עצבניות אש: תרגיל לשוטרות מתקדמות

סלונה מחלקת 30 הזמנות זוגיות להקרנת טרום הבכורה של "עצבניות אש", שם נחגוג יחדיו את מליסה מקארתי, סנדרה בולוק וההומור הנשי האלים

07/07/2013
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS

לאדם המצחיק ביותר בעולם כרגע קוראים מליסה מקארתי. אפשר היה לנסח את המשפט הזה גם כ"אישה הכי מצחיקה בעולם כרגע", או "האישה השמנה הכי מצחיקה בעולם כרגע", אבל זה היה מיותר. מקארתי היא מספר אחת, בלי קשר למגדר, משקל, העדפה מינית או אמונה דתית. היא ניחנה בתזמון קומי נדיר, בוורבליות מקסימה, במעין מוזרות לא ברורה, והמון אותנטיות, שהופכים אותה לדבר הקורע ביותר על כל מסך, ולעסוקה יותר מרוב הקולגות שלה, גברים נשים וטף. השנתיים האחרונות היו שלה בכל מובן, וזה משמח אותי, בעיקר משום שהיה כל כך לא צפוי. אחרי הכל, מי היה מאמין שההפוגה העולצת והשמנמנה של "בנות גילמור" תהפוך בתוך עשור לאחד השמות הכי חשובים ולוהטים בעולם הקומדיה?

העולם נחשף לכשרונה של מקארתי בתפקיד משנה שגנב את ההצגה, בסרט המהנה "מסיבת רווקות", שם גילמה אישה מאצ'ואיסטית אך עם חיבה לכלבלבים ומחרוזות פנינים. באותה שנה, 2011,  קיבלה תפקיד ראשי בסדרה "מייק ומולי" המתוקה, שם גזרה אף פרס אמי. המשכתי לעקוב אחריה: התאכזבתי מעט מהסרט "חשבון משותף" שם גילמה נוכלת, אך לא בגלל ביצועה של מקארתי, שהיה מעולה כרגיל, אלא בגלל התסריט החלש. אך מיהרתי להתעודד, כאשר במעט סצנות בהן הופיעה ב"הכל יחסים", לגמרי הצליחה להעיר את הקהל, כאמא זועמת עם תסמונת טורט קלה. לראות את מקארתי מקללת בשלל מטאפורות וצבעים, מול מנהלת בית ספר המומה, זה פשוט תענוג.

ומקארתי לא נחה. עכשיו היא מתאחדת עם הבמאי של "מסיבת רווקות", פול פייג, בתפקיד ראשי בסרט האקשן הקומי "עצבניות אש". והפעם היא כל כך היסטרית, עד שהיא אפילו גורמת לפרטנרית שלה, סנדרה בולוק, להיות מצחיקה באופן קיצוני, משהו שאולי לא הייתם מצפים לו מסנדי לב-זהב.

עצבניות אש, יח"צl

סרטי שוטרים הם עסק של קלישאות. אם נלך לקלאסיקות, אל  סרטים כמו "נשק קטלני", "ים של אהבה" ו"השוטר מבברלי הילס", נפגוש שוב את אותם קווי עלילה, את אותן דמויות של רעים וטובים, ובעיקר, את הוריאציות השונות לדינמיקה בין שני שותפים. אולי הגיע הזמן לרענן את הז'אנר, ויש מי שעושים זאת - אבל לפייג הייתה משימה משלו לפני כן. הוא רצה ללכת אל אותו סרט שוטרים קלאסי, אבל הפעם לתת לנו אותו עם נשים במקום גברים. זה אולי נשמע קל, אבל לא מספיק ללהק אישה לתפקיד של אדי מרפי או מל גיבסון. צריך לעשות את זה אמין. ומרגש. ומצחיק. לא פשוט בכלל.

מקארתי ובולוק מגלמות כאן את אבות הטיפוס (או אמהות הטיפוס?) של דמויות השוטרים הידועות לנו מסרטים קודמים. מקארתי היא השוטרת הפרועה, המרדנית, האלימה, זו ש"חייבת לעשות הכל בדרך שלה", לא מסתדרת במסגרת, אבל ניזונה מתוך תחושת מסירות עזה למלחמה בפשע. בולוק, סוכנת FBI, היא מרובעת, אמביציוזית, חובבת סדר וניקיון, עושה הכל לפי הספר, ולא יודעת לעבוד בצוות. כשהסוכנת מגיעה לרחובות בוסטון האלימים ומצטוותת למקארתי בחקירת סמים, כמובן שהמפגש גורר אינספור סיטואציות משעשעות. העובדה ששתיהן נשים בעולם של גברים, היא המעט שיש להן במשותף, ולוקח זמן עד שהמעט הזה רוקם ביניהן קשר של ממש, על רקע סיפור בלשי רב רבדים שהן הולכות ופורמות בכוחות משותפים.

כדי שנאמין להן, הסרט חייב להיות אלים מאוד. כאן, איש לא חסך באמצעים ולא ריחם על הדמויות הראשיות בשל היותן נשים. הן יורות, ויורים עליהן, הן מבצעות מעצרים, מתגלגלות באדמה עם הפושעים, נותנות בוקסים ומקבלות מכות - כמה סצנות נראות מאתגרות במיוחד לאור משקלה של מקארתי, ובכל זאת מצליחות לשמור על אמינות לאורך כל הדרך. גם אם בדרך כלל אינני חובבת אלימות, אני שמחה שהיא כאן. הנשים בסרטים של גריי יודעות להתלכלך, מניעות את העלילה, וכמו ב"מסיבת רווקות" - הסרט לא מתמקד ביחסיהן עם המין השני, אלא זו עם זו.

עם תסריט מהודק, כימיה מרהיבה בין בולוק ומקארתי והומור פיזי מפיל מצחוק, "עצבניות אש" הוא סרט קיץ כיפי ומומלץ ביותר. אני מחכה לקבל עוד ועוד כאלה, סרטים שמונעים על ידי נשים מצחיקות, ומאפשרים לנו להנות מהמנעד האינסופי של קומדיה משובחת.

>> רוצה לקבל הזמנה להקרנת הטרום-בכורה המיוחדת של "עצבניות אש"? סלונה מחלקת 30 הזמנות זוגיות להקרנת הסרט בתל אביב, ב-14.7 בשעה 21:30. מלאי את הפרטים בטופס המצורף, ואולי תזכי לראות את הסרט לפני כולם:

על מנת לקבל את ההטבה, כמה פרטים בבקשה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה