עוזרים לנשים לצאת מאלימות לעצמאות

"אני לא זוכרת רגע אחד בחיים שלי שאינו קשור בכאב" , סיפרה ל' לאתי לפלר שי, מתנדבת ב"רוח נשית", המסייעת לנשים נפגעות אלימות לצאת לעצמאות כלכלית. בסוף החודש יתקיים אירוע התרמה עם כנסיית השכל, דין דין אביב ואחרים

11/11/2012
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS
»

מאת: אתי לפלר-שי

את ל' הכרתי דרך ההתנדבות שלי ב"רוח נשית", עמותה ששמה לה למטרה לעזור לנשים לצאת ממעגל האלימות ולהגיע לעצמאות כלכלית. התנדבתי לסייע לל' לכתוב את סיפור החיים שלה. תהליך הכתיבה כלל שיחות טלפון ארוכות שרובן עסקו בעיקר בתמיכה ועידוד. כמאמנת אישית ועסקית מצאתי את עצמי לא פעם מתמודדות בסיטואציות ובשיחות מורכבות עם ל' שעד היום לא הסכימה לדבר על החיים שלה. הסיפור שכתבנו יחד היה תהליך ממושך של שיחות ופגישות ארוכות בינינו.

"אני לא זוכרת רגע אחד בחיים שלי שאינו קשור בכאב" היא אומרת, "נולדתי למשפחה שמרנית, הדמות השולטת בבית היה אחי "על פיו יישק דבר", הדאגה והאהבה שלו הייתה עם הרבה כוח" היא שותקת ועיניה מתמלאות בדמעות. "היינו שקופים. אסור היה לנו לדבר עם זרים ובטח שלא לצאת עם גברים.  בשרותי הצבאי הפכתי לאנורקסית, זאת הייתה הפעם הראשונה שהרגשתי שאני שולטת בגוף שלי באמצעות האוכל וההרגשה הייתה נפלאה, המוזר הוא שאף אחד מבני משפחתי אפילו לא שם לב". היא בוכה ואני נקרעת בתוכי.

בהמשך, היא מספרת לי על התקופה שהכירה את בעלה, האהבה הגדולה והחיזורים, החתונה הענקית ואחר כך על המכות וההשפלות שעברה. "הייתי הצעצוע שלו, הכוח היה אצלו", היא עוצרת ומוציאה את מחברת השירים שלה, שירים שנכתבו בתקופות שונות של חייה והיא מתחילה להקריא  כמה מילים "אני כמו תכשיט שכולם רוצים לענוד, משובץ יהלומים מלא הוד, רבים שלחו ידיים אותו לקנות והתכשיט אי שם בתיבה מונח, לא ידע מי יהיה הרוכש המוצלח העלה קורים צבר אבק, כלל לא נאבק, על איזה יד להיות".

"בעלי הפך את חיי לגיהינום"

במקום לרפא את הפצעים הוא פתח אותם והוסיף להם הרבה כאב. ארוחות החג  היו תמיד אצל הוריו. את הפעם הנדירה בה ניאות להתארח אצל משפחתי לא נשכח ילדי ואני לעולם. אזרתי אומץ וביקשתי ממנו שניסע למשפחתי, הבטחתי שאכין עבורו את הדגים החריפים שהוא אוהב כל כך. בערב החג בעודנו עומדים ליד הדלת מתכוננים לצאת, הוא החליט שלא נוסעים. הילדים שלי התחילו לבכות ואני החלטתי לקחת אותם ולנסוע להורי בלעדיו. כשחזרנו גילינו שהבית נעול. נאלצנו לישון 3 ימים מחוץ לבית.

הסתירה הכי גדולה של חיי, היא שתמיד העצמתי נשים, עבדתי כרכזת במועדוני נשים ולא פעם זכיתי להיות עובדת מצטיינת. בבית הייתי כלום, הייתי אוויר. הסתרתי מכולם את סיפור חיי, התביישתי בסיפור שלי, במכות, בצעקות, התביישתי בזה שאני כלום, אוויר.  התביישתי לקום בבוקר ולהסתכל במראה. בתוך תוכי ידעתי מה אני שווה, כל חיי חייתי בשקר, הצביעות שליוותה אותי הגעילה אותי. יום אחד החלטתי לא עוד! ניגשתי לתחנת המשטרה והגשתי תלונה נגד בעלי, ידעתי שאם לא אעשה את זה לא אוכל להמשיך ולחיות."

אני מבקשת ממנה לחייך והיא מסרבת, " על מה? " היא שואלת. "תחייכי לכבודך, לכבוד  האישה המיוחדת והחזקה שאת, על מה שהיית ולאן שאת הולכת". היא מזיזה את היד מהפה ומחייכת, חיוך גדול שחושף שינים גדולות וצחורות, היא מתרגשת ומתחילה לבכות, "את יודעת כמה זמן לא חייכתי באמת?" היא אומרת, " אין לי סיבה לחייך, אני לבד".

אני לוקחת דף גדול ומציירת שמש עם קרניים גדולות, בתוך השמש אני כותבת את השם שלה, "את פה", הקרניים זה האנשים שאוהבים אותך ועוזרים לך עכשיו. אנחנו מתחילות לכתוב "הילדים", "רוח נשית" "אני (אתי), "חברים לעבודה" ולאט לאט הקרניים מתמלאות בשמות. היא נפרדת ממני בחיבוק חזק ואנחנו קובעות לדבר בטלפון ביום שלמחרת כדי להמשיך ולכתוב את הדברים הרבים והקשים שליוו את חייה.

ל' הלכה, הבטתי בה מתרחקת, אישה שמנסה בכל כוחה להתמודד עם החיים ולנצח. חשבתי על הפגישה שלנו והדמעות חנקו את עיניי. 200,000 נשים בארץ הן נפגעות אלימות לסוגיה,"רוח נשית" עוזרת להן לצאת ממעגל האלימות ולהגיע לעצמאות כלכלית, ל' היא אחת מהן.

5 שנים, מעל 700 נשים

בישראל חיות מעל 200,000 נשים נפגעות אלימות. ולרוב – מבית. "רוח נשית" מסייעת לנשים נפגעות אלימות לצאת לעצמאות כלכלית. "רוח נשית" מאמינה שקיים קשר הדוק בין אלימות נגד נשים לבין בידודן החברתי. אישה ללא עצמאות כלכלית לא תוכל להיחלץ מהמציאות הקשה של האלימות, היא תישאר כבולה לבית ולבן הזוג המכה כי לרב הוא המפרנס או אחראי על חשבון הבנק, ומחשש לעתידה ולעתיד ילדיה, ולאור הדימוי העצמי הנמוך שנגרם לה עם השנים, היא תעדיף להישאר במקום זה.

העמותה יוזמת, מפתחת ומיישמת הזדמנויות עבור נשים נפגעות אלימות לרכישת כלים מקצועיים וידע, להשתלבות בתעסוקה מכבדת ומתגמלת, לתכנון קריירה לטווח ארוך, לצמיחה ולהתעצמות.

במסגרת שבוע המאבק הבינ"ל באלימות נגד נשים, "רוח נשית" תקיים מופע התרמה ביום ה 29/11/2012, באודיטוריום ע"ש סמולארש באונ' ת"א.

מופע פתיחה - לימור גולדשטיין * אסתי זקהיים * שרה פון שוורצה * יעל איתן

דין דין אביב

מופע מרכזי - כנסיית השכל

במופע שכל הכנסות האירוע מהוות קודש לפעילות העמותה.

לקניית כרטיסים ניתן להתקשר לטל' 072-2507770 או להיכנס לאתר

ניתן לתרום 10 ₪ ע"י שליחת המילים "רוח נשית" למס' 2288 ונסייע לעוד אישה לצאת ממעגל האלימות לעצמאות כלכלית.

צילומים: ThinkStock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה