עוני הוא עניין של מדיניות

על-פי דו"ח העוני, אחד מכל שלושה ילדים ישראלים הוא עני. אנחנו יושבים על חבית חומר נפץ חברתית והפיצוץ הוא רק עניין של זמן, פשוט כי לאנשים אין מה להפסיד

23/12/2014
לינדה ששון קבלו עדכונים מלינדה
  • RSS

מדברים איתנו על האיום האיראני ככזה שעשוי לסכן את עמידתה של מדינת ישראל, אך האיום האיראני האמיתי הוא דווקא החוזק החברתי של החברה האיראנית מול החברה הישראלית. דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת מטעם TRI מחקרים אסטרטגיים, מראה כי אחד מכל שלושה ילדים ישראלים הוא עני, ומתוך כ-8 מיליון אזרחים, כ-2.5 מיליון עניים. כלומר, כמעט שליש מהישראלים נמצאים מתחת לקו העוני וזהו איום ממשי על החברה הישראלית.

מרבית העניים לא מצליחים לנוע מעשירון נמוך אחד ולעלות לעשירון גבוה יותר. הם נולדו לעוני וילדיהם לא יצליחו לפרוץ את מעגל העוני. למעט סיפורי סינדרלה בודדים, העניים נשארים עניים. נוצרה קבוצה המכונה "העניים החדשים". במקום שיווצר חלחול מלמעלה למטה, המציאות מוכיחה כי התיאוריות לא עומדות במבחן המעשה. במקום חלחול - יש כרסום במעמד הביניים. במקום שמעגל העוני יקטן, מעגל העוני גדל ומעמד הביניים מתכרסם.

ילדים עניים. צילום: spencer_platt_gettyimages

מרבית בני המשפחות העניות משתייכים למשפחות עובדות. נתניהו, בשבתו כשר אוצר ב-2004-2003, קיצץ בקצבאות הילדים ורמז כי מקבלות קצבאות הילדים הן אימהות פרזיטיות שמעדיפות לא לצאת ולעבוד. מאז חלף עשור, גם בשנה האחרונה קוצצו קצבאות הילדים, הביטוח הלאומי לא נותן מענה לאלו הזקוקים לו ולשכת התעסוקה לא מסוגלת להעסיק אף אחד. את כל זה צריך, אפשר וחובה לשנות.

בשיחות האופייניות לצעירים וצעירות מתוסכלים חוזרת ועולה הדאגה האמיתית לעתיד בישראל. המעבר לחו"ל הוא פיתרון זמני ומתייחס רק לשכבה מסוימת שידה משגת. התחושה העולה משיחות עם צעירים וצעירות בארץ הזו היא קשה. אנחנו יושבים על חבית חומר נפץ חברתית והפיצוץ הוא רק עניין של זמן. הפיצוץ החברתי יגיע, פשוט כי לאנשים אין מה להפסיד. הם עייפו מהעוני ומחוסר עתיד כלכלי, הם מבינים שהפוליטיקאים לא מסוגלים להתמודד עם גודל המצוקה ולא מסוגלים להציע חזון ותקווה.

אנשים רוצים לחיות בארץ הזו חיים יצרנים של עתיד, של תקווה ושל חלום. חיים של חזון ולא רק של הישרדות. בימים אלו של טרום בחירות יש תחרות על הכותרות ומצעד הפוליטיקאים שרצים להתראיין בדאגה הופך להיות לעתים מביך. להוציא הודעה לעיתונות זה פשוט, אך לחולל שינוי אמיתי לוקח הרבה יותר זמן: לשנות תקציבים, להגדיל את מקומות העבודה, למסות את ההון, להוזיל את המחירים של מוצרי היסוד - כל אלו דורשים מאמץ יומיומי ועבודה למען הציבור.

אז לפני שאתם מצביעים זכרו שעוני ופערים כלכליים הם לא גזירת גורל והם לא נוחתים עלינו מהשמיים. זה עניין של מדיניות כלכלית וחברתית.

*****

הכותבת היא יועצת אסטרטגית ומראשי קבוצת להיות ישראלי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה