פסטיבל הקולנוע בירושלים: כל מה שכדאי לראות

בשבוע הבא יפתח פסטיבל הקולנוע בירושלים. קבלו הצצה אל האירועים המיוחדים שבו, וכן כרטיסים בחינם ל-10 מבין הסרטים

03/07/2014
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS

תמונה מתוך הסרט "מיס אלימות"

פסטיבל הקולנוע ירושלים 2014 מתקיים השנה בפעם ה-31 וקוראות סלונה תוכלנה לקבל כרטיסים לעשרה מהסרטים המרתקים שיוצגו במהלכו.

הפסטיבל ייפתח ב-10 ביולי בהקרנה חגיגית בבריכת הסולטן של סרטו של ערן ריקליס "ערבים רוקדים", על פי התסריט של סייד קשוע.

הפסטיבל שיינעל ב-20 ביולי יארח השנה כאורחי הכבוד של הפסטיבל את הבמאי והתסריטאי זוכה האוסקר ספייק ג'ונז, שיעביר בפסטיבל כיתת אמן לציון 15 שנים ליציאת סרטו "להיות ג'ון מלקוביץ'" והבמאי הקוריאני פארק צ'אן-ווק שנודע בזכות סרטיו "שבעה צעדים" (2003), "שלום לנוקמת" (2005) ו"צמא" (2009). בנוסף יוקרן סרטו "סטוקר" (2013), צ'אק ווק יקיים כיתת אמן ופאנל בנושא מותחני נקמה קוריאניים.

במהלך לוח האירועים המלא כל טוב של הפסטיבל, יתקיימו אירועים כמו תחרות הסרט העלילתי, תחרות הסרט התיעודי, תחרות הסרט הקצר, הקרנות מיוחדות של סרטי ביכורים, גאלות, רצועה שתוקדש לסרטים תעודיים בינלאומים, קלאסיקות, קולנוע בריטי, כמו כן, ייערכו במסגרת הפסטיבל כנסים, סדנאות והרצאות, וכן הופעות ופעילויות פתוחות לקהל ברחבת הסינמטק ובמוקדים שונים בירושלים.

שני אירועים שיתקיימו השנה לראשונה הם מסגרת מיוחדת של סרטי ילדים, שיוקרנו מדי בוקר בסינמטק. ארבעה סרטים חדשים יתחרו ביניהם על תואר סרט הילדים הטוב ביותר, וצוות השיפוט יורכב מילדים חובבי קולנוע.

אירוע נוסף הוא הקרנה של סרטים תחת כיפת השמיים בשלושה מוקדים ברחבי העיר העתיקה: שער יפו, גן הבונים וכיכר המוריסטאן.

סרט הנעילה של הפסטיבל, שיוקרן בבכורה ישראלית ב-17 ביולי, הוא "הרוח העולה" (The Wind Rises), של גאון האנימציה היפני היאו מיאזקי.

>> לתוכניית הפסטיבל המלאה

גולשות סלונה יוכלו לקבל במתנה כרטיס זוגי לאחד מעשרת הסרטים שברשימה לפניכם (סך הכל יחולקו 3 כרטיסים זוגיים לכל אחד מהסרטים). נא מלאו את הטופס שבתחתית הפוסט, וציינו לאיזה סרט אתם מעוניינים ללכת ומתי. כל הקודם זוכה, וניתן למלא את הטופס רק פעם אחת.

1. עצור או שאמשיך (If You Don't, I Will)

סרט צרפתי שביימה הבמאית סופי פילייר שמספר את סיפורם של פום ופייר החיים בזוגיות ארוכה, אבל לא ברור האם זאת עדיין אהבה, או שמא היחסים נהפכו לסוג של מיצג שהם מבצעים מדי יום. הם נאחזים בשגרה ומנהלים דינמיקה של נאהבים צעירים, אך במהלך אחד הטיולים השבועיים שלהם ביער, פום מסרבת לשוב עם פייר הביתה. הוא נוסע בחזרה, והיא מחליטה להישאר ללון ביער.

שבת 12.7 בשעה 15:30 (קולנוע לב סמדר), שישי 18.7 בשעה 22:15 (סינמטק 1).

 

2. נשים לא למכירה, הסיפור של אוקריאינה ופמן (Ukraine is Not a Brothel)

סרטה של הבמאית האוסטרלית קיטי גרין, שחיתה במשך שנה עם קבוצת הנשים "פמן" מאוקראינה ותיעדה אותן: הן פמיניסטיות, אבל קצת אחרת. הן זכו לפרסום כשהחלו להפגין, בחזה חשוף, נגד הדימוי של מולדתן כספקית של נשים למכירה ברחבי אירופה. הפרובוקציה עבדה, והן זכו לפרסום עולמי וגם לרדיפות מצד המשטר ותומכיו. מה גם שנושאי המחאה שלהן התרחבו: הן החלו למחות נגד ההגמוניה הגברית, נגד רדיפת בנות להקת פוסי ריוט ברוסיה השכנה ועוד ועוד.

שני 14.7 בשעה 19:30 (סינמטק 4), חמישי 17.7 בשעה 18:15 (סינמטק 4).

נשים לא למכירה, הסיפור של אוקריאינה ופמן (Ukraine is Not a Brothel)

. 

3. מיס אלימות (Miss Violence)

הסרט המטלטל והעוצמתי, שיוקרן בפסטיבל בנוכחות הבמאי, נפתח בשירו המוכר של לאונרד כהן "Dance Me to the End of Love" מתנגן ברקע, ובני המשפחה רוקדים בבית, חוגגים את יום הולדתה ה-11 של אנג'ליקי היפהפייה. לכאורה מדובר בסיטואציה שגרתית, אלא שמשהו מרגיש מזויף בחגיגה הזאת, אווירה מטרידה רוחשת מתחת לפני השטח. כשאנג'ליקי מטפסת אל אדן החלון וקופצת אל מותה, הולך ומתבהר כי משהו איום ונורא קורה במשפחה הזאת. מה שעוד יותר מוזר, הוא שלאחר ההתאבדות בני המשפחה, ממשיכים עם שגרת יומם כאילו הכל כשורה. הכל משתנה כשהרשויות מתחילות לתהות מה בדיוק מתרחש בין כותלי הבית הזה.

שישי 11.7 בשעה 14:00 (סינמטק 3), שני 14.7 בשעה 21:30 (סינמטק 2)

(כמה ימים לאחר ההקרנה בפסטיבל ישודר הסרט בערוץ yes3 במסגרת פסטיבל הקולנוע של yes3 ביום שלישי, 22/7, בשעה 22:00).

 

4. מחוץ למים (Vessel)

הגיבורה הראשית של הסרט התיעודי המרתק הזה היא רבקה גומפרטס - רופאה, פעילה חברתית והמקימה של ארגון "נשים על הגלים", שמפעיל ספינה המאפשרת לנשים ברחבי העולם לעשות הפלות אם החוק בארצן אוסר זאת. הבמאית דיאנה ויטן יצאה לתעד את פעילותה של ספינת ההפלות ברחבי אירופה, צפון אפריקה ואמריקה הלטינית ואת עוצמת ההתנגדות והקשיים מולם היא צריכה לפעול.

רביעי 16.7 בשעה 20:45 (סינמטק 2), חמישי 17.7 בשעה 12:30 (סינמטק 4).

מחוץ למים (Vessel)

. 

5. בנוגע לסוזן סונטאג (Regarding Susan Sontag)

הדוקומנטריסטית ננסי קייטס מגישה סרט תיעודי העוקב אחר חייה ופועלה של סוזן סונטאג, שהלכה לעולמה בדיוק לפני עשור, ונודעה כאייקון תרבות פמיניסטי, בזכות תרומתה ההגותית-ספרותית-צילומית-קולנועית-פוליטית-פמיניסטית.

קייטס פוסעת בסרט דרך תצלומים, חומרי ארכיון, ראיונות עם חברים, משפחה, קולגות, מאהבות ומאהבים, כמו גם דרך מילותיה של סונטאג עצמה (המקוריינות על ידי השחקנית פטרישיה קלרקסון).

רביעי 16.7 בשעה 12:30 (קולנוע לב סמדר), שבת 19.7 בשעה 9:45 (סינמטק 2).

 

6. ג'קי בממלכת הנשים (Jacky in the Kingdom of Women)

סאטירה נועזת ומשעשעת המספרת את סיפורה של הרפובליקה הדמוקרטית העממית המכונה "בּוּבּוּן", שם הכוח נמצא בידי הנשים. הן מובילות את המדינה ומשליטות סדר, בשעה שהגברים - המכוסים בבורקות מכף רגל ועד ראש - אמונים על משק הבית.

לא מדובר בדיוק בדמוקרטיה. הגנרלית מושלת בנתיניה באגרוף ברזל, וכל מי שמתנגד לשלטון נתלה בכיכר העיר. במדינה המשונה הזאת, שבה סוגדים לסוסים ואוכלים דייסה רירית הזורמת בברזים במקום מים, ג'קי הצעיר (וינסנט לקוסט) מתכונן לנשף הגדול, שבו בתה של הגנרלית (שרלוט גינסבורג) עתידה לבחור את בעלה. הוא מקווה בלהט להיבחר, אבל יש לו לא מעט מתחרים.

שבת 12.7 בשעה 22:45 (סינמטק 3), שבת 19.7 בשעה 14:45 (סינמטק 1).

ג'קי בממלכת הנשים (Jacky in the Kingdom of Women)

. 

7. היא איבדה שליטה (She's Lost Control)

סרט הביכורים של אניה מרקוארדט יצירה מורכבת, המתבוננת בעדינות על האופן שבו הגבול בין האינטימיות האישית והמקצועית הולך ומיטשטש. רונה עובדת כמטפלת מינית, מלמדת גברים בעלי עכבות כיצד להתמודד עם הדבר שהם חוששים ממנו יותר מכל: אינטימיות. אבל היא גם לא ממש מצליחה להתמודד עם פציינט חדש, רופא ביישן ואינטליגנטי אך גם אגרסיבי למדי, ששובה את לבה וגורם לה לזנוח את הגבולות המקצועיים.

שלישי 15.7 בשעה 14:00 (סינמטק 1),חמישי 17.7 בשעה 17:00 (סינמטק 15:00).

 

8. דיור ואני (Dior and)

פרדריק טצ'נג, יליד צרפת שביים בעבר סרטים על מעצבים כמו ולנטינו ופאשיניסטות כמו דיאנה וארילנד, חוזר לשנת 2012, כשבית האופנה כריסטיאן דיור הכריז כי ראף סימונס נבחר למלא את הכיסא הריק של המנהל האמנותי. לסימונס היו בדיוק בדיוק שמונה שבועות כדי ליצור את קולקציית הביכורים שלו בדיור, להבדיל מהתקופה הנהוגה בדרך כלל בתחום – חמישה עד שישה חודשים. "דיור ואני" מספק הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של בית האופנה החלומי ואל תהליך העבודה המרתק של סימונס כמו גם אל התוצאה הסופית: תצוגת אופנה שאפתנית להפליא ומרהיבה ביופייה.

ראשון 13.7 בשעה 20:00 (סינמטק 3),שלישי 15.7 בשעה 17:45 (סינמטק 4).

דיור ואני (Dior and) 

. 

9. עבור אלו שכבר לא יכולות לספר (For Those Who Can Tell No Tales)

בשנת 2011 החליטה אמנית המיצג האוסטרלית קים ורקו לצאת לבדה לחופשה בבוסניה. קים לנה במקום עליו ממליץ מדריך התיירים, אך במהלך השהות במלון היא אינה חשה בטוב.

עם שובה לאוסטרליה, חיפוש באינטרנט מלמד אותה על העבר של המקום: באותה עיירה התרחשו פשעי מלחמה איומים, ובמלון שבו לנה התקיים אונס המוני של עשרות נשים שמאוחר יותר הוצאו להורג. היא מזועזעת מכך שלהיסטוריה המתועבת של המקום אין זכר - לא בעיירה עצמה ולא במדריך התיירים - וחוזרת לשם בשיא החורף, מתעדת את העיירה במצלמתה ומתעמתת עם התושבים המקומיים, שמעדיפים לשכוח את מה שקרה לאלו שכבר לא יכולות לספר.

שבת 12.7 בשעה 9:45 (סינמטק 1).

 

10. קנאה (Jealousy)

בשנת 1965, כשהיה בן 17, יצר פיליפ גארל סרט קצר שבו אביו, שחקן התיאטרון הנודע מוריס גארל, גילם אב נואף המבלה עם המאהבת שלו בסוף השבוע וזוכה לביקור של בנו. זמן קצר לאחר מותו של האב החליט גארל הבן להתחיל לעבוד על גרסה קולנועית עדכנית של הסיפור האוטוביוגרפי הזה. ב"קנאה", בנו של פיליפ, לואי גארל ("החולמים"), כיום שחקן מוכר ומצליח בפני עצמו, נכנס לנעליו של הסב מוריס בדיוק ברגע שבו הוא עוזב את אשתו ובתם הקטנה לטובת שחקנית יפהפייה ומובטלת, אלא שגם היא לא ממש שומרת לו אמונים.

שבת 12.7 בשעה 11:15 (קולנוע לב סמדר), שלישי 15.7 בשעה 14:00 (קולנוע לב סמדר), שישי 18.7 בשעה 16:15 (סינמטק 2).

.

רוצים כרטיס זוגי במתנה? סלונה מחלקת 3 כרטיסים זוגיים לכל אחד מהסרטים. מלאו את הטופס שבתחתית הפוסט, וציינו לאיזה סרט מהרשימה שלמעלה אתם מעוניינים ללכת ומתי. כל הקודם זוכה, וניתן למלא את הטופס רק פעם אחת.

[contact-form 255 "Newsletter_jff"]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה