פמיניסטית בסטילטו

האם פמיניזם וטיפוח הם ערכים סותרים, מי סימן את העיסוק ביופי כדיכוי נשי והאם אפשר להיות אישה מטופחת וחופשיה?

03/07/2016
לירון אוחנה קבלו עדכונים מלירון
  • RSS

מילום: שאטרסטוק

אני חושבת על עצמי כעל אישה עצמאית: מתקדמת, דעתנית ואם להשתמש במונחים גדולים: פמיניסטית.

סבותינו וסבות סבותינו הפמיניסטיות נלחמו על זכותנו להצביע בבחירות, להיות בעלות עסק, להתקדם בעולם האקדמי והתעסוקתי ולחיות בזוגיות מתוך בחירה ולא כאילוץ חברתי. בעבורן פמיניזם היה פשוט חופש. הזכות של נשים לחיות ללא כבלים, ולעשות כרצונן.

מבחינה זאת, אני מניחה שאני יכולה להגדיר את עצמי כפמיניסטית: טיילתי לבד בעולם במשך תקופות ממושכות. חייתי שנים מחוץ למערכת זוגית, בלי לחכות שהזוגיות תבוא כדי שהחיים יתחילו. למדתי ועבדתי לפרנסתי שנים ארוכות, וגם כיום, אני מנהלת זוגיות נפלאה בה הלימודים וקריירה שלי מקבלים במה לא פחות משמעותית מהקריירה של בן הזוג.

אני אישה שחיה חיים חופשיים, אך באותה נשימה אתוודה כבר עכשיו: יש לי חולשה לא מוסברת לוורוד פוקסיה ולהדפס מנומר ומחלקת הקוסמטיקה בסופר-פארם מעבירה בי צמרמורת של עונג. יש לי יותר זוגות נעליים משאני יכולה לספור, אבל אין מומחית ממני בספירת קלוריות. כיף לי להדגיש את השפתיים באודם, להתבשם בבוקר, ולא נוח לי להכניס את כפות רגלי לסנדלים ללא פדיקור. לא פעם אני מתעדכנת בסודות הטיפוח של הסלבס, אפילו מנסה ליישם את חלקם (ונשברת לאחר יומיים - כי שייק זה לא אוכל). אם תשאלו אותי מה לקנות לי מתנה ליום ההולדת יותר מסביר שהתשובה תהיה גיפט קארד לטיפול פנים.

צילום: שאטרסטוק

כאשה שכותבת על אופנה ויופי, אני לא פעם מוצאת את עצמי בעמדת התנצלות. אלו תחומים שנחשבים 'רדודים', 'שטחיים' ובייחוד אנטי פמיניסטיים. "אני כותבת גם קצת על כלכלה ופוליטיקה" אני מסייגת, וביני לביני תוהה על מה אני מתנצלת בעצם? האם פמיניזם וטיפוח הם ערכים סותרים? מי סימן את העיסוק ביופי כדיכוי נשי? ומדוע אי אפשר להיות אישה מטופחת וחופשיה במקביל?

המבקרות של תעשיית היופי והטיפוח טוענות שברגע שאושרנו ויופינו תלויים בקרם שעוד לא ניסינו, בשמלה שעוד אין לנו, בתיק שיהפוך אותנו למאושרות, או בניתוח הקוסמטי שיעלים את הגיל, אנחנו בעצם לא ממש חופשיות. זה עלול לקרות כשהעיסוק במראה הופך לאובססיבי. מרדף תמידי אחר נעורים, גוף חטוב ומראה מושלם הם הדרך הבטוחה לגרום לנו לחוש חוסר שביעות רצון תמידי מעצמנו. לכן, כמו בכל תחום - מידתיות היא מילת המפתח.

מנקודת המבט שלי טיפוח ואופנה מעניקים לנו חופש להתנסות, לשחק, להיות יצירתיות עם המראה שלנו. להבליט את הדברים שאנחנו אוהבות בגופנו, ולגבש סגנון ואמירה אישית דרך המראה שלנו.

ההנאה שלי מעולמות האופנה, הקוסמטיקה והטיפוח מגיעה בעיקר בזכות היכולת שלי לבחור מה מתאים לי. נשים עם חזה גדול זה סקסי, אבל אני נולדתי וככל הנראה גם אמות בי קאפ - ניתוח חזה אני לא אעשה. שיערה הזהוב של בר רפאלי הוא יפיפיה בפרסומות - אבל על מרוקאית שחרחרה שכמותי הוא יראה כנראה הרבה פחות אטרקטיבי. יש דברים שתעשיית הטיפוח מציעה שפשוט אינם בשבילי. ואם לומר זאת במשפט אחד: פמיניסטית בסטילטו היא האישה שמשתמשת בסודות הטיפוח בכדי לעצב את הזהות שלה, במקום לנסות להפוך לאישה שאינה.

 ***

בואי לחגוג את כל מה שיפה בלהיות אישה באירוע הביוטי סיטי של סופר-פארם

5/7-8/7 שלישי עד שישי, שעות: 12:00-23:00, ו’: 12:00-17:00,

ביתן 1 גני התערוכה, ת”א

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה