עד החתונה זה (לא לגמרי) יעבור

הן נוצרות כתוצאה מכוויה, ניתוח ופצעים. יכולות להיות סקסיות להפליא או מציקות להחריד. אספנו עבורכן את כל מה שצריך לעשות, למרוח, ולטפל כדי לעזור לצלקת להיות מינימלית

12/12/2017
טליה ברשטיין קבלו עדכונים מטליה
  • RSS

לכל אחת מאתנו יש לפחות צלקת אחת על העור. תזכורת חתומה לסלט שחתכנו, לפעם ההיא שעפנו מהמגלשה וצנחנו על הסנטר, לניתוח, ללידה, והרשימה "המצלקת" עוד ארוכה. חלקינו רוב הזמן שוכחות מקיומן, חלקנו בטוחות שגם אם מדובר בנקודות קטנטנה מאחורי האוזן, העולם כולו לוטש בה עיניים ונרתע, וחלקנו זכינו בצלקת שלא ניתן להסתיר. אספנו עבורכן בעזרתו של רפי פרחי, רוקח בכיר בסופר-פארם, ומנהל מעבדת פרופשונל, את כל מה שחשוב לדעת על צלקות-העור.

נדמה לנו שגם אם מדובר בנקודות קטנטנה מאחורי האוזן, העולם כולו לוטש בה עיניים ונרתע (צילום: shutterstock)

צלקות- על מה ולמה?

אמנות השחזור של הטבע כל פגיעה בעור משאירה אחריה מזכרת, גם אם בקושי ניתן להבחין בה. בשלב הראשון שאחרי הפציעה ייווצר על גבי העור גלד, ובשלב השני העור יבנה מחדש סיבי קולגן.

עיצוב מחדש הגוף בטח מאד רוצה, אבל לא מצליח לשחזר את רקמת העור כפי שהייתה לפני הפציעה. הרקמה החדשה תהיה בעלת מרקם ואיכות שונה מרקמת העור הבריא, ובעלת תפקוד נמוך. עם הזמן, מנגנוני ההגלדה וההחלמה של הגוף משפרים את המרקם עד שתהפוך דומה לעור שלא נפגע. התהליך אורך כשנה וחצי, תלוי בעומק הפציעה ובשטחה.

ואז: תתחדשו, יש לכם צלקת. ככל שהפציעה תהיה עמוקה ותפגע בשכבת הדרמיס, כך תיווצר צלקת "מרשימה" יותר. פציעה שטחית ולא נרחבת, תשאיר רק סימן קטן.

עד החתונה זה (לא בהכרח) יעבור

הבשורה (תחליטו בעצמכן אם היא טובה או לא) היא שמרגע שנוצרה על העור צלקת היא תתנחל שם לעד.

הבשורות המצוינות בהחלט הן שטיפול נכון בפצע עשוי לסייע במניעת צלקת גדולה, וישנם תכשירים שעשויים לסייע בשיפור העור המצולק באופן משמעותי.

דברים שחשוב לעשות מיד לאחר הפציעה/ חתך/ כוויה

-  במקרה של פגיעה קשה, דימום מסיבי, וספק ולו הקל ביותר לגבי חומרת הפציעה, חשוב להגיע מהר ככל האפשר לקבלת טיפול רפואי.

-  לעצור את הדימום ע"י לחיצה ארוכה באמצעות נייר סופג, או בד נקי. חשוב ללחוץ לפחות דקה ללא הפסקה, ועד שהדימום נעצר לגמרי.

-  לאחר עצירת הדימום חשוב לנקות ולחטא את האזור הפצוע.

-  חשוב להקפיד על מריחת משחה או קרם לטיפול בפציעה, מסביר רפי, במיוחד בתקופת ההגלדה של הפצע. משחה אנטיביוטית למניעת התפתחות של זיהום יש למרוח אך ורק בהמלצת רופא.

דברים שכדאי לעשות לאחר שהפצע נסגר

יריעות סיליקון חבישה של האזור הפצוע ביריעות סיליקון נצמדות למשך תקופה של מספר חודשים, תוכל לסייע במניעת היווצרות צלקת משמעותית, ולסייע בתהליך ההגלדה.

פד פארין, שרוולון סיליקון, ויריעת סיליקון מבית לייף , יריעת סיליקון של אריאל (צילום: יח"צ )

ג'ל למניעת צלקות מריחה של תכשירים ושמנים למניעת היווצרות צלקות, מוסיף רפי, מיד לאחר שהפצע נסגר לגמרי, וקרוב ככל האפשר להיווצרות הצלקת, תוכל לסייע להחלמה של העור לאחר פציעה, כוויה או ניתוח.

חשוב לדעת: שהתכשירים החדשים לטיפול בצלקות יכולים לסייע להגלדה תקינה ויפה של חתך בטני לאחר ניתוח קיסרי. והם בטוחים לשימוש גם לתינוקות וילדים. חשוב במיוחד להתמיד בטיפול ולהשתמש בתכשיר בהתאם להוראות השימוש.

ג'ל לטיפול בצלקות של פרופשונל מבית לייף  וספריי קלו-קט לטיפול בצלקות של רפא (צילום: יח"צ סופר-פארם)

שמן לוונדר, שמן רוז-היפ ושמן עץ התה עשויים לסייע לתהליך ההגלדה וההצטלקות. חשוב למהול את השמנים הארומטיים עם שמן זרעי ענבים או שמן קוקוס ולמרוח אותם על הצלקת רק לאחר שהפצע נסגר לגמרי.

שמן נבט חיטה של לייף, ביו-אויל לריכוך צלקות, ויטמין E+נבט חיטה של סולגאר (צילום: יח"צ סופר-פארם)

צלקת על העור וצלקת על מצב הרוח

כשצלקת גורמת לחוסר נוחות ופוגעת בדימוי העצמי, אף משפט מנחם לא יגרום לבעליה להרגיש טוב יותר עם עצמה, וזה בדיוק מה שעושות צלקות עמוקות, ובמיוחד צלקות על הפנים ועל פלג הגוף העליון.

ניתוח פלסטי יוכל לסייע במקרים מסוימים באיזון מראה הצלקת .

הזרקה של חומצה היאלרונית לאזורים בהם נוצרו חטטים כתוצאה מאקנה חמור, תוכל גם היא לשפר מעט את מראה העור.

חשוב לדעת שחומצה היאלרונית, שלא כמו צלקות, נספגת לאחר מספר חודשים וחושפת מחדש את הצלקת. מצד שני, אם בעלת הצלקת תהייה בזכות זה מאושרת בחודשים האלו, אז למה לא?

דברים שאסור לעשות לאחר פציעה

חשיפה לשמש העור שנבנה מחדש רגיש בהרבה מהעור ה"ותיק". חשיפה לשמש תפגע בו מהר יותר וחמור יותר מאשר בעור שסביבו במיוחד במהלך השנה שלאחר ההגלדה.  החשיפה לשמש יכולה לגרום לצלקת מינורית להפוך לצלקת בעלת נוכחות מציקה. וחשיפה לשמש, אתן כבר יודעות, לא עושה טוב בכל מקרה.

דבר הסבתא בענייני פצעים וצלקות

דבש זה מה שטוב לדב וגם לסבתא חייק'ה .כשהיא נכווית כוויה קטנטנה בזמן טיגון של הלביבות המופלאות שלה. היא מורחת שכבה דקה של דבש על האזור המגורה ומתעקשת שזה עוזר להרגיע את הכאב ולמנוע צלקת.

מיץ מלפפונים ניקוי פנים עדין עם מיץ שנסחט ממלפפונים טריים, אומרת סבתא חייק'ה, יוכל להבהיר צלקות.

סודה לשתיה- לטענת הסבתא שפשוף צלקות אקנה עם צמר גפן שנטבל בכף סודה לשתיה שנמהלה בכוס מים, הצלקות יראו פחות בולטות. ואם לא יעזור, תמיד תוכלו לנקות אם זה אבנית מהקומקום לדבריה.

חילבה-כורכום-דבש אלו המרכיבים של משחת הפלאים שחייק'ה שומרת במקרר למקרה של פציעה. היא מחכה עד שהפצע יגליד, מורחת בכל יום שכבה דקה ממשחת הפלאים הפרטית שלה וחובשת פלסטר. לטענתה "הריח אולי מרחיק מחזרים, אבל הם ישובו לאחר שהפצע 'יגליד יפה' ולא ישאיר צלקות מכוערות".

מה שחיי'קה עושה עם חילבה, דבש ומלפפונים (צילום shutterstock)

-  חשוב במיוחד לזכור:

שסבתא חייקה היא סבתא שיודעת להכין עוגיות מצוינות ולביבות מופלאות אבל היא לא רופאה, אלו רק עצות של סבתא.

.

 

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה