פקיסטן זה כאן

ישראל נמצאת במקום ה-70 בין 138 מדינות בכל הנוגע לייצוג נשים, קצת אחרי פקיסטן וטוניס, והנתון הזה אחראי באופן ישיר למעמדן של הנשים בחברה. איך משנים? בוחרים יותר נשים לכנסת הקרובה

18/11/2012
מלי פולישוק בלוך קבלו עדכונים ממלי
  • RSS
» מלי פולישוק. הפעם אין תירוצים

לפני מספר שבועות פורסם בעיתון "הארץ" כי רב בישראל, הרב אבינר, פסק איסור על נשים להתמודד לכנסת. להזכירכם, אנחנו במאה ה-21 ועדיין מנהיג רוחני, רב ישיבה במדינה דמוקרטית פוסק כי לנו הנשים אסור להתמודד לתפקיד חשוב זה. גזירת שמים? לא ולא.

המאה הקודמת היתה מאה מהפכנית מבחינת זכויות הנשים ברחבי העולם. אך בישראל כיום, שנת 2012, אנחנו עדיין לא זוכות לשוויון מלא על פי החוק. דיני האישות על פיהם נישאים ומתגרשים הם על פי ההלכה, על פי ערכים וכללים שנקבעו לפני אלפי שנים ועל פיהם האישה נחותה. בשל דיני אישות אלו לא עוגן בחוקי היסוד של מדינת ישראל ערך השוויון.

נשים עדיין לא שותפות מלאות, כחלקן באוכלוסייה, לתהליכי קבלת החלטות בשלטון. רק כעשרה אחוז נשים חברות מועצה ברשויות המקומיות, פחות מ-20 אחוז מחברי הכנסת הן נשים. רק שלוש נשים שרות בממשלה. הנתונים האלה מציבים את ישראל במקום ה-70 (!) מתוך 138 מדינות. מדינות כמו פקיסטן (22.2 אחוז) ותוניס (27.6 אחוז) עוקפות אותנו. כמו כן, פורסם השבוע שישראל מדורגת במקום 56 מתוך 135 מדינות במדד הפערים המגדריים של הפורום הכלכלי העולמי.

קיים קשר ישיר בין אי השתתפותן של נשים בצמתי קבלת החלטות בציבוריות הישראלית לבין מעמדן בחברה. כאשר לא מעריכים אותך, כאשר את לא משפיעה, ההתייחסות אלייך בהתאם: יש אפליה, יש קיפוח ויש גם אלימות. נשים מתלוננות כי תקרת הזכוכית הידועה מפריעה להתקדמותן, אנו עדים לפרסומי נתונים לפיהם נשים משתכרות כ-40 אחוז פחות מגברים באותו התפקיד ובאותה המשרה, מספר הנשים בעמדות ניהול בכירות זניח. העובדות מלמדות על עלייה במספר המקרים של רצח נשים בידי בני זוגן, של מקרי אונס, של הטרדה מינית ושל אלימות כלפי נשים. התופעה המבישה של הדרת נשים התפשטה בשנה שעברה כאש בשדה קוצים.

בסוף החודש ייערכו פריימריז במספר מפלגות בישראל. לבוחרים יש הזדמנות יוצאת דופן לעשות שינוי אמיתי על ידי בחירת יותר נשים לכנסת. ברשימת המועמדים של מפלגת העבודה, שאני חלק ממנה, ניתן למצוא רשימה מכובדת של נשים מוצלחות ומוכשרות, חלקן בעלות ניסיון פוליטי וציבורי, חברות כנסת לשעבר; וחלקן נשים צעירות בעלות פוטנציאל ויכולת. הטענה "לא אבחר באישה רק כי היא אישה", אין לה יותר מקום. צריך לבחור באישה כי היא מוצלחת מוכשרת ובעלת ניסיון, לא פחות מכל אחד מהמועמדים. צריך לבחור באישה כי היא מביאה דרך אחרת לפוליטיקה.

רבים שואלים אותי מדוע בחרתי בפעילות הפוליטית הידועה לשמצה ומה לי, אישה בעלת מקצוע וניקיון כפיים, ולמקום כל כך מאוס ומושמץ? תשובתי ברורה: הפוליטיקה זה החיים שלנו ושל ילדינו. זה המקום בו מקבלים החלטות הרות גורל על חיי וחיי ילדיי, ואני רוצה להיות במקום בו מקבלים החלטות חשובות אלו. החלטה עקרונית זו קיבלתי לפני 32 שנים כאשר התחלתי את פעילותי הפוליטית. הפוליטיקה היא המקום למנהיגות, ומנהיגות היא בראש וראשונה דוגמא אישית. ככל שיהיו בפוליטיקה הישראלית יותר אנשים, גברים ונשים, ישרים, מקצועיים, אחראים ומוכשרים, כך ההחלטות שתתקבלנה תהיינה ראויות יותר וביצוען יהיה מקצועי יותר.

הנשים הן פוטנציאל אדיר של יכולות אשר לא מנוצל בגלל סטריאוטיפים ונורמות חברתיות עתיקות יומין. שילובן של הנשים בציבוריות הישראלית כחלקן באוכלוסייה יעשיר את תהליך קבלת ההחלטות וישפר את ביצוען. נשים אינן זהות לגברים, יש להן חשיבה אחרת, התנהלות אחרת, סדר עדיפויות שונה. לא יותר טוב, לא פחות טוב, פשוט אחר. זוהי חובתנו כנשים להיות מעורבות ומשפיעות. זוהי חובתנו כלפי החברה כולה.

בבראשית פרק א' כתוב "ויברא אלוהים את האדם בצלמו... זכר ונקבה ברא אותם". העולם נברא מחצית גברים ומחצית נשים. רק שילוב של שני מרכיבי האוכלוסייה בתהליכי קבלת ההחלטות יביא לאיזון בריא ונכון בחברה. הפוטנציאל הגלום בחצי הנשי אינו נופל באיכותו מזה הגלום בחצי הגברי, אם החברה מוותרת על חצי מהפוטנציאל שלה – היא מפסידה.

יש עכשיו הזדמנות לבחור נשים לכנסת ברשימות של המפלגות הדמוקרטיות. ברשימת העבודה לכנסת יכולים לבחור חצי חצי, נשים וגברים. הפעם אי אפשר לומר לנו אין נשים מועמדות, אין נשים מוצלחות, לא אבחר באישה רק בגלל שהיא אישה. הפעם אפשר לבחור נשים מוצלחות מאוד ראויות, נשים פעילות שהוכיחו עצמן בעשייה ציבורית. הפעם אין תירוצים. בוחרים מנהיגות  נשית,  בעלת חזון ויכולת ביצוע.

* הכותבת היא מתמודדת בפריימריס של מפלגת העבודה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה