סרטן השד: אחת מכל 7.5 נשים

מדוע נשים צעירות זקוקות לבדיקת אולטרסאונד, האם ניתן למנוע את סרטן השד ומה משמעות הביטוי גילוי מוקדם? ד"ר אן גורביץ, כירורגית והמנהלת הרפואית במכון אולטרה-מדיקל, מסבירה

25/10/2012
מדור שיווקי קבלו עדכונים ממדור
  • RSS
» חודש המודעות לסרטן השד (צילום: Thinkstock)

נתחיל בבשורות המדאיגות: על פי פירסומי האגודה למלחמה בסרטן לרגל חודש המודעות לסרטן השד אחת מכל 7.5 נשים עלולה לחלות בסרטן השד. כך על פי הנתונים שנאספו בשנת 2009 במרכז לבקרת מחלות של משרד הבריאות.

במילים אחרות: זה כבר לא אחת מ-9 אפילו לא אחת מ-8. מספר החולות עולה משנה לשנה. על פי הנתונים מרבית החולות הן נשים מעל גיל 50, והשכיחות העולה של המחלה קשורה בעלייה בתוחלת החיים. אך אי אפשר להתעלם מכך שכ-25% מהנשים מאובחנות מתחת לגיל 50, ורבות מתחילות לבצע בדיקות לגילוי מוקדם בסביבות גיל 40 ואף מוקדם מכך.

סרטן השד הינו גורם המוות מספר אחד בין גילאי 35-55 ומדי שנה מתגלות כ-4000 חולות חדשות בסרטן השד. האם ניתן למנוע את המחלה, ולהקטין את התמותה ממנה?

"לא ברור אם ניתן למנוע את הופעת סרטן השד. אמנם קיימים מחקרים שונים הקושרים את מניעת המחלה עם שינוי התזונה וגורמים נוספים, אבל לא ניתן לדעת  מהו משקלם האמיתי של הגורמים הללו, עד כמה הם משפיעים ועד כמה מניעה של גורמי הסיכון מסייעת במניעת הופעת המחלה", מדגישה ד"ר אן גורביץ', כירורגית בכירה והמנהלת הרפואית של מכון השד אולטרה-מדיקל.

פי שלושה ביופסיות מיותרות

גם באגודה למלחמה בסרטן, כמו גם במשרד הבריאות מודעים לכך שעבור נשים צעירות, בנות פחות מ-50, אמצעי האבחון לגילוי מוקדם של המחלה הינם דלים ובעייתיים. כיום מקובל להציע לנשים צעירות להיבדק אצל כירורג שמתמקד בבדיקות שד, פעם בשנה, כאשר ידוע שרגישות של הבדיקה הזאת היא יחסית נמוכה. בעוד נשים מגיל 50 מוזמנות לבצע בדיקת ממוגרפיה על חשבון המדינה, פעם בשנתיים. "לבדיקה ידנית אצל כירורג יש רגישות של 40-69% ובכל אופן בחלק ניכר של המקרים זה כבר לא גילוי מוקדם מאד", מפתיעה ד"ר גורביץ', "בבדיקת מישוש השד אצל כירורג ניתן לזהות גוש שגודלות 1-2 ס"מ. גושים נמושים בגודל הזה הם גושים שייתכן שכבר הגיעו לבלוטות הלימפה ואולי שלחו משום גרורות לאברים אחרים בגוף. זה לא נקרא גילוי מוקדם".

שאלה: מה לגבי ממוגרפיה?

"אמנם אי אפשר להפחית מחשיבות הממוגרפיה בגלוי מוקדם, אבל חייבים להבין שהממוגרפיה הוכחה כיעילה רק בנשים מעל גיל 50", מדגישה ד"ר גורביץ.

 

ואם בעבר הומלץ לנשים צעירות לבצע בדיקת מישוש עצמי, מתברר שזו לא רק שאינה יעילה, אלא ממש מיותרת. "מחקרים על בדיקה עצמית שבוצעה במישוש השד לא הראו הבדל בתמותה בין נשים שעברו את הבדיקה לאלה שלא עברו אותה", צוטט פרופ' גדי רנרט, ראש התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, בכתבה לעיתון "הארץ". לדברי פרופ' רנרט נשים שמבצעות בדיקת מישוש עצמית עוברות "פי שלושה ביופסיות מיותרות ובכך נגרם להן יותר נזק מתועלת. אשה צעירה שמבקשים ממנה לבדוק ידנית את השד בכל חודש תחייה בפחד וללא תועלת מוכחת".

גילוי מוקדם מציל חיים

 

שאלה: מה כן נחשב מבחינתך גילוי מוקדם?

ד"ר גורביץ: "גושים שלא ניתנים למישוש ונראים רק באמצעי הדמיה הם בדרך כלל קטנים מ-1 ס"מ, אך כמובן נכנסת כאן משוואה של יחס של גודש הגוש לגודל השד. אנחנו מחפשים את הנגעים הקטנים שעדיין לא התחילו להתפשט, וככל שהם קטנים יותר – סיכויי ההחלמה טובים יותר ועומדים על כ-95%. הגידול עצמו איננו מסוכן, זו ההתפשטות שלו לבלוטות הלימפה ושליחת הגרורות מהן – זה מה שמסכן נשים. הטיפול בחולות סרטן השד נקבע על פי שלב המחלה בו הן נמצאות. בגוש שעדיין לא התפשט הטיפול הוא יעיל יותר,  פחות אגרסיבי ומסובך, וגם קצר יותר".

שאלה: אז מה יעשו הצעירות?

ד"ר גורביץ': "התשובה היא אולטרסאונד אוטומטי. בנשים צעירות ישנה תופעה שכיחה שנקראת רקמת שד צפופה, שמתאפיינת בכמות גדולה יותר של רקמות חיבור, בלוטות וצינוריות חלב בהשוואה לרקמת שד שומנית. בעוד שרקמת השד השומנית נראת בסריקת ממוגרפיה בגוונים כהים, הרקמה הצפופה מופיעה בגוונים לבנים – בדומה לגוון המאפיין גידול סרטני. לכן בדיקת ממוגרפיה בנשים בעלות רקמת שד צפופה עלולה להסתיר ולהסוות גידולים סרטניים שהתהוו. ובעיקר כשמדובר בגידולים זעירים, שלא ניתן לחוש בהם בבדיקת מישוש .ככל שעולה צפיפות השד, דיוק הממוגרפיה יורד.

"אולטרסאונד אוטומטי מעלה את יכולת הזיהוי והגילוי של סרטן השד בשלבי המחלה הראשונים, ובמיוחד בקרב נשים שלא אובחנו בבדיקת מישוש רגילה. זאת משום שהבדיקה יכולה לגלות נגעים סרטניים קטנים אפילו מ-1 ס"מ. וכאמור, גילוי מוקדם הוא המפתח להצלת חייהן של חולות סרטן השד. בדיקת אולטרסאונד נותנת מענה גם לנשים בעלות רקמת שד צפופה, שכן תמונת התלת מימד מספקת סקירה מדויקת וטובה יותר של השד מאשר הבדיקות האחרות הנפוצות היום בשוק, כולל ממוגרפיה".

שאלה: מדוע האולטרסאונד האוטומטי לא נקבע כבדיקת סקר לנשים צעירות, כפי שנעשה עם ממוגרפיה לנשים מבוגרות יותר?

"בדיקת האולטרסאונד האוטומטי אכן נמצאת בשימוש כבדיקת סקר באינדיקציה של שד צפוף הן בארה"ב והן בקנדה. אני מקווה שבקרוב זה יתקבל גם אצלנו".

שאלה: מה לגבי בדיקת כירורג?

"אין היום המלצה חד משמעית בספרות הרפואית  מאיזה גיל יש להתחיל את הבדיקה אצל כירורג, אבל  ככל הנראה זה אמור להתבצע החל מעשור הרביעי. תפקיד הכירורג כיום הוא לא רק לבדוק את אישה אלה בעיקר "לתפור" לה את תכנית בדיקות הסקר  המתאימה, בהתחשב בגילה, בגורמי הסיכון שלה בהשפעה ההורמונלית וגורמים נוספים שיש לקחת בחשבון".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה