עצות זהב על שיניים של ילדים

ריכזנו עצות טובות לכל מי שמגדל ילדים וצריך לשמור על בריאות הפה שלהם. כל הדברים שצריך לעשות

28/12/2011
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» פגים או כאלה ששקלו מעט עם הולדתם מועדים לסבול מעששת

כמי שמגדלת שלושה ילדים, אני יכולה להעיד שכל הקטע הזה של לצחצח שיניים ולשמור על בריאות החניכיים נראה מאוד טריוויאלי ופשוט כשהילדים קטנים. כשהתינוק חושף שן ראשונה היגיינת פה היא לא אחד הדברים שמעסיקים את המאושר. אבל כשהם כשהם מגיעים לגיל שלוש וארבע ולא בא להם לצחצח שיניים, אז מתחילים הריבים. משם מתפתחת סאגה שבה ההורים קצת מוותרים וקצת מתעקשים. הביצועים הלא מושלמים האלה גוררים לפעמים כאבי השיניים והתרוצצויות בין הרופאים וזה כמובן גם יקר, כי לפעמים אין ברירה ופונים לרפואה פרטית.

בקיצור, כל הורה עם קצת קילומטרז' מבין שהיגיינת פה היא דווקא חתיכת תיק ושצריך כל הזמן להקפיד על הנושא הזה בבית. בחרנו להביא לכם הפעם כמה טיפים מהירים שיזכירו לנו מה חשוב בשמירת השיניים אצל ילדים קטנים ואולי גם יצליחו לחדש במשהו:

1. ביקור היכרות במרפאה - זה משהו שאנחנו נוטים לזלזל בו אבל חשוב להגיע למרפאת השיניים לפני שהילד 'זוכה' בחור הראשון הכואב שלו ונמצא במצב נפשי עדין. נכון שזה לא תמיד בסדר העדיפויות שלנו בסדר היום העמוס, אבל ביקור כזה יכול לחסוך לנו ולילד הרבה עגמת נפש בעתיד.


2. שיננית לילדים? גם מסוג הדברים שנראים לא פעם מיותרים להורים, אבל חשוב לפנות לטיפול מניעתי ראשון אצל שיננית בערך בגיל חמש. חשוב לוודא שהיא לא רק מנקה לילד את השיניים במסירות אלא שתיתן לילד הדרכה בצחצוח שיניים, תדריך בבחירת מברשת השיניים המתאימה  ובכלל  תנחה את ההורים כיצד לעזור לילד בצחצוח ואיך להפוך זאת להרגל קבוע.

3. איטום  חריצים - להקדים תרופה למכה אפשר גם בכל מה שקשור לבריאות השיניים. יתרונות הטיפול -  עבור הילד מדובר בטיפול קצר שאינו מכאיב ועבורכם מדובר בטיפול זול יחסית שיכול למנוע סתימה עתידית שזה טיפול שעולה כפול.

4. שימו לב, סכנה 1 - כדאי לקחת לתשומת הלב שיש לנו נטייה לשים יותר מידי משחת שיניים על מברשת השיניים. לילדים המשחה גם טעימה, אז בטוח שהם מגזימים איתה. עם זאת, עדיין מדובר בחומר שמכיל גם רכיבים מפוקפקים כמו סודיום לורל פוספט, פרופילן גליקול ועוד. מה גם שהכמות הרבה לא משפרת את האפקטיביות של הצחצוח וכדאי להסביר זאת לילדים.

5. שימו לב, סכנה 2 - שן מתנדנדת היא הבטחה למתנה מצד פיית השיניים אבל מדובר גם בסיטואציה שעלולה להיות מסוכנת משום שהילד עלול לבלוע את השן בטעות, מה שיכול לגרום למחנק כתוצאה מהבליעה. מה לעשות? בעיקר להיות דרוכים.

6. דלקת - כן, גם ילדים עלולים ללקות בדלקת חניכיים והיא נפוצה מאוד בקרבם ואף עלולה להוביל למחלת חניכיים חריפה. ישנם חמישה סימנים ברורים המעידים על דלקת חניכיים - דימום, נפיחות, אדמומיות, ריח רע ונסיגת חניכיים. במידה וזיהיתם סימן אחד חשוב לגשת לבדיקה אצל רופא השיניים.

7. להוציא לשון - חשוב להבהיר לילדים שיש לצחצח שיניים גם את משטח הלשון – כר להמון בקטוסים וקריוסים מזיקים.

..
8. האם הילד שלכם בסיכון? לא רק ממתקים וחוסר צחצוח יכולים להגדיל את הסיכוי של הילד שלכם לפתח עששת. מחקרים שונים מוכיחים שילדים שנולדו מוקדם (פגים), כאלה ששקלו מעט מאוד בעת הלידה או שחולים במחלות כרוניות אחרות, מועדים  לסבול מעששת.

9. חשיפה לנושא - שווה לעבוד עם הילדים על נושא בריאות השן בשוטף. ברשת אפשר למצוא כל מיני משחקים חמודים שקשורים לנושא, למשל, כאן תוכלו למצוא דפי ציור אינטראקטיביים. אגב, ביוטיוב אפשר למצוא סרטונים שמראים טיפולי שיניים שונים, כדי להוריד את מפלס החרדה אצל אלה שעומדים לעבור טיפולים בקרוב.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה