עסק של עברית

רחלי לביא תמיד אהבה לכתוב, אבל רק אחרי מסע ארוך ולימודי במיוחד היא הבינה שיש לה רעיון עסקי ייחודי ונחוץ והמשיכה ללמוד רק כדי להגשים אותו. כך נולדה "עברי", תוכנה לעריכת עברית

28/03/2016
קרי רובינשטיין קבלו עדכונים מקרי
  • RSS

רחלי לביא, יוצרת תכנת העריכה "עברי" (צילום: פלג אלקלעי)

אומרים שחשוב להנות מהדרך, שהיא זו שמעצבת את התוצאה ושהדרך הארוכה היא הקצרה ביותר. במקרה של רחלי לביא, נראה שכל האמירות האלה נכונות וכל הדרכים בהן בחרה לצעוד, הובילו אותה לעסק שבנתה ומנהלת היום.

לביא, 39, חיה בישוב יקיר בסמוך לאריאל, עם בעלה וארבעת ילדיה. גם את שנות ילדותה העבירה ביישוב והיא זוכרת איך כבר אז חלמה חלומות שהגשימה דרך הכתיבה. "בתור ילדה כל הזמן החלפתי חלומות, רציתי דברים אחרים וגיליתי שכשכותבים אפשר לעשות את כל הדברים האלה, לחוות משהו במלוא העוצמה ואז לעבור למשהו אחר".

עם סיום הלימודים באוניברסיטה העברית, ובתור חובבת כתיבה וגיאוגרפיה, שאפה לעבוד כמו אמה במרכז לטכנולוגיה חינוכית. מהר מאד הגשימה את החלום, ובעודה אם צעירה, שקדה על כתיבה ועריכה של ספר לימוד בגיאוגרפיה. אחרי כמה שנים, בעקבות צמצוצים, מצאה עצמה ללא עבודה והחליטה לעשות הסבה להיי טק, שבאותם ימים, נראה כמו הימור בטוח.

איך קיבלת את ההחלטה לשנות כיוון ב-180 מעלות?

"ידעתי שגם אם אני מאד אוהבת את מה שאני עושה, לא אצליח למצוא מסגרת כדי ליישם את זה והחלטתי לשנות כיוון", היא משחזרת. "זה היה נורא, זה היה לא מעניין, ובכלל, בתור אישה שגדלה בבית עם אמא שהגשימה את עצמה לא תכננתי מסלול אחר".

אבל גם בהיי-טק הגיעה עידן הפיטורים הגדול ורחלי מצאה עצמה שוב בחיפושים. "הייתי נהדרת בראיונות עבודה. הכל עבר חלק עד הרגע שבו הבינו שאני אמא ובהתאם לכך, שעות העבודה שלי אחרות מעט".

 נרתם למשימה המשותפת: רחלי לביא ובעלה (צילום: בועז מוטס)

"נזכרתי שוב במה אני טובה והחלטתי לחזור לחפש בתחום: תמלול, כתיבת זכרונות, הגעתי לעבודות בכל מיני אתרים עד שהחלטתי שאני צריכה לעשות את העבודה הכי טוב שאפשר ונרשמתי ללימודי עריכת טקסט בבית ברל. זה היה מדהים. כבר בחודש הראשון ללימודים הרגשתי שהרחבתי את הגבולות שלי. נכנסו לי יותר עבודות ונפתח לי עולם חדש".

באותה שנה, בעת שליוותה את בעלה לכנס בארה"ב, הגיעה במקרה לכנס כותבים מקומי. "הרגשתי שנפתח לי עולם. כנס של 300 כותבים שבארץ קוראים להם וואנאביז, נתן המון כבוד גם לתהליך וגם למקצוע. זה נתן לי הרגשה טובה ומוטיבציה אדירה. יצאתי משם נרגשת, להוטה לעשות את זה גם בישראל, אבל מלאה בפחד ושאלות".

מה הפחיד אותך בדרך להגשמת החלום בישראל?

"זה נראה היה לי בלתי אפשרי. אני לא ארגון, אני אדם אחד. יש לי חברים כותבים שהתלהבו מהרעיון וזה ננעץ בראשנו אבל לא ידענו איך להוציא את זה לפועל".

עם סיום הלימודים, חולקו לסטודנטים חוברות עם כללי עריכה ודקדוק. רחלי חששה לשכוח רבים מהם ורעיון עלה במוחה. "בן הזוג שלי מתכנת. אמרתי לו שאני צריכה שיכין עבורי תכנת עריכה. בתגובה, הוא הציע להרחיב את הרעיון עם אלמנטים נוספים והתחלנו לעבוד על זה".

אחרי עבודה של כמעט שנתיים שנעשתה במעט הזמן הפנוי שהיה לזוג, הושלמה התוכנה. "נענו בין התרגשות לאי-ודאות. זה שיש לך רעיון זה יופי , אבל היה חשש איך נגרום לעולם להבין שזה טוב".

באיזה שלב התקבלה ההחלטה לפתוח עסק עצמאי?

"ידענו שיש לנו תוכנה שאנחנו שלמים איתה והרגשנו שאחנו יכולים להיות עצמאיים, אבל ידענו שחסרים לנו כלים. לכן חיפשתי אותם. הלכתי להמון קורסים של מכירות ולייעוץ עסקי".

את השקת העסק "עברי", החליט הזוג לערוך בסגנון הכנס שרחלי נכחה בו בארה"ב. "קראנו לכנס 'נקודת מפנה'. זה היה בדיוק לפני שנה והוא היה מאוד מוצלח. בנובמבר האחרון ערכנו עוד כנס עם 3 מסלולי סדנאות וזה נהיה מוצר בפני עצמו, מבית 'עברי'.

רחלי לביא נואמת בכנס 'נקודת מפנה' שערכה (צילום: פלג אלקלעי)

איך אתם מצליחים להוביל את העסק קדימה?

"זה כל הזמן ניסוי וטעייה. הגענו למסקנה שלעבוד מול אנשים פרטיים זה מאוד קשה ודורש המון משאבים כלכליים. בעבודה עם יועץ עסקי ניסינו להתמקד בקהל יעד מסוים. עכשיו יש לנו מנהלת שירות לקוחות שעוסקת ביצירת קשר עם ארגונים שאנחנו עובדים מולם ובימים אלו התכנה עוברת פיילוט בכמה ארגונים גדולים".

איזה אתגרים יש בניהול עסק עם בן הזוג?

"מצד אחד זה כמו עוד ילד. צריך המון כבוד הדדי וסבלנות. מצד שני, כל אחד מומחה בתחומו אז אין על מה לריב. אנחנו עובדים ביחד עם הפרדת רשויות. לכל אחד יש את המקום שלו. יש מחלוקות לפעמים, בעיקר על שיווק. צריך לשים את האגו בצד ולהבין שיש שאלה שדורשת תשובה, בעיה שנדרש לה פתרון ובגדול זה מאוד מרגש".

איזה עצות היית נותנת לאישה שרוצה לפתוח עסק?

1. מעגלי תמיכה - צריך תמיכה מבן הזוג, מההורים, מחברה או אפילו מקבוצה.

2. לימוד - ללמוד מניסיון של אחרים מקצר את הדרך לכן מומלץ ללכת ללמוד תחומים שלא מכירים.

3. תכנון כלכלי - בתקופה הראשונה לא ייכנס כסף ואם כן, מעט מאד. חייבים תכנון כלכלי הגיוני כדי לא לשקוע בחובות.

4. סבלנות - רוב האנשים שסוגרים עסק עושים את זה כי הם לא רואים תוצאות מיידיות. חייבים לתת לזה זמן ולא להתייאש, בעיקר אם מאמינים במה שעושים.

>> לאתר של "עברי"

 

. 

*  התוכן הינו מערכתי ואין בכתוב משום המלצה של בנק הפועלים. בית העסק מעניק  הנחת CashBack ללקוחות הבנק.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך