ"לות ולראש שירות בתי הסוהר וכלום. אשכרה כלום. הוא שותק וכולם שותקים. ואני יודע שכולם יודעים. והפרשה מתפוצצת עכשיו לא מתוך צמרת המשטרה ולא בזכותה, אלא בזכות שוטרת אמיצה ששיתפה פעולה עם מח״ש.

כתבתי ואני חוזר על הדברים: סגל הפיקוד הבכיר ידע על ניסים מור. הם ידעו שם גם על שחם. הם יודעים הכל על כולם - אבל הם שותקים ומגבים האחד את השני. עד שאיזו שוטרת (למרות הקושי הגדול שלה) לא פותחת את הפה - הם שותקים. התרבות בסגל הפיקוד הבכיר של המשטרה (המקביל למטכ״ל) היא של: כל אחד שיזיין איזו שוטרת או קצינה שבא לו. כולן בשביל כולם. זו תרבות שהמוטו שלה הוא:

לזיין שוטרות (שכפופות להם) - כן.
להתפס - לא.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה