פייסבוק ואפל יקפיאו ביציות, אבל נשים צריכות יותר

שתי חברות הענק הודיעו כי יעניקו מימון להקפאת ביציות לנשים שיתקבלו לעבודה - אבל מה שנראה כמו העצמת נשים הוא בעצם עוד התחמקות מיצירת מקום עבודה ידידותי למשפחות

19/10/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

הקונפליקט בין מקומות העבודה, בעיקר בהיי-טק, לעובדיהם המבקשים להקים משפחה ולהקדיש לה זמן ראוי קיבל השבוע ציון דרך חדש עם ההודעה של פייסבוק ואפל על הענקת מימון להקפאת ביציות לנשים שיתקבלו לעבודה בתאגיד. המטרה המוצהרת היא לאפשר לנשים להקפיא את הביציות על חשבון המעביד, עניין שעולה 10,000 דולר להתחלה ועוד 5000 דולר בכל שנה, ולדחות ללא חשש את הכניסה להריון והפיכתן לאמהות.  האמנם חגיגה של בחירה נשית?

ראשית לעובדות: המחקרים מראים כי הקפאת הביציות וההליך של הפרייה חוץ גופית בגילאים מאוחרים יותר לא מעלים משמעותית את הסיכויים להצלחתו. לאשה בת 42 שתחל בהפרייה יהיו רק 35% סיכויי הצלחה, גם טיפולים חדשניים יותר מעלים את הסיכוי באחוזים נמוכים.

eggcar1910

באשר למסרים שעולים מהצעד הזה, הם לא פחות מעגומים: מעסיק המציע לעובדת הטבה כזו משדר לה בעצם מה רצוי בעיניו ואיך תשפר את סיכוייה להתקבל למשרה, דחיית הכאב ראש הזה שנקרא אמא עובדת, אשר מונע ממנה למכור את מיטב שעותיה לטובת מקום העבודה במקום לילדים ומשפחה. ההלאמה הזו של נושא הפוריות על ידי המעסיק מכניסה מוטיב אפל למערכת היחסים הזו שבה רק החלקים הפורמאליים נכנסים לחוזה ההעסקה, וגם משדרת לחברה בכללותה מה רצוי, דחיקת חיי המשפחה, גם במחיר הפסדם. "הקפאת הביציות היא דוגמה קיצונית להפרטת הנושא של התנגשות עבודה וקריירה", כתבה ברייס קוברט במגזין the nation ומתארת בכתבה שמספר הנשים שפנו בניו יורק וסן פרנסיסקו, מעוזי טכנולוגיה עיקריים באמריקה לרופאים כדי להקפיא ביציות הוכפל בשנה החולפת.

העלייה הדרמטית הזו נובעת בעיקר מכך שמקומות העבודה שלהן לא גמישים מספיק לשילוב בין קריירה ומשפחה, ולכך לא רק שלא נתנו פתרון, בקרב ענקיות הטכנולוגיה, הן אפילו החריפו לדעתי את החרדה של עובדת להעז להיכנס להרפתקאה הנועזת, להיות אמא. עוד נתון שמביאה קוברט: 40% מהנשים הצהירו כי נאלצו לקצץ בשעות עבודתן לטובת טיפול בילדים, אבל רק 28% מהגברים עשו כן. ההקשר מובן מאליו, ויש סיבה טובה לנשים לדחות את הכניסה להריון לאור הנתונים האלו. ההדחה מהמסלול המקצועי מאיימת עליהן, הן פונות לעזרים המדעיים ושומרות על מקומן עד שהמעסיק יבהיר להן, גם אם לא בשפה מדוברת, שאפשר להפשיר את הביציות ולקוות לטוב. ההתערבות הזו מצמררת. טרי גיליאם, שומע? בסרט המשך שלו ל"ברזיל" הוא בטח היה עושה מזה זהב.

הכישלון הזה של שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק צורם במיוחד נוכח הצהרותיה על קידום נשים בכירות בארגון ובהיי-טק בכלל. כי הצעדים הנחוצים הם ליצור סטנדרטים שפויים ואנושיים יותר לשעות העבודה של גברים ונשים בעלי משפחה, ומוטב גם כאלו שלא, כי אולי גם הם רוצים זמן לחפש את בני הזוג או סתם לחיות. הארכת חופשת הלידה בתשלום (צעד שדובר אפל הכריז שהם פועלים לעשותו וזה החלק החיובי בחדשות האלו), הגבלת השעות הנוספות, תמריצים להורים עובדים הן הפעולות החברתיות וההומניות שיוכיחו כי האיזון בין משפחה וקריירה (הנדרש כל כך גם לגברים), אכן אפשרי. ההזדמנות היסטורית לשינוי עומק בהווי שוק העבודה הדורסני הזה עודנה מחכה לתאגיד האמיץ ובעל החזון שיניף אותה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה