ספרים, גבירותיי, ספרים

ילדת קיבוץ קומוניסטי, עורך דין ערבי-ירושלמי, אבא אנגלי שרוצה להיות ציפור, משרתים בפקיסטן ועוד המלצות חמות על ספרים חדשים

19/01/2011
תרבות ובידור קבלו עדכונים מתרבות
  • RSS

השנה האזרחית החדשה נפתחה אצלנו באירועים מרעישים- הרשעת קצב, ועדת החקירה לארגוני השמאל, פרישת אהוד ברק...בקיצור, אין הרבה סיבות לדבוק במציאות בעיקשות כזו, ורצוי אף להפליג למקומות רחוקים. מה עושה מי שאין לה כסף או כוח לעוף מפה? (לא, לא רואה 'האח הגדול'. זה אפילו יותר גרוע מפוליטיקה). קוראת ספרים!

עצה מאיתנו: עשו לעצמכן טובה, פנו לכן זמן איכות עם ערימת דפים מרשרשת וניחוחית, ועופו איתם לעולמות אחרים ומופלאים. הנה כמה המלצות לספרים חדשים ומצוינים.

בחדרים אחרים, פלאים אחרים/ דניאל מוע'ינודין

הוצאת כורסא וידיעות ספרים, מאנגלית: שרון פרמינגר.
אם עוד לא התעייפתן מגל הספרות ההודית-פקיסטנית ששטף אותנו בשנתיים האחרונות (רודף העפיפונים, נער החידות ממומביי וכו'), הנה ספר שנכנס לקטגוריה הזו, אך בניגוד לשאר הספרים, הוא מתאר מציאות ממשית בלי שמץ של קיטש ורומנטיזציה מזויפת. העניים לא מאושרים, בחורות יפהפיות לא מתאהבות בקבצנים, ואף נער-אשפתות לא זוכה ב'מי רוצה להיות מליונר'. בחדרים אחרים, פלאים אחרים מורכב מסיפורים הסובבים סביב דמויות שונות, שכולן קשורות בצורה זו או אחרת לבעל אחוזה עשיר בשם ק"ק הרוני. כל הדמויות סובבות את עולמו של הרוני הזקן במעגלים הולכים ומתרחקים, החל מהמשרת הצמוד שהגיע אליו כילד בן 10 ומסור לו מאז, כבר 50 שנה- דרך הטבחים, המנקים, החדרניות, הגנן והקבצנים המתגודדים מחוץ לחומותיהן של נחלותיו הרבות, הפזורות על פני המדינה.

דניאל מוע'ינודין, הסופר, משרטט עולם מפוכח, שנראה בלתי אפשרי בתחילה בעיני הקורא המערבי: מנהלים, בעלים ובוסים כל-יכולים שמחזיקים שנים ארוכות בעבדים (אין מילה יותר יפה לזה- מדובר בעבדות גם אם לא כרוכה בה התעללות פיזית) בעוד הם מסתובבים בעולם במטוסים פרטיים ושולחים את ילדיהם לאוניברסיטאות הטובות ביותר בארה"ב ואירופה. הנשים העניות משתמשות במיניותן כדרך היחלצות יחידה מכפר עני ופסגת ההצלחה שלהן היא עבודת ניקיון או סיעוד בבתי עשירים. הדרך הנקייה ונטולת הסנטימנטים (ומצד שני, גם נטולת זוועות גראפיות וטוב שכך) בה כותב מוע'ינודין היא משב מרענן של ספרות אינטליגנטית שמביאה את המזרח לקורא המערבי מבלי להתחנף אליו או לרדד עבורו את ההתרחשויות. מומלץ בחום רב.
>> לפרטים נוספים

גוף שני יחיד/ סייד קשוע

הוצאת כתר
ספרו השלישי של קשוע הוא הבשל והמורכב ביותר עד כה: עורך דין ערבי-ישראלי אמיד ואשתו נהנים ממעמדם הגבוה (אליו טיפסו הודות למאמציו המפרכים של עורך הדין לאורך השנים). שניהם ממלאים אחר הציפיות החברתיות- סמלי הסטטוס (מכוניות יוקרה, סושי לאורחים), הבחירה לשלוח את הילדים לבית ספר דו-לשוני והרתיעה מערבים 'מהשטחים' שנראים להם כפריים, אומללים, כמעט מדבקים. בשלב מסוים חש עורך הדין בזיוף שממנו עשויים חייו, ובדיוק בנקודה זו הוא מדפדף בספר של אשתו מהספרייה הביתית, ומהספר נושר פתק פלרטטני בכתב ידה של אשתו. עולמו של עורך הדין מתהפך והוא יוצא למסע רדיפה אחר האהוב הסודי של אשתו. ספר מותח, מתפתל, מלא רבדים, אבחנות דקות ומדויקות על החברה הישראלית והערבית על הפרטים הזעירים ביותר שבהן, ומספק חוויה ספרותית שאינה שכיחה בנוף הישראלי.

>> לפרטים נוספים

היינו העתיד/ יעל נאמן

הוצאת אחוזת בית
גם בז'אנר ספרות הקיבוץ נדמה שקראנו כבר הכל: באמת, כמה אפשר לשמוע על הלינה המשותפת? דווקא לכן הספר של יעל נאמן חשוב כל כך: הוא מספק תמונה חדה, צלולה ומבהילה בתלישותה של חיי הילדים בקיבוץ יחיעם, שהתחיל כנקודה מבודדת בלי מים ודרכי גישה והפך לאחד ממעוזיה המחמירים ביותר של תנועת 'השומר הצעיר'. בנימה אובייקטיבית, כמעט מרוחקת, מספרת נאמן על קיבוץ שהתנהל לאורו של הקומוניזם וסטאלין שמש העמים, ושבני גילה של נאמן (ילידי שנת 60') גודלו במשך שנים ארוכות באמונה שהם יגאלו את העולם וישלימו את המהפכה למרות שבכל העולם וגם בארץ כבר היו ידועים מעלליו המחרידים של השלטון הסטאליניסטי. ללא נוסטלגיה מזויפת וגם בלי טיפת נקמנות נפרש בספר זה עולם שלם שנכחד, ובניגוד לדעתם של מספידיו, ייתכן שנכחד דווקא מאוחר מדי.
>> לפרטים נוספים

אי שקט/ אור ארנסט

הוצאת כרמל
ספר חידתי ומסקרן ובו שתי נובלות: אחת עוסקת באישה טרנסג'נדרית שמנהלת בית קפה ביפו, בעוד השנייה סובבת את דמותה של צעירה ילידת המקום. יפו, כיקום בפני עצמו, מסתחררת סביבן בשאלות של עבר ועתיד, כמו שכל אחת מהן עושה בינה ובין עצמה. הבחירות של הגיבורות במהלך חייהן מייצרות אורח חיים דחוס אירועים, כמעט ללא אוויר לנשימה, צבעוני ומטריד בו זמנית.

>> לפרטים נוספים

מה שאבד מראש/ אסף אסולין

הוצאת מגבעת
משוררים צעירים ומבטיחים הם כמעט כמו משוררות צעירות ומבטיחות: דינם לעשות כל מיני דברים איומים כדי להתפרנס, ולקוות שיום אחד הם יזכו בפרס ממשלתי כלשהו, כדי שיהיה להם כסף להחליף גרביים. לא ברור מהו מצבו הכלכלי של המשורר הצעיר אסף אסולין, אך שיריו נטועים עמוק במחוזות הרגש וגם אם לא יעזרו לו לחמם את הבית בחורף, לפחות יחממו לנו את הלב. שיר אחד לדוגמה:

חוזה דרקוני

שנינו שעונים
מקולקלים

שמקווים להיפגש.
האחד מראה זמן
שיבוא
השני זמן
שחלף.
הדלתות שאני טורק
עושות רוח
כל חיי.
בלי להתחרט שוב
אני רוצה לנשק אותך
בפנייך ובגופך
כמו שחותמים
על חוזה דרקוני:

כאן

וכאן

וכאן.


>> לפרטים נוספים


אבא שלי איש-ציפור/ דיוויד אלמונד

הוצאת כנרת. מאנגלית: מיכאל דק
את הספר הזה מומלץ לקנות לילדים מכיתה ב', ולמבוגרים מכל הגילאים- במיוחד כאלה הסובלים מתקופה קשה,
דכאון או התרוקנות מצברים זמנית. ספרי ילדים רבים כל כך מכילים מסר דידקטי למבוגרים, ולרוב הם עושים זאת בטרחנות, בשעמום ובגסות לא ספרותית. אבא שלי איש-ציפור הוא ההיפך המוחלט: סיפורם המתוק-מלוח של ליזי ואבא שלה, שאין לו כוח להחליף את הפיג'מה ולהתלבש או להתגלח סוף סוף, ששוכח לאכול ולנקות. ליזי אוהבת את אבא שלה ומגוננת עליו מפני העולם ומפני דודה דורין שנוזפת בו ללא הרף. יום אחד מגלה אבא לליזי שיש לו תכנית: הוא הולך להשתתף בתחרות "הציפור האנושית" ולקטוף את הפרס הראשון. הוא בנה לו כנפיים, וכעת עליו להתאמן עד היום הגדול. כולם מפקפקים בו, צוחקים עליו ודואגים בגללו, אבל רק ליזי יודעת שאבא שלה מסוגל לעשות זאת, לפרוש את הכנפיים המצחיקות שבנה בסתר ולעוף. ספר מצחיק, מלא אופטימיות ותבונה, שעלול להעלות דמעות של תודה והתרגשות בעיניהם של קוראים מבוגרים. הילדים ייהנו מהסיפור המשעשע והאיורים המקסימים של המאיירת הבריטית פולי דנבר.
>> לפרטים נוספים

צילומי ספרים: יח"צ
צילום בדף הבית: Photoexpress
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה