פונדקאות ואובססיית הילודה הישראלית

סמדר סלומון על המלצות ועדת הפיריון: תארו לכם שאת כל האנרגיות האלה היינו משקיעים בלעודד אנשים - הומואים וסטרייטים - לאמץ ילדים שזקוקים לבית?

21/05/2012
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» עושות את זה ממקום מוחלש (thinkstock)

אתמול הגישה הועדה ציבורית לבחינת החקיקה בנושא פריון והולדה בישראל את המלצותיה למשרד הבריאות בנוגע לפריון והולדה ובכללן בנושא פונדקאות בישראל. הבשורה הגדולה בהמלצות הייתה לציבור הזוגות החד מיניים שעד עתה היו ממודרים מפונדקאות בארץ כמו אוכלוסיות נוספות- אמהות חד הוריות, זוגות מעורבים, נשים החיות בזוגיות לא מוסדרת רשמית ועוד. לצד הבשורה לפתוח את הפונדקאות עבור זוגות חד מיניים נטבע מושג חדש: פונדקאות אלטרואיסטית.

זוגות חד מיניים יורשו לפנות להליך פונדקאות כבודדים בלבד ובמסלול של פונדקאית אלטרואיסטית, קרי, אם פונדקאית שתסכים לקחת על עצמה את ההליך ולעשות אותו בהתנדבות. זאת כדי לא לפגוע בסיכוייהם של זוגות הטרוסקסואלים למצוא אם פונדקאית וכדי לא להעמיס על התור למציאת אם פונדקאית שגם כך ארוך ממילא.

סיבה נוספת שניתנה להחלטה זו היא הפחד שעתה כשיעוטו עוד מאות זוגות לפתחי הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים יגדל היקף הנשים הפונדקאיות ואיתו גדל החשש מניצולן של נשים והחפצתן.

החרגה זו היא במסגרת הפוסל במומו פוסל. מעצם המלצת הוועדה על פונדקאות אלטרואיסטית מודה הוועדה כי קיימת בעיה, קיים פחד מ"ניצול של נשים והחפצתן" כתוב בהמלצות הוועדה, ואם חברי הוועדה סבורים שפונדקאות ככלל אינה ראויה אני מצפה שימצאו פה האנשים האמיצים מספיק כדי לשים את האמת על השולחן.  לא הייתי רוצה לראות אישה מנוצלת ומחלשת עבור זוג הטרוסקסואלי, כפי שלא הייתי רוצה לראות אישה מנוצלת ומחלשת עבור זו חד מיני. ואם מישהו חושב שמדובר בדבר ראוי ונכון למדינת ישראל אז הרי מצוקתם של זוג הומואים אינה נופלת ממצוקתם של זוג הטרוסקסואלי שיש להם ילד אחד והם מבקשים להרחיב את משפחתם.

אך אם נניח לרגע בצד את השאלה האם מדובר בקיפוח נוסף של הקהילה ההומוסקסואלית, נוכל להתמקד בנשים הפונדקאיות ולשים את האמת המרה על השולחן: עם הומואים ובלעדיהם מדובר בניצול ציני של גופה של האישה, ובצורה הכי פשוטה מדובר ברחם להשכיר.

מי ישמע קולן של הפונדקאיות?

את קולן של הנשים הפונדקאיות אנו כמעט ולא שומעים, תוכניות האקטואליה יתפלפלו בסוגיה אך לא ימהרו לחפש אחר אותן נשים שלרוב נמצאות בשולי התודעה הציבורית. בראש התודעה עומדים הזוגות המשוועים לילד ומירב האמפתיה מופנית כלפיהם. לפונדקאיות עצמן אין את הכוחות, המשאבים, ואולי גם את הרצון להשמיע את קולן בסופו של דבר זהו פת לחמן. המקטרגים יאמרו שאין כאן ניצול, אותן נשים יוזמות, פונות למשרדי התיווך לפונדקאות מרצונן, מסכימות לתהליך וחותמות על הסכם מדעת, ועדיין יסכימו עימי כולם שהן עושות זאת ממקום מוחלש, ממקום שבו הפונדקאות היא המוצא האחרון שלהן ושל ילדיהן לחיים כלכליים סבירים.

האם חשבנו מהן ההשלכות הרגשיות והבריאותיות על אותן נשים? הרי אנו יודעים שברמה האבולוציונית לקראת סוף ההיריון האישה מתכוננת כולה להריון וללידה המתקרבת הכוללת חלקים רגשיים שבו נרקם הקשר עם התינוק. מרבית הנשים הפונדקאיות נמנעות מהחלקים הרגשיים הללו במהלך ההיריון ונלחמות בתהליך הביולוגי והרגשי שעובר עליהן. מישהו יכול לומר מה תהיינה ההשלכות עליהן ועל ילדיהם שמלווים אותן במהלך היריון שבסופו אין תינוק?

אובססיביות של ילודה

בואו נוציא את המרצע מן השק: מדינת ישראל אובססיבית בנושא ילודה עד שהיא מאבדת את דעתה. לעידוד הילודה כאן אין אח ורע בעולם, החל בטיפולי פוריות במימון המדינה וכלה במדיניות מאוד ליברלית בנושא בפונדקאות. רק כדי לסבר את האוזן לגבי המתרחש בעולם, ארה"ב התירה פונדקאות רק בחמש ממדינותיה וברוב מדינות אירופה הפונדקאות היא מחוץ לחוק.

אין לי ספק שלהיסטוריה היהודית בכלל ולשואה בפרט יש השלכה גדולה על הרגישות שיש לנו כלפי ילודה. מדינת ישראל מיום הקמתה סוחבת עימה את הצורך בהמשכיות ולגנטיקה יש כאן תפקיד חשוב. הפחד מהכחדה טבוע עמוק בגנטיקה של המדינה הזו. ורק כשנוכל להשתחרר ממנה ולשאת עיננו מעבר להרי הפחד מהאיום הדמוגרפי שעומד עלינו לכלותינו נוכל לראות שבצד השני ממתינים אלפי ילדים לאימוץ, ואפשר להפוך להורים גם ע"י אימוץ ומבלי להיצמד להורות גנטית כאפשרות יחידה.

איני מתעלמת ממצוקתן של מאות ואלפי זוגות שכמהים לממש את זכותם להורות ומסיבות רפואיות ואחרות הדבר אינו מסתייע בידם. המצוקה היא אמיתית, כנה וכואבת. אך אל לנו כחברה לנער מעלינו את השאלות שהן קצה קצהו של קרחון שיש לו אספקטים בריאותיים, חברתיים, פסיכולוגיים, מוסריים ופילוסופיים. ישנן הרבה סוגיות שיש לתת עליהן את הדעת בתחום הפונדקאות אך בשום אופן לא ניתן לפתור אותן בתשובה אחת שהיא - לצד השני קיימת זכות להורות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה