פנינים בכפר: שישי בבוקר ביישובי גדרות

חצי שעה מהמולת המרכז לכיוון דרום, ואתם בחוויה של מושבים קטנים שחצרותיהם פורחות, ובין בתיהם שוכנים חקלאים, שווקים ואנשים הפותחים את בתיהם בפני מבקרים סקרנים

29/10/2015
חגית אברון קבלו עדכונים מחגית
  • RSS

מתוך האתר של חגית אברון

הרימונים של משתלת ע.ל. צילום: עמית דודיק 

אני אוהבת יישובים מחוץ לרדאר. כאלה שבשגרה אנו דוהרים על פניהם בדרכנו הממהרת ליעד כלשהו. בחלפי על פניהם אני תוהה בלבי מה מסתתר שם, ביישוב שאת שמו אני רואה על שלט.

לעתים הסקרנות מכריעה אותי. או אז אני סוטה מהכביש הראשי, מנווטת בהססנות על פני משקים ובתים, האוצרים חיים שלמים של אנשים. אני תרה בעיני נץ אחר שלטים חבויים המורים על הימצאו של יקב מפתיע, אמנית אלמונית שיצירותיה טרם נתגלו לעולם, תרה בציפייה אחר חצר קטנה שמזמינה לארוחת בוקר ביתית מלווה בסיפור חיים, ומקווה לשלות עוד פנינים של מסתורין ולהביאם לפניכם. למען תיהנו גם אתם.

את כל זאת ועוד מצאתי בשיטוטי בשישי האחרון ביישובי גדרות. חצי שעה מהמולת המרכז לכיוון דרום, ואתם בחוויה של מושבים קטנים שחצרותיהם פורחות, ובין בתיהם שוכנים חקלאים, שווקים וכל היופי הדבשי של אנשים הפותחים את בתיהם בפני תאבי השיטוטים והחיים הטובים, כמוני וכמותכם.

את קסמי גדרות, גילתה לי תושבת המקום, גליה יפרח, ג'ינג'ית בעלת מבט רושף ותאווה בלתי נשלטת לחיים הטובים. היא סימסה לי ללא היסוס, והודיעה לי חגיגית שאני עומדת לפגוש בשוק איכרים כמו בעיירות קטנות באיטליה. אותה גליה יודעת דבר או שניים אודות איטליה, וזאת בשל בית אחוזה יפה בשיפולי שדה חמניות באיטליה בבעלות משפחתה. ועל כך, בפעם אחרת. עד החופשה באיטליה, קבענו לפני שבכלל הכרנו לבילוי סתווי של שישי בבוקר ביישובי גדרות, כשגליה משמשת לי כמורה נבוכים למנעמי החיים המקומיים.

עדכנתי את הווייז שנוסעים ליישוב משגב דב והוא ציית באדישות. באותה מידה יכולתי לרשום את שמה של עיירה איטלקית מנומנמת בפיימונטה, והוא היה מראה לי ביבושת את הדרך. שמטנו את הרכב במרכז המושב המטופח ונכנסנו מהוססות בעקבות שלט צבעוני ותמים עליו רשום את צמד המילים: שוק איכרים. יש בצמד המילים הללו את היכולת לחולל בי קסמים. הגוף מיד נדרך ונכנס לכוננות שווקים קטנים ובתוליים, ריחם של ירקות טריים ותשוקה גדולה לבשל משהו טעים ליקום כולו.

משתלת ע.ל: שוק איכרים כמו בעיירות קטנות באיטליה

רימונים וגבינות בשוק האוכל

"אל תצפי למשהו מפואר", היא הנמיכה לי ציפיות, ואני עוד יותר שמחתי. שוק מקומי, מבחינתי, אמור לבטא את תוצרת האזור ואת חדוותו. מגדלים מקומיים, גבן שחובץ גבינות משובחות, אופה שניחוחות מאפיו משגעים את הסביבה ועוד כמה דוכנים מלבבים שמבטאים את רוח המקום ואת תוצרתו. כל כך טבעי ופשוט ומתבקש שיהיה כמעט בכל מושב וכפר.

כמו הרבה מהדברים הטובים בחיים, גם השוק הזה נולד בטבעיות וכמעט באופן אקראי. עמית וליאור, בעליהם הנמרצים של משתלת ע.ל, מגדלים רימונים תפוחי לחיים וסמוקי קליפה. בכל פעם שהגיע לקוח למשתלה, הציעו השניים מתוצרת הרימונים המשובחת כפינוק, מה שהוביל לדרישה מסודרת לרימונים טובי המראה וגדושי הטעם. דוכן הרימונים שקידם את באי המשתלה הביא לעוד דוכן ירקות, שמן זית מקומי ומכאן הדרך לשוק הקטן הייתה קצרה.

סיירנו מדושנות מחדווה בינות הדוכנים הקטנים, טועמות מכל פה את מאפי המנגולד כוסמין הנפלאים של רותי דרוקר, מגבינות העזים הנפלאות של הפיינשמקער שאישיותו המלבבת מוסיפה נופך וטעם לגבינות המצוינות ממילא. עוד עצרנו לטעום את מרק הקובה הכתום של "ימית מבשלת", נגסנו בקוסקוס מתוק ועוד לקחנו הביתה קציצות שמנמנות וטובות לשבת. לא פסחנו על טעימה של שמן זית מקומי, טורטייה עם מילוי צמחוני נפלאה ממש, ולקחנו הביתה סלסלה תפוחה ובה דבש מקומי, טחינה ואותם רימונים שגרעיניהם מלאי העסיס כמעט התבקעו מבעד לקליפה.

משק יסעור: כל הזית 

מוצרי הזיתים של

משם דילגנו ל"משק יסעור", שם התארחנו במרפסת הבית המשקיפה על דונמים של עצי זית כורעים מפרי טרם המסיק, טבלנו פת לחם חמימה בשמן זית בתולי וזך, נגסנו בזיתים מבוקעים מצוינים של ממש וטיילנו בין השורות של העצים המכסיפים. נשבעתי לגליה שאת אותו טיול ממש עשיתי באיטליה לפני כשנה, ולא שזה סותר.. אבל יש גם כאן מלוא התענוגות, קרקע פורייה , מעדנים ואנשים נפלאים. רק תבואו.

קפה צ'פצ'ולה: קרמשניט מופלא

קפה צ'פצ'ולה. טעים ונעים

במרכז המסחרי הזערורי של עשרת, התיישבנו לקפה של היכרות ממשית, ושם על קרמשניט מופלא ועוד פחזנית תפוחה בבית הקפה הנחמד "צ'פצ'ולה" (שגם להם דוכן נחמד של עוגות ועוגיות בשוק האיכרים) הבנו שמעבר לחיבור שנוצר דרך התשוקה לקולינריה, גם אפשר לרקום יחד חברות כמו שרק נשים שזה עתה נפגשו מסוגלות. למדתי שגליה, מעבר להיותה חובבת מנעמים, גם עוסקת במיזם נחמד במיוחד – "מגנטים לחיים", אוסף של מגנטים יפהפיים עם אמרות וטיפים חשובים להורות שפויה, לאמהות ראויה ולנשיות מעצימה. אי אפשר בלי פינוק לחיישני השופינג, אז קינחנו את השפתיים מפירורי הבצק חמאה, וסרנו ל"נקודה בכפר", חנות כלים, בגדים ודברים מאד יפים.

ב-12:30 בדיוק התניעה כרכרת הדלעת את רכבה לכיוון הבית, עמוסה בניחוחות של כפר, משק ואנשים טובים.

תגיד שחגית:

שוק איכרים – משתלת ע.ל, משגב דב: בימי שישי בבוקר. מומלץ להתקשר ולבדוק אם השוק מתקיים – 050-6406144

משק יסעור: טעימות וקנייה של שמן זית וזיתים – בתיאום מראש – 08-8591479

בית קפה וקונדיטוריה צ'פצ'ולה: הרימון 6, עשרת - 08-8580456

מגנטים לחיים: גליה יפרח – 054-3482800

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה