עופר עיני בגד בנשים

היא רוצה להלחם למען זכויות נשים בעולם העבודה, לספק חינוך חינם מגיל אפס, להוציא את נעמת מהקיפאון שאליה הוביל עיני ולהפוך אותה לארגון פמיניסטי מוביל. ראיון עם המועמדת לראשות נעמת, תמר זנדברג

15/05/2012
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» "הסקטור הנשי הוא הסקטור שקופח יותר מכל". זנדברג

בימים שבהם ארגוני הנשים יוצאים למלחמות ועולים על בריקדות למען זכויות נשים בעבודה, בחברה ובכלכלה נדמה שדווקא תנועת הנשים הגדולה בישראל לוקה בנמנום קל. ביום שלישי הבא, ה-22 למאי יערכו בחירות ליו"ר ההסתדרות ובכללן ליו"ר נעמת. עו"ד טליה ליבני, היו"ר המכהנת, תסיים את תפקידה והשרביט יעבור לבאה בתור.

האם הבחירות הקרובות הולכות לנער את האבק ולהחזיר לנעמת את מקומה במרכז הבמה? את זה ימים יגידו. דבר אחד ברור - גם אם מדובר בבחירות שנמצאות כרגע בשולי התודעה הציבורית, תהיה להן השלכה על עתיד תנועת הנשים הגדולה בארץ, על דמותה ואופי פועלה. ועוד דבר חשוב לא פחות: האם אנו נשים נבחר מתוך מודעות וידע לגבי ארגון שיכול לגעת בכל אחת מאיתנו?

שבוע בדיוק לפני יומן של הבוחרות מצאנו לנכון לתהות על קנקנן של המועמדות גליה וולוך, יו"ר נעמת מכהנת בתל אביב-יפו ותמר זנדברג חברת מועצת העיר תל אביב-יפו. הזמנו את שתי המתמודדות לעימות -  וולך העדיפה לא להתראיין, ואילו זנדברג התייצבה בהתלהבות.

"היום חברות בנעמת 250,000 נשים מההסתדרות, זהו היקף עצום לתנועת נשים, היקף שיש למנף אותו הכי גבוה שאפשר ולא לתת לו להתמסמס", היא עונה כשאני שואלת אותה מה הביא אותה להתמודד, "אני מתמודדת דווקא מאחר שנעמת היא תנועת הנשים הגדולה והחשובה בישראל הן מבחינה תקציבית והן מבחינת הפריסה הארצית שלה".

זנדברג מובילה את הועדה לקידום מעמד האישה בעיריית תל אביב יפו מאז 2008, דוקטורנטית לפוליטיקה וממשל באונ' בן גוריון, פעילה חברתית בנושאים פמיניסטיים, מזוהה עם המאבק להפעיל תחבורה ציבורית בשבת בעיר תל אביב, חברת מרצ ואם לילדה בת 6. לדבריה, נעמת בראשותה תיקח חלק בשני מסלולים: "האחד מול האישה העובדת המיוצגת בהסתדרות, וכאן תפקידה של נעמת להזכיר לועדי העובדים ולמשק את הסוגיות הייחודיות בעולם העבודה הנשי. הסקטור הנשי הוא הסקטור שקופח יותר מכל, ראי את העובדות הסוציאליות, הסייעות במעונות, הגננות, האחיות. אלו סקטורים שיש בהם רוב נשי שהוא גם חלש וגם מופלה. וכאן תפקידה של נעמת לתת ייצוג שמכוון לעולם הנשי, לשים על השולחן את המקצועות המגדריים האלו ולדאוג להתאמה של הסכמי שכר הוגנים.

"במסלול השני, אני רואה חשיבות רבה להעמיד את נעמת כארגון פמיניסטי, נשי מוביל. בעיני כרגע הארגון לא מספיק מוביל ויוזם בתנועה הפמיניסטית, אני רואה ארגונים קטנים וצנועים ממנו  ועדיין יותר דומיננטיים בהובלת אג'נדה עבור נשים"

את בעצם מדברת על להציל את נעמת

"כן. זו הבנה שעלתה בצורה מובהקת מהמחאה החברתית. ההסתדרות בשלטון הנוכחי תחת עופר עיני היא הסתדרות שהסתלקה מתפקידה ואף בגדה בו. במחאה ראו את זה מאוד בבירור בעיקר הסכמי השכר עם העובדים הסוציאליים.  ובעצם, אל מול משבר כלכלי ומחאה חברתית נוצרה חשיבה הולכת וגוברת בחשיבות של נעמת ובכך שהשלטון של עופר עיני נכשל. התחושה של החידלון גרמה להתגבשות קואליציה בראשות איתן כבל שביקש ממני להתמודד ונעניתי בכבוד."

"בגד" זו מילה קשה, לא?

"אבל לצערי זה משקף את המציאות, אני שומעת מחברות לארגון איך הן מצאו את עצמן לבד במאבק. מאחר וצפיתי בהסתדרות כאזרחית מן החוץ אני קשובה למה ששמעתי משותפותי נציגות העובדים הסוציאליים, נציגות ארגון הסייעות הארצי, והן סיפר ממקור ראשון מה עבר עליהן וזה רק חיזק את התחושה הקיימת"

אם נעזוב רגע את הפוליטיקה, מה היית משנה?

"עולם העבודה הנשי מורכב מכמה היבטים, ובתוכו יש הרבה מצבים מעוותים שיש לשנות, לדוגמא השילוב בין עבודה להורות שהפך לנחלתן של הנשים בלבד. הגיע הזמן לראות את ההורות כנחלתם ואחריותם של שני בני הזוג. בנוסף העבודה המאורגנת פשטה את הרגל ואנו רואים יותר עובדי פרילנס, עובדים תחת חוזים אישיים ללא קביעות, ללא תנאי עבודה ותנאים סוציאליים, ללא שי לחג. אנו נמצאים בסוג של עבדות מודרנית וזה פוגעני יותר כלפי נשים שעובדות יותר מגברים באופן לא מוסדר.

יש להמשיך ולשנע את ספינת הדגל של נעמת והכוונה למעונות ולשמחתי סוף סוף נכנס לתוקף חוק חינוך חינם, אבל צריך לזכור שילד לא נולד בגיל 3 וגם לגילאים הרכים יותר צריך לתת מענה.

ומעבר לכל אלה אני רואה את נעמת כארגון שצריך להתעסק בכל נושאי הליבה הנשיים, הטרדה מינית, ייצוג הולם של נשים בשוק העבודה, ובעצם כל הדברים שהפכו למובנים מאליהם, עד שהם כל כך נשכחו כבר."

איך את מתכוונת לעשות את זה?

"חקיקה ולובי! אני מבינה שנעמת חייבת להיות בעמדת השפעה על מקבלי ההחלטות ולהניע הצעות חוק. כך למשל לגבי חוק חינוך חינם מגיל אפס. ברגע שההסתדרות תחזור להיות ארגון עבודה חזק כל נושא העבודה יקבל מענה טוב ממה שהוא מקבל היום. צריך לשאוף להסכמי עבודה והסכמים קיבוציים  ויש עניין של אכיפה והעלאת מודעות. הגיע הזמן לדאוג שדברים יקרו."

את באה מאג'נדה פוליטית מאוד ברורה כחברת מרצ. כמי שאמורה להנהיג ציבור רחב את לא רואה בכך טעם לפגם?

"לא. שינוי מציאות הוא דבר פוליטי ואני אדם פוליטי. להיפך, אני אשמח אם כל בוחרת תשאל את עצמה איזו תפיסת עולם היא רוצה לראות. יש כאן הזדמנות לבחור בין הפוליטיקה של הכמיהה להון ולשלטון לבין תפיסת עולם שבאה לשים סוף לדורסנות של עולם העבודה מול העובד. אני באה מתפיסת עולם של עולם עבודה שפוי יותר גם במחיר ויתור על רווח כלכלי. ולשאלתך, כן. זו בחירה פוליטית ואני קוראת לבוחרות ההסתדרות לעשות את השינוי הזה."

לו תיבחרי מה הדבר הראשון שתעשי?

"אלמד את הארגון מבפנים על כל מרכיביו בצורה מאוד עמוקה. לנעמת נבחרת גם ועידה פוליטית שמורכבת מסיעות, ארצה להכיר את האפשרויות שקיימות ולאות מה צריך חיזוק. יש את הלחם והחמאה שאלו המעונות ויש נושאים שזקוקים לרענון. אני רוצה לפעול לחינוך מגדרי בגיל הרך, שימת דגש על עסקים קטנים וזעירים של נשים והרשימה עוד ארוכה."

תשלימי את המשפט, תמר זנדברג...

"מכוונת גבוה, גאה לעמוד להתמודד עם האתגר הזה ומאמינה שדרושה מהפיכה ושניתן לעשות אותה בשיתוף חברות נוספות לארגון"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך