פרויקט "זיכרון בסלון" גם בפנימיות לילדים ולנוער בסיכון

כבר 30 שנה שעמותת "ילדים בסיכוי" מסייעת ל-10,000 ילדים שהורחקו מביתם וגדלים בפנימיות. השנה, חוברת העמותה ליוזמה הארצית "זיכרון בסלון" ומקיימת אירועי זיכרון גם בפנימיות

02/05/2016
אביבה עזר קבלו עדכונים מאביבה
  • RSS

יוזמת "זיכרון בסלון" היא יוזמה חברתית בהובלת עדי אלטשולר, שהקימה את תנועת "כנפיים של קרמבו". מטרת היוזמה להציע חלופה לטקסים המוסדיים המקובלים להנצחת זיכרון השואה. מדובר בהתכנסות אינטימית של קבוצות אנשים, בסלון הפרטי, הכולל מפגש עם איש עדות, הקשבה לסיפורו האישי, הזדמנות להתייחסות וחיבור אל האדם וסיפורו, כל אחד ממקומו הוא. המפגש מנגיש את ההזדמנות לדון בסוגיות משמעותיות הנובעות מנושא השואה ונוגעות בנו, גם בימנו אנו.

אנשי העדות, לעתים כאלו שמעולם לא סיפרו את סיפורם עד שפגשו את המסגרת הזו, מעידים כי הם מצאו את המקום בו הם יכולים להפקיד את סיפורם לדורות הבאים.

זו השנה הראשונה בה האפשרות לקיים זיכרון בסלון מונגשת גם לבני נוער בסיכון החיים בפנימיות, כחלק מתפיסה כוללת של עמותת "ילדים בסיכוי" הרואה בנערים והנערות  בעלי יכולת להשתלב בחברה הישראלית בדרך מיטבית. חוויית "זיכרון בסלון" על מורכבותה, היא עוד נדבך בתחושת השייכות והבנת התהליכים המשמעותיים המגדירים אותנו כמדינה וכחברה.

דווקא השהות בפנימייה מאפשרת חוויה קהילתית מוקפדת, בה לוקחים חלק כל אנשי הצוות. הנער חווה אותה יחד עם כל האנשים התומכים בו ומסייעים לו בעיבודה. אנשי העמותה מאמינים שהנערים והנערות, שכל אחד ואחת מהם חוו חוויות לא פשוטות בחייהם, מסוגלים להתמודד עם המפגש וכי לסיפורים שישמעו יהיה ערך רב. הם ייזכרו ויהוו מקור להשראה.

פורמט "זיכרון בסלון" הוא פורמט סדור המאפשר חוויה מרגשת, נגישה ואקטיבית. צוות תכנית "המרכזייה החינוכית" של עמותת "ילדים בסיכוי" התאים את הפורמט לנערים ולמדריכים בפנימיות ומספק הדרכה ותמיכה לצוותי הפנימיות במטרה להפיק את המיטב מהמפגש.

הבאת יוזמת "זיכרון בסלון" לפנימיות היא חלק מתכנית "המרכזייה החינוכית", המפגישה את הילדים עם עולם רחב של תוכן וחוויות מעשירות באמצעות סיפורים, משחקים, סרטים ושיחות המאוגדות באלפי ערכות צבעוניות מאוירות ומצוירות ע"י אנשי המקצוע של העמותה באמצעותן לומדים הילדים לבטא את רגשותיהם ולהתמודד עם נושאים הקשורים בחיי היום יום, ממניעת אלימות חברתית ועד מפגש עם אומנויות, מדע וטבע. לדברי אביבה עזר, מנהלת התכנית, לתכנית המשאבים לצייד את הילדים ב"תיבת הכלים" הדרושה לכל אדם בכדי לפתח כישורים להתנהלות אישית וחברתית בהתבגרותם וצאתם לחיים עצמאיים. כיום פועלות  מעל ל-50 מרכזיות חינוכיות בפנימיות בכל המגזרים ואתר האינטרנט של התכנית כולל אלפי פעילויות שפותחו במסגרתה ושזמינות ללא עלות לכל אנשי החינוך באשר הם.

בעידן שאנו חיים, בו שורדי השואה המבוגרים, הולכים ומתמעטים, חשוב עד מאד להנציח את סיפורם של כל אחד ואחת מהם, ללקט מידע ולשמוע עוד ועוד על המסע שעברו ועל הגבורה שלהם. בני הנוער הם הדורות הבאים שנושאים על כתפיהם את שימור וזיכרון השואה ע"י העברת המידע הלאה וכדבר שיהיה חקוק על ליבם לתמיד.

** הכותבת היא אביבה עזר, מנהלת תכנית המרכזיות החינוכיות ותכנית העשרה בתרבות ואמנות של עמותת "ילדים בסיכוי"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה