על בלוגים, עבודה והשראה

איך הפך יובל סער מבלוגר מן השורה, לכתב העיצוב של הארץ? האיש מאחורי "פורטפוליו" עונה על השאלון שלנו, לקראת כנס הבלוגרים

19/07/2012
גילי גרשוני קבלו עדכונים מגילי
  • RSS
» מה זו משמעת ספונטנית? סער (צילום: שי פוגלמן)

יובל סער, כתב העיצוב של עיתון הארץ ומרצה לעיצוב בבצלאל ובמכון הטכנולוגי חולון, עומד מאחורי פורטפוליו, שמהווה כבר קרוב לשמונה שנים סמכות בענייני עיצוב. ביקשנו ממנו לענות על השאלון שלנו:

איך היית מתאר את הבלוג שלך?

"בלוג אישי בנושאי תרבות חזותית, שמנסה להגיד משהו ולא רק להצביע או להגיד 'תראו איזה יופי'".

מתי התחלת לכתוב בלוג ואיך זה התגלגל?

"התחלתי לכתוב בחודש ינואר 2005 באתר "רשימות". לפני שנתיים עשיתי הפסקה של כחצי שנה מכתיבה ובינואר 2011 השקתי את הבלוג בכתובת חדשה ובעיצוב חדש, בדומיין עצמאי".

מה היתרון בכתיבה דווקא בפורמט של בלוג?

"היתרונות הברורים: אין מגבלה של מספר מילים, אף אחד לא אומר לך על מה, כמה ומתי לכתוב, והכי חשוב - היכולת לעסוק בנושאים שבאמת מעניינים אותך ולהכיר כתוצאה מכך אנשים חדשים ומעניינים".

באיזו תדירות אתה כותב?

"זה משתנה. אין ימים קבועים או שעות קבועות,  אני משתדל לפרסם בכל שבוע לפחות 2-3 פוסטים".

יש לך משמעת כתיבה או שאתה כותב באופן ספונטני?

"יש לי משמעת אבל היא ספונטנית".

האם אתה מרוויח כסף מהבלוג? אם לא - האם היית רוצה להרוויח יום אחד?

"אני לא מרוויח כסף מהבלוג ולשמחתי אני מרוויח כיום על הכתיבה שלי ממקומות אחרים. לגבי להרוויח יום אחד? זה לא מה שעמד בבסיס לפתוח בלוג. זה יכול להיות נחמד, השאלה היא מה המחיר שאני אצטרך לשלם תמורת זה".

פוסט שאתה הכי גאה בו? ולמה?

"תומס. הכתיבה שלי בדרך כלל לא מאד אישית ולא מאד חושפנית, אבל בחרתי דווקא בפוסט הזה שפורסם יום לאחר הרצח בבר נוער בתל אביב, כי מעבר לכך שהוא חשוב, הוא מסמל בעבורי את החשיבות שיש לבלוג אישי שבו אפשר לפרסם מה ומתי שרוצים".

פוסט שאפשר היה לחיות בלעדיו? ולמה?

"זה לא בעיה, כמעט כל פוסט היה אפשר לחיות בלעדיו. אנחנו לא מצילים פה חיים".

מאיפה אתה מקבל השראה לכתיבה?

"במסגרת שאר העיסוקים שלי אני פוגש המון אנשים שעושים דברים יפים, מעניינים ומעוררי השראה. אם יש דבר שאף פעם לא חסר זה על מה לכתוב".

כיצד היית מגדיר את מערכת היחסים שלך עם קוראיך?

"אני חושב שמדובר במערכת יחסים נורמלית, בהתחשב בקונטקסט. אני תמיד משתדל לענות לכל מי שפונה אלי, בין אם הוא שלח לי מייל או השאיר תגובה בבלוג. לשמחתי יש לי לא מעט קוראים נאמנים כך שכנראה אני עושה משהו כמו שצריך".

האם, ואיך, הבלוג השפיע על החיים שלך?

"הבלוג מאוד השפיע על החיים שלי, החל מקבלת העבודה בעיתון הארץ, דרך סדרת המפגשים פורטפוליו לייב שאני מעביר בבית העיר, שמבחינתי היא המשך ישיר של מה שקורה בבלוג, ועד אנשים שפגשתי - גם וירטואלית וגם פיזית".

איזה בלוגים אתה קורא בארץ ובחו"ל?

"יש כל כך הרבה שאני לא יודע מאיפה להתחיל, זה באמת יהיה עוול למנות רק כמה מהם. בכל מקרה אני קורא בעיקר בלוגים בעברית, אני מרגיש שהם בדרך כלל יותר רלוונטיים לחיים שלי, ומשתדל לקרוא בלוגים של אנשים שאומרים משהו, שיש להם תשוקה לנושא שהם כותבים עליו, ושל אנשים שהייתי שמח להכיר גם באופן אישי ופיזי ולא רק דרך הכתיבה שלהם".

אישיות מהרשת שהיית רוצה לשתות איתה קפה? ולמה?

"אורי ברוכין, ממייסדי אתר רשימות, שקיבל אותי לאתר רשימות. קצת מצחיק אותי שמעולם לא נפגשנו למרות שהיינו מידי פעם בקשר מיילים כזה או אחר. הייתי מודה לו על כך שהוא (ושאר צוות האתר) שינה את החיים שלי ושואל אותו למה הוא כמעט ולא כותב בבלוג שלו".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה