פרשת בת ה-15: קוראים לזה אונס

דף הפייסבוק החדש "קוראים לזה אונס", נלחם במכבסת המילים של התקשורת. כשנערים מנצלים בת 15, מצלמים אותה ושולחים את זה בוואטסאפ - זו לא "פרשת מין"

29/09/2014
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

פרשה חדשה של נערים נצלנים, אכזריים, חסרי לב, שלא נתנו סיכוי לנערה אחת מוחלשת בת 15 - מכה כותרות השבוע. וב"מכה כותרות", הכוונה היא כמובן לכל הכותרות הרגילות, שקוראות למקרה כזה "פרשת מין", שטוענות כי הנערים "קיימו יחסי מין" עם הנערה, שמדווחות על העברת סרטונים שצולמו ללא רצונה; כ"סרטוני סקס" בהם היא "מככבת".

הגיע הזמן להידרש למכבסת המילים של התקשורת, שמשתמשת שוב ושוב באותם ביטויים מרוככים, לכאורה כי לא רוצים להסתבך משפטית - אבל בפועל, כחלק מתרבות של דיכוי. במשך עשורים התקשורת השתמשה בביטוי "רצח על רקע רומנטי", עד שפמיניסטיות דרשו כי הוא יחדל, כי אין שום דבר רומנטי ברצח. כעת אנחנו צריכות להסביר שאין שום דבר מיני באונס. כל מי שקוראת על  מה שקרה לאותה נערה ושומעת כי זו "פרשת מין", מקבלת את המסר הברור, כי ככה אמור להראות מין. משפיל, מלא קללות וכוח שמופעל כלפיה, כשמלכתחילה הם רבים והיא אחת.  אונס? זה כבר עניין אחר. העיתון ואתר האינטרנט לא רוצים להיות בית המשפט, אבל על הדרך, הם הופכים לסוחרי פורנו, וכולנו משלמות את המחיר.

מי ששמות בזמן האחרון זרקור מיוחד על השפה הבעייתית הזו, הן המנהלות של דף פייסבוק חדש וחשוב: "'קוראים לזה אונס". מפעילות הדף, עד לכתיבת שורות אלו הן אנונימיות - חושפות כלי תקשורת בביזיונם, כשהם מתארים מעשי אונס כ"מין". בדף, שלו כבר מעל 2000 לייקים, הן מסבירות את העוול בצורה הגרפית והחכמה ביותר, כמו כאן, למשל, בהתייחס לפרשה האחרונה:

on1

 

הנה עוד כמה צילומי מסך מהדף, בנוגע לפרשיות מהחודשים האחרונים:

on2

 

on3

 

on4

 

on5

 

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה