עננוצה - בועה של אינטימיות

שילוב מפעים של כוחות יצירתיים בין קבוצת המחול של נעה דר ליוצרת המילים שירה גפן הוליד מופע מזין רגש, שכל ולב

27/09/2012
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» צילומים: תמר לם

הגולם והפרפר, הגרסה לכל המשפחה, זה הנושא שעומד בלב שיתוף פעולה של כוחות יצירתיים משני תחומים אמנותיים שבד"כ אינם משיקים, במופע החדש "עננוצה" של קבוצת המחול נעה דר והיוצרת שירה גפן. לא קל לשכנע ילדים להצטרף להופעת מחול, גם אם היא מוגדרת כמיועדת להם בראש ובראשונה, ולהורים שמשהו ילדי וטוב שרד בהם. בלי ריגושים צבעוניים ואטרקציות צווחניות? בלי מזללה בסביבה? תשכחו מזה. נראה שיוצרת המחול הבינה את זה והנגישה את ההופעה בדרך מקורית, כשצירפה לו תסכית שכתבה גפן, ובו היא מנהלת דיאלוג עם בנה הבכור, והוא עם אחותו וסבתו, במהלך המופע עתיר הקסם המהפנט שעל הבמה.

שלוש רקדניות מבצעות את המופע החדש, "עננוצה", מאחוריהן ניצב קולאז' עשוי בדים שיכול להיות ענן, אולי רחם נשי, אולי וילון מעבר בין עולם הילדות לבגרות. הן בוקעות ממנו ושבות אליו חליפות, במקביל לתובנת ההפרדות מעמדת התינוק של הילד, שמגדל גלמי פרפרים, זו המתומללת בתסכית היפהפה בעל העברית העשירה, של גפן. אפיזודות משפחתיות מוכרות ("מתי תסדר את החדר") מול מסע הפיכת הגלמים לפרפרים המטאפורי של הילד הגדל יעוררו הזדהות בקרב הילדים שעלו לגן חדש או כיתה א', כמו אצלנו. בינתיים, המופע של שלושת הרקדניות, שמעבירות סיפור בחלקים ללא מילים ובחלקים בג'יבריש, כשהן מנהלות דינמיקה שוצפת של תקשורת מעולם המשחק,  עוררו לא פחות רגש,  אולי אפילו יותר מהצגה רגילה. אפילו הפעוטה המעצבנת שנדנדה ממש מאחורינו לא הצליחה להשחית את החוויה (הורים, מעט מאוד ילדים בגילאי שנתיים שלוש יכולים לשבת בהצגה, תבינו את זה כבר).

גם השם, "עננוצה" - יש בו השילוב הלשוני הזה, שמזין את הדמיון, גם המופע הזה מזין את הרגש, השכל והלב. וכשעלו בסופו גפן ובנה הנרגש לבמה לצד הרקדניות הנהדרות, ואפילו סבתא הצטרפה, נרשמו רגעים של מתיקות מחממת לב. זה אירוע שהוא בועה של אינטימיות הורה ילד, ותמונות ממנו נצרבות בהכרה עוד שעות רבות אחרי שהסתיים.

התאריכים הנוספים של המופעים 6.10 ו 13.10

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה