סקס והמוח הגברי

מחשופים ופורנו? גברים מתגרים מדברים יותר עמוקים מזה. חוקרת ישראלית אמיצה טוענת שלא צריך להוציא את הגברים בבונים, ומקדמת חשיבה חדשה

21/08/2013
דנה דרבינסקי קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

למה יש בעולם יותר חשפניות מחשפנים? למה יש יותר חנויות לאופנת נשים וללנז'רי סקסי? וממה בעצם מרוויחות חברות האיפור הגדולות והקטנות?

בעשור האחרון היתה תשובה אחת שקלעה באופן די מלא, לכל השאלות האלה, והיא שגברים מגיבים לגירויים מיניים ויזואלים יותר מנשים. כלומר שווה להשקיע במחשופים ובבגדים צמודים כי זה עובד על היצורים הפשוטים האלה. ולכן גם נשים לנצח יטפחו יותר מגברים את הציפורניים, השיער והגוף וישקיעו בבגדים שלהן - כי זה כיף למשוך ולהיחשב אטרקטיבית. בנוסף, בגלל שהם כל כך אוהבים פשוט להסתכל, יתקיימו לעד תעשיית הפורנו ומועדוני החשפנות.

אבל יכול להיות שהילדים שלכם כבר יחיו בעולם פחות סקסיסטי שבו גברים יודו שהם בעצם רומנטיים נורא, ורק רוצים שהחשפנית תלטף להם את הראש ותגיד להם שיהיה בסדר. עולם המחקר לאט לאט מתייצב מאחורי כיוון החשיבה הזה.

בתחילת שנות ה- 2000  פורסם מחקר של אוניברסיטת אימורי באטלנטה ג'ורג'יה, שהוכיח לשיטתו, שגברים מגיבים יותר לגירויים מיניים ויזואלים מנשים. המחקר בעצם צייר את תהליך המשיכה של הגבר כקצר וענייני - כזה המונע בפשטות בעזרת מחשופים רכים, שפתיים חושניות, ישבן מפתה  וכדומה.

המחקר צוטט באינספור כתבות ומחקרים והוציא את הגברים, איך לומר, מעט יותר מפותחים מקוף. מחקרים אחרים, מעליבים יותר,  טענו גם שגברים מגיבים יותר חזק לצבע אדום  ושכדאי לך לבחור בליפסטיק אדום או שמלה אדומה, אם את רוצה לרגש אותם. מהמחקרים האלה יצאו הנשים, כמי שלעומת הגברים, נמשכות לגורמים איכותיים ומבוססים יותר (במה אתה עוסק? אתה אוהב ילדים?) וגם: כבדות משהו ופחות קלילות וזורמות, מאותם יצורים גבריים שוקקים ואינסטינקטיביים.

בהמשך עשו עם הגברים חסד ונטען למשל שלמעשה, רוב היצורים החיים מגיבים ברמה מסוימת של עוררות מינית לצבע האדום ובראשותם קפי המקוק שאוהבים מאד ישבנים אדומים ומפנטזים בעיקר עליהם, בעונת הרבייה. זכרים ונקבות כאחד. השלב העדכני אחרי הגילוי על קופי מקוק הוא כבר מהפכני עוד יותר.

"למוח אין מין"

עכשיו, הטרנד החם בעולם המדע הוא דווקא לנסות להוכיח שלמוח אין מין. זה אולי היה קל  ופופוליסטי לדבר על גברים ממאדים ונשים מנגה, אבל מתחוור שההבדלים בין המוח הנשי לגברי, הם לא גדולים כמו שחשבו. לא ביחס למין ולא בכלל.

מי שמובילה את התזה הזאת היא אפילו חוקרת ישראלית - פרו'פ דפנה יואל, ראש המגמה הפסיכוביולוגית באוניברסיטת תל אביב. לפי המחקר שלה, לכל מוח יש מאפיינים זכריים ונקביים בכמות משתנה, ולכל אדם יש את התמהיל הייחודי שלו. שלא לדבר על זה שהפסיפס הזה גם משתנה במהלך החיים.  כלומר אם אתה בהמה שטחית רגשית שרק רוצה לשגל ולא להיקשר רגשית, זה לא בגלל שאתה גבר אתה פשוט קצת מוגבל כבנאדם.

פרו'פ יואל (בצילום) ניגשה למחקר שלה אחרי שבדקה והבינה שיותר מ-50,000 מחקרים נעשו בעולם כדי לבדוק אם יש הבדלים בין נשים לגברים וכי רובם מצאו שההבדלים בינהם הם בעצם קטנים. למה בכל זאת נידמה לנו שיש הבדלים בין נשים לגברים? כניראה כי ההתבוננות שלנו מגיעה עם סכמות מובנות מראש. בעקבות התגליות האלה, ייסדה באוניברסיטת תל אביב את הקורס "ורוד זה צבע של בנות?" (ראו הרצאה בנושא) שבוחן את המוסכמות החברתיות לגבי מה נשי ומה גברי. הפידבק שהיא קיבלה מהסטודנטים שלה, היה שהם התחילו לבחון מחדש את ההתנהגות הנשית והגברית שלהם.

"סטודנט שנכנס למיטה אחרי שהוא הבין בקורס שהוא מחקה עכשיו גיבור של סרט פורנו, צריך להחליט אם זה מוצא חן בעיניו להתנהג ככה", אמרה יואל בראיון, "הוא יכול גם לשנות. אותו דבר לגבי סטודנטית שנזכרת בעקבות הקורס, כמה שהחשק המיני שלה היה פעיל בגיל ההתבגרות ומבינה כמה המגדר שינה אותה".

המחקר של פרופ' יואל עושה את צעדיו הראשונים בעולם המדעי הבינלאומי בשנה האחרונה ומתחיל לעורר תהודה ותגובות.

המטפלת המינית אפרת מנור מחזקת את הטענה הזאת: "אני מבקשת ממטופלים לספר לי איך הם נחשפו בפעמים הראשונות למיניות. כשמדובר בסרטים כחולים, גברים עונים לי שחברים הראו להם ושיתפו אותם. אם היה מקובל שגם נשים צופות בסרטים האלה, נאמר אם התעשייה הזו היתה פחות סקסיסטית והסרטים פחות טכנים ויותר פרו-נשים, לא מן הנמנע שגם נשים היו מסתקרנות לגביה, בצעדים הראשונים שלהם במין".

אז זה לא נכון לאמר שמראה עיניים משפיע על גברים יותר מעל נשים?

"אני ממש לא מתרשמת שגברים מתגרים יותר מהחיצוני. אני פוגשת מטופלים שחשבו שמישהי ניראית מאד מושכת, אבל הקול הצפצפני שלה, המגע שלה במיטה שלא היה לטעמם וכמובן מי שהיא – שינו להם את התמונה לגמרי. זה גם לא נכון שיש יותר אפשרויות של דגמי הלבשה תחתונה סקסית לנשים. גברים שרוצים לפנק את עצמם ואת בת הזוג שלהם ולהשקיע, בהחלט מוצאים את המותגים הסקסיים. ואני מתכוונת להטרוסקסואלים. חזרתי עכשיו מצרפת וזה היה מסחרר לראות כמה הגברים ההטרוסקסואלים למראה, בפריז, הם מטופחים. הם משקיעים בין השאר, כי חיצוניות בהחלט חשובה גם לנשים וגורמת להם להתגרות או לא".

כניראה שגם לזה קשורה עליית הרשתות החברתיות. בעידן שבו מאות ואלפי אנשים נחשפים לתמונה שלך בפייסבוק ויש מצלמות בכל אירוע שיזכירו לנו ולכולם אם אנחנו סקסיים או לא, כולם מתיחסים יותר לויזואלי ובהתאמה גם מתגרים יותר מאיך שדברים נראים. גברים או נשים.

ואם נחזור לגברים, אז הגבר עם הכרס מהסבנטיז ללא ספק  נעלם, ופינה את מקומו לגבר של שנות ה- 2000 - זה שעוסק בספורט, כי כולם כבר עושים זה ולצערו הוא לא יכול להישאר מאחור; שכבר לא מעשן ושמתייעץ עם בת הזוג שלו על הסרת השיער המיותר שלו מהגב. מי שלא חי לפי הלך הרוח הזה, כנראה משיג פחות זיונים.

או שאנחנו טועות ואתן רק בעניין של אישיות?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה