פריחת האיריס

האמנית איריס קובליו מציירת על גלויות שקיבלה בדואר ועל אריזות של תרופות. התוצאה עוצרת נשימה

06/10/2010
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS

כשמביטים בעבודות של האמנית איריס קובליו, עולה תחושה שבין חלום לחזרה בזמן. קובליו, ילידת תל אביב, מציירת ציורים כמעט מיניאטוריים שעוסקים בזכרונות ילדות, נשיות, אמהות ואירוטיקה. בעבודותיה היא משתמשת במגוון משטחים לא שגרתיים כבסיס לציורים:

גלויות שנשלחו אליה בדואר, או כאלה שמצאה בעצמה. לעיתים היא מציירת על הטקסט הכתוב באחורי הגלויה, ולפעמים היא בוחרת להשתמש בתמונה שעל הגלויה כחלק אינטרגלי מהיצירה, ו'מוסיפה' לו אלמנטים משלה שמשנים באופן דרמטי את אופייה של הגלויה ואת תוכן הציור המקורי. כך למשל היא מציירת 'על' וואן גוך, או על ויז'ואליים יומיומיים יותר, כמו גלויה של פרסומת לסיגריות.

קובליו היא אישה רב תחומית: היא בעלת תואר שני בציור מאוניברסיטת פנסילבניה, תואר ראשון בקומפוזיציה מהאקדמיה למוסיקה בירושלים ותואר ראשון בספרות מהאוניברסיטה העברית בירושלים. תערוכות יחיד שלה הוצגו במוזיאון ישראל, מוזיאון הרצליה, גלריה נחשון ומשכן האמנים. בנוסף לכך היא מלמדת יוגה.

עבודותיה ליוו את ספריהם של משוררים ידועים כמו אגי משעול ("מחברת החלומות"- הוצאת אבן חושן) ובשנת 2009 הופיעו יצירותיה בספר "זמן טרופות" (הוצאת חלפי), דואט משורר-אמנית עם המשורר משה יצחקי. היא משתתפת לעיתים קרובות בחוברות וכתבי עת לשירה כמו "הליקון" ו"עתון 77". בספר "זמן טרופות" הופיעו יצירות שציירה על חפיסות ריקות ומשומשות של תרופות מסוגים שונים: גלולות למניעת הריון, משככי כאבים ותרופות הרגעה. קובליו גם 'מילאה' מבחנות בדיקה רפואיות ומזרקים בציורים זעירים, והתוצאה מהפנטת:

» גלריית הציורים של איריס קובליו באתר Flickr
» לבלוג של איריס קובליו באתר 'בננות'
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך