פמיניזם על ספת הפסיכולוגית

מה בין מגדר לנפש? האם הפסיכותרפיה מנציחה את האפליה? בילי מוסקונה תלך השבוע ליום עיון עם ד"ר ענת גור, המתמחה בטיפול בנשים ותחפש תשובות

29/12/2011
בילי מוסקונה-לרמן קבלו עדכונים מבילי
  • RSS
»

היחס הפסיכולוגי כפי שהוא מתבטא בפסיכותראפיה הרגילה תורם ומנציח את האפלייה והסקסיזם המתקיים כלפי נשים  - כך  טוענות מטפלות וחוקרות פמיניסטיות במרכז "חוכמת נשים" שהקימה ומנהלת ד"ר ענת גור, ושמתמחה בטיפול בנשים. כך גם שיטת הטיפול הפסיכולוגי הרגילה, זאת למרות שרוב הפונים לקליניקות לטיפול אלו נשים ונערות שרבות מהן סובלות מבעיות ייחודיות לנשים כמו דיכאון, דימוי עצמי נמוך, הפרעות אכילה, קשיים במימוש עצמי, קשיים בשילוב אימהות וקריירה, התמודדות עם אלימות ואלימות מינית, הטרדות מיניות ועוד מהסוג הזה שאופייני לנשים.

חייזר שהיה קופץ לביקור מפלנטה אחרת היה משפשף עיניים בתימהון, שהרי מצד אחד הנשים עשו קפיצת דרך עצומה והיום על פניו הן עצמאיות, יש להן סטטוס כלכלי ומקצועי, הן בוחרות ונבחרות, ומתקיימות במרחב הציבורי כבעלות כוח ויכולת פעולה והשפעה. מצד שני, חשוף אותו חייזר בעל המבט התמים לתופעות שמתאימות לתקופות חשוכות בהיסטוריה, הנה גוזרים עליהן לא לשבת בקדמת האוטובוסים, לשחות בברכות שחייה נפרדות, להגיע במועדונים אחרים למרפאות קופת חולים, להתלבש בצניעות במרחב הציבורי, לא לעלות לבמה לקחת את הפרס אפילו שהן חוקרות מצטיינות, לא לשיר, לא לרקוד, אלא בפינות נידחות כשהן מוסתרות בוילונות. אז מה קורה פה? שואל אותו חייזר. מצד אחד הנשים אוחזות הגה של חללית לירח, מצד שני הן סוחבות את הדליים בעקבות החמורים בשדה.

החייזר לא טועה. הטיסה לחלל היא טיסה משמעותית וחשובה אבל בהרבה צמתים גם מדומה. הסטטוס החופשי האפשרי לנשים נשען על קרקע דקה וסדוקה שמתחתיה מבעבעים אדי לבה רותחים. כדי להבין את עומק התעתוע כדאי מאד ללמוד מגדר. אפשר גם לפענח אותו בקליניקה המצוינת של ענת גור, קליניקה אחת ויחידה בארץ שמתמחה בנושאים אלו. גור מעבירה טיפולים נפשיים וקבוצתיים וימי עיון לנשים שדרכם נוכל כולנו להבין למה אנחנו מדוכאות, סוחבות הפרעות אכילה, זעם, כשכביכול הכל אפשרי עבורנו, ואנחנו חופשיות כפי שלא היינו מעולם.

הריטואלים הסמויים מן העין של הדיכוי

בסוגייה הזאת יטפל יום העיון הבא בקליניקה של ענת גור ששמו "הנעליים של סינדרלה והחולצה של תפוזינה" שהוא גם שם ההרצאה של מירב מיכאלי שתינתן שם ותעסוק בריטואלים הסמויים מן העין של הדיכוי. כשאנחנו מדברים על דיכוי אני נזכרת בפרויקט של רונית ארנפרוינד, בוויצ"ו שהקרינה סרטוני פרסומת בהם האישה החתיכה עם פוש אף בחזייה ומחשוף היא זאת שזכתה בהעלאה בשכר, ולא זאת שעבדה במסירות אין קץ. וזאת הייתה כמובן פרסומת לחנות בגדים שמכרה את החולצה עם אותו מחשוף - ואנו כבר יודעים שפרסומות נשענות על נורמטיביות במרחב הציבורי. אני נזכרת גם באחת מתוכניות הטלוויזיה שהנחתי שבה נאספו גברים מצליחים, מנכ"לים למיניהם, סביב השאלה למה הם לא בוחרים נשים בנות חמישים שיש להן זמן וניסיון לנהל את המשרד. התשובה לא אחרה לבוא: הם רוצים כרטיס ביקור צעיר וטרי, אפילו במחיר של חוסר ידע מול בעל המשרד ממול.

נחזור להרצאה של מיכאלי שמהדהדת את המסרים האלה הלא גלויים לעין. מי שתתאים לנסיך היא זאת בעלת הרגל הקטנה ביותר, הבחורה שתשתה את משקה התפוזינה היא זאת שתישאר דקיקה וחשופה על גבול הפורנוגרפיה בכל גיל, כלומר מתחת לכל החופש גוף האישה הוא עדיין אובייקט מכירה. ד"ר אפי זיו, חוקרת מגדר ומטפלת, תסביר איך התרבות הסמויה הזאת שאין לה שם ומדכאת אותנו כל חיינו, גורמת למה שהיא מכנה "טראומה עיקשת" - אוסף הנזקים הנפשיים של תנאי דיכוי מתמשכים (סקסיזם, גזענות, הומופוביה, לאומנות). זיו תציע מודל החלמה פסיכו-פוליטי שרואה בעמדה פרו אקטיבית של התנגדות חלק אינטגרלי מתהליך ההחלמה מטראומה. סוף כל סוף, יש תקווה שלפמיניזם האקטיבי שלנו יהיה צידוק בצורת קתרזיס.

שתי הרצאות נוספות מעניינות אחת של ענת גור המתמחה בפרק הלא פשוט והכל-כך טעון של אמהות לבנות שבו נוכל להיווכח איך אנחנו האמהות מעבירות, במודע ולא מודע, ובגלל פחדים ודאגה להן, את הציות, שלא לאמר הכניעה לתרבות הפאטריארכלית הדכאנית לבנות שלנו, וכיצד ניתן לתקן את הקשיים האלה, לאפשר העצמה, צמיחה והחלמה לנשים. ועל אופציות טיפוליות ושיטות טיפול בנשים מהמרכז הראשון מסוגו בעולם לטיפול בנשים שהוקם בלונדון תדבר הפסיכותרפיסטית מירה דנה. מאד מומלץ.

>> "הנעל של סינדרלה והחולצה של תפוזינה - סוגיות עכשוויות בפסיכותרפיה עם נשים" - יום העיון יתקיים ביום שלישי, 3.1.12, בין השעות 9:00 ל-15:00 במרכז הכנסים ישראל יפה, רוקח 80, גני יהושוע, פארק הירקון, תל אביב. מחיר: 160 ש"ח, לסטודנטים 140 ש"ח. לתכנית המלאה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה