ענת קם - משוחררת אבל בודדה

אחרי שנתיים וחודשיים בכלא באשמת ריגול ענת קם יצאה לחופשי. במהלך התקופה היא הבינה שביקורת על צה"ל מובילה להוקעה חברתית ואפילו גרועה יותר ממאסר

27/01/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

"הייתי עושה דברים אחרת", אמרה ענת קם אתמול עם שחרורה המתוקשר מהכלא. קם ריצתה שנתיים וחודשיים בכלא על 'ריגול חמור', לאחר שהעבירה לעיתונאי אורי בלאו מסמכים מסווגים בשירותה הצבאי.

כשפסעה החוצה משערי הכלא, חיכה לה אדם מבוגר עם שקית בידיו, וחיכתה גם איילה, אשתו של הכהניסט איתמר בן גביר, שתמיכה בארגון טרור הוא רק אחד מסעיפי האישום בהם הורשע. מול מצלמות הטלוויזיה ביצעה הגברת הפטריוטית, בן גביר, את ההצגה המשומנת ותאבת המצלמות שראינו לעייפה אצל בעלה. היא הטיחה בה האשמות קולניות ומתלהמות, והלינה בזעקות שקם הייתה צריכה לרצות בכלא עד סוף חייה "כמו בוגדים במדינות אחרות". רק אירוני הוא אותן מדינות אליהן היא נושאת עיניה הן מוסלמיות בדרך כלל.

יש לשער כי המשפט שאמרה קם עם שחרורה אינו משהו שנאמר בספונטניות. בשנתיים פלוס שעברה קם בבית הסוהר היא הספיקה לערער על עונשה, שבעקבותיו הוא קוצר בשנה. בנוסף, היא תבעה את עיתון "הארץ" ואת בלאו על התרשלותם בשמירה על חיסיון מקורות בעניינה, תביעת של 2.6 מיליון שקלים שדיוניה נמשכים. מה שקם הבינה בעקבות משפטה והדרך שעברה מאז הוא שבאווירה הציבורית כיום, ביקורת על צה"ל, כל שכן אקט חתרני, נושאים עמם הוקעה אלימה, מסוכנת פיסית, גרועה בהרבה מהישיבה בכלא הישראלי.

ענת קם. צילום מתוך יוטיוב, חדשות ערוץ 2

עידן החושך

בחברה שהפכנו להיות, מוּכּת המיליטריזם ורדיפת הדעה האחרת, לא חשובים מניעיה האידיאולוגים, לא הרקע הרומנטי המאפיין מדליפים נרדפים רבים דומים לה בעולם, הפלורליזם מושתק בגסות תחת מגף הסגידה לצה"ל העליון, כנראה שבטרמינולוגיה תקינה קוראים לזה פאשיזם, אבל המילה הזו נשחקה היטב בשבוע האחרון. פרשת אדם ורטה סייעה לכך. ויש גם סמליות מסוימת שקם השתחררה ביום בו התקיים דיון ראשון במשפט מדינת ישראל נגד דפני ליף.

הגעתה מכמירת הלב אל בית הוריה, מקישה בדלת כזרה, שהופצה אמש ברשתות החברתיות היא עוד דימוי הממחיש את בדידותה. קם אמנם עברה על החוק וביצעה עברה, אולם הרקע לטעות שעשתה, גילה הצעיר, הנגישות השערורייתית שהייתה לה למסמכים מסווגים, אותה חשפה במעשיה, וגם הפקרתה על-ידי מי שהשתמש בה, לא עומדת לטובתה אצל שופטיה המתלהמים, הטוקבקיסטים ופוליטיקאים. נראה שגם המיליה שתמך בה, אם לשפוט לפי הרשתות החברתיות, ייזהר מנקיטת עמדה כזו להבא, נוכח ההקצנה שחלה בשיח מאז מאסרה, והתחזקות הימין הקיצוני ברשתות החברתיות. אבל אולי היא תקבל כניסה חינם לבלוק.

המסר מפרשת ענת קם, כמו בפרשות אחרות בהן יצאו אנשים נגד המערכת (המסמכים שהעבירה חשפו התנקשויות שביצע צה"ל במבוקשים, לכאורה בניגוד לחוק), הוא שהמחיר שישלמו כבד מדי בעידן החושך הזה, בו החרדה לגורל היישות הלאומית כה היסטרי. כשמצרפים לכך את חולשת העיתונות הנמשכת, בשל נסיבות כלכליות ופוליטיות, נוצרת עננה כהה מעל הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, שעברה למוד מיסוך והשתקה בחסות הלאומנות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה