עשר עבירות נפוצות בפייסבוק

מהפולניה שנעלבת שלא עשו לה לייק ונוזפת בך, דרך המתייגים המעצבנים ועד הטרחנים וסותמי הפיות, עשר העבירות הנפוצות בפייסבוק

02/10/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

כבר קצת קשה לדמיין איך היו החיים קודם, לפני שעברנו לגור בפייסבוק.

פייסבוק היא דפי זהב של התקופה, היא כיכר המדינה, והיא גם ניסוי באינטרקציה המונית, קצת קשה להכיר אנשים מכל גיל ואפיון ללא פרופיל בפייסבוק.

ולמרות השתרשותה המרשימה בקרב הישראלים - הרבה יותר מידי עבירות נעשות בו, גם בין אדם לחברו,, בין קבוצות שונות, וגם בין אדם לרשת עצמה.

הנה עשר העבירות הנפוצות והמרגיזות במדיום:

חטאי הפולניה

זה יכול להיות גם זכר, כמובן, פולניה זה אופי, וכאן מדובר על אלו שנעלבים ונוזפים בך כשלא עשית להם לייק או הגבת ולכן הם לא חברה ולא משחקת, ואפילו לא ילייקקו אותך בחזרה. כבר הייתה לי חברה שסירבה לדבר איתי בגלל שלא ראיתי עדכון על מצבה. זכרו, הפיד מתעתע, ואיש אינו יודע כיצד הוא מראה ולמה דווקא את החדשות מהחברים האלו ולא מאחותך.

חטא התיוגים - מה נסגר? אופס, החשבון שלך.

נחוץ לכם שייחשפו לקופון ה10% שלכם על פן וחפיפה, וכמה שיותר. ברור. תיוגי תמונה של מי שלא קיבלתם את הסכמתו מראש, גם אם מדובר במטרה נעלה בעיניכם,  הם דרך נלוזה, מספימה ומסוכנת לעשות זאת. למה מסוכנת? כפתורי הדיווח של פייסבוק על ספאמרים הולכים ומשתכללים, והסנקציות מגיעות מהר מאי פעם.

חטא חמור יותר - תיוג שלך בתמונה לא מחמיאה

צילמת אותי משתכרת במסיבה שלך? אוכלת סלט באופן לא פוטוגני? להעלות את התמונה ולתייג אותי זה פשוט נאסטי ועילה לניתוק יחסים, לא רק בפייסבוק.

הוספה לקבוצות ללא אישור מוקדם

לא ברור למה, אבל פייסבוק מאפשרת לכל חבר ברשימה להוסיף אותך לכל קבוצה שמתחשק לו לפתוח, ואז מתחילה מתקפת העדכונים הפולשנית והאגרסיבית. גם אם נדמה לכם שלחבר ברשימה יש קשר לנושא, אלמנטרי לשאול אותו לפני הוספתו הכפייתית לקבוצה, גם זה סוג של ספאם מרגיז, אני נוטה להוריד אנשים מרשימת החברים כשהם חוטאים בכך, אחרים מגיבים יותר חמור (אותו כפתור ספאם).

חטא הטרחנות

אנשים, קצת התבלבלתם עם עודף המידע הטריוויאלי שאתם מוסרים ברשת, אכלתי, התקלחתי, קמתי, יש לכם יותר מ10 חברים? אתם כבר לא בבועה אינטימית, ועדכונים כאלו יוצרים תחושה של - למה החבר הזה מבזבז לי מקום בפיד?

סתימת פיות

פרסונות פרובוקטיביות בפייסבוק - כמו אורטל בן דיין או עמיר שיבי, כבר טעמו מהגלולה המרה הזו, הם נחסמו בשל מתקפה אידיאולוגית של דיווחים לפייסבוק, שהובילו לחסימת החשבונות. סתימת הפיות הדוחה והמקוממת הזו היא גם בומרנג, היא יכולה לחזור אליכם, וגם עלולה להביא למדיניות מחמירה יותר של פייסבוק עצמה - נגד כולנו.

חטא ההתעלקות

כל כך קל לזהות אתכם, אנשים שמבקשים חברות מאלו שיש להם כמה אלפי חברים, בתקווה לקבל מזה תועלת שיווקית. מאמנים, יועצים, משווקי משהו, שמקפידים להידחף לתגובות בסטטוסים שהעלית, גם אם אין להם משהו מאוד רלבנטי לומר, זה מלאכותי, וזה בעיקר לא יעיל.

חטא ה'מה ככה?'

אתם צריכים סיבה מהותית מאוד לכתוב לחבר על הקיר שלו, שכן כל הפיד שלו רואה את זה, זה לא רק חשוד כספאם, זה לעתים מביך מאוד, קיר החברים שלכם לא נועד להתכתבות אישית - בדיוק בשביל זה יש צ'ט. גרוע, אמנם, ובכל זאת.

בשר זה רצח

אתם אנשים נעלים, אינכם אוכלי חיות, אתם רוצים שכולם ילכו בעקבותיכם. הטפה בצורת העלאת תמונות מזוויעות של בתי מטבחיים ועינויים שונים גורמת לתגובה הפוכה, רתיעה, כעס, אנטגוניזם, היא אינה משיגה את המטרה, רחוק מזה, לעתים קרובות היא תשיג לכם הרחקה.

הזמנות לאפליקציות ומשחקים

צריך באמת להסביר למה?

צילום: ThinkStockתגיות: ,

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה