סיפור אישי: הדרך להורות בעזרת פונדקאות

"אין בזה היגיון כלכלי, זה צו ביולוגי, הגוף והנפש שלך אומרים לך- אני רוצה ילד. ואם זה קורה, אני ממליצה לא לוותר". זהו סיפורם של עופר וסמדר שבמסעם להרחבת המשפחה הביאו תאומות בפונדקאות

12/06/2017
שני רז קבלו עדכונים משני
  • RSS

אומרים שתאומים זה קשה אבל לא בשבילי (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)

סמדר ועופר עסוקים בימים אלה בחגיגות הניצחון הגדול שלהם - אחרי מסע קשה של שנים להרחבת המשפחה הם הגשימו את החלום ובעזרת פונדקאית זכו בתאומות מקסימות, אחיות לבנם הבכור בן ה- 12 , "סוף סוף הבור שליווה אותי במשך שנים התמלא", אומרת סמדר, "אנחנו על גג העולם. אומרים שתאומים זה קשה, אבל לא בשבילי, אני מוצפת באושר ואהבה".

סמדר ועופר ביחד מגיל 16, והמסע שלהם להורות התחיל זמן לא רב אחרי החתונה, לאחר שסמדר אובחנה כסובלת מאנדומטוריוזיס שפגע בשחלות. לאחר טיפולים קשים ואינטנסיביים נולד בנם הבכור בלידה קשה ומסכנת חיים, "בגלל הלידה הקשה והטראומטית לקח לנו הרבה זמן להחליט להמשיך להרחיב את המשפחה כשידענו שאנחנו חייבים טיפולים. לאחר שנתיים של טיפולים, הבנו שהגוף שלי לא יכול לייצר עוד ביציות וזו הייתה בשורה מאוד קשה", מספרת סמדר, "בנקודה הזו אני ועופר התפצלנו. הוא עבר תהליך של השלמה, הרי יש לנו ילד, והוא כבר גדול אז יש לנו חופש ויש יותר כסף לבזבוזים, מבחינתו אפשר להמשיך את חיינו עם המשפחה הקטנה שלנו. אבל אני ובני הבכור לא השלמנו עם זה. מבחינתי זה היה חור בנשמה שליווה אותי כמו ענן, הצורך בילדים נוספים לא עזב אותי. ידעתי איזה אושר זה להחזיק את התינוק שלך ולא הייתי מסוגלת לוותר על זה. בכל דבר שעשיתי עם בני היה זיק של עצב כי ידעתי שזו פעם אחרונה שאני עושה את זה כי הוא גדל, הוא לא תינוק יותר".

ביום הולדת 40 הרגישה סמדר מבושלת מספיק, והחליטה לבדוק את האפשרות של פונדקאות ותרומת ביצית. עופר הסכים מיד, והם התחילו בעבודת תחקיר כדי להכיר את התהליך ולבחור בסוכנות המתאימה להם, "לא הכרנו אנשים שעשו את התהליך, אז פשוט נפגשנו עם כל הסוכנויות בארץ ועשינו טבלה עם קטגוריות כמו איפה ההליך מתקיים, מאגר התרומות, מחיר ועוד. "ככל שהסוכנות הייתה יותר גדולה קיבלנו את הרושם של משהו עסקי יותר", אומרת סמדר, " הפגישה האחרונה הייתה עם הצוות של "ויוה פמילי". משהו בחום ובאנושיות של הצוות שבה אותנו וחתמנו על חוזה עוד באותה פגישה. ידענו שאלה האנשים שאיתם אנחנו רוצים לצאת למסע הזה".

כבר באותה פגישה הם קיבלו פרטים של תורמת ביצית שמאוד מצאה חן בעיניהם, ויצאו לשלב הראשון במסע בדרך להורות הנכספת.

המשך המסע

היום, כשסמדר יכולה להסתכל על המסע הארוך כשהתאומות שלה לצידה, היא נשמעת מפויסת ושלמה, אבל הדרך לשם לא הייתה קלה בכלל. בני הזוג התחילו את תהליך הפונדקאות בהודו, שם החליפו שתי תרומות ביצית ושלוש פונדקאיות ובעצם "ניצחו" את הסטטיסטיקה בהליכי פונדקאות לפיה 90% מהזוגות מצליחים לאחר שלושה ניסיונות. הכשילונות והאכזבות היו קשים מאוד למרות שלצערם הם כבר היו מתורגלים.

סמדר ועופר כמעט שנשברו, "התחושה הייתה שזה כנראה לא אמור לקרות, ולקחנו פסק זמן ארוך", אומרת סמדר, "בתוך כל הקושי הגדול, הצוות שליווה אותנו מ'ויוה' היו כל כך רגישים איתנו, גל היה מתקשר לעופר כדי להתייעץ איתו איך לבשר לי. פשוט אנושי, הם ראו אותנו כבני אדם ולא רק לקוחות או פוטנציאל לרווח".

לאחר שהתאוששו, החליטו לבחור במסלול של תשלום חד פעמי עד שיש תינוק, ולהמשיך את התהליך באוקראינה, "עופר נסע לאוקראינה לתת שם הזרע, כדי שהזרע יהיה טרי וגם כדי להכיר קצת את הקליניקה, הוא מאוד התרשם. מדובר בקליניקה סופר מודרנית, צוות מקצועי אדיב דוברי אנגלית, נקי מצוחצח. זה מאוד הרגיע אותנו, ושכנע אותנו שאנחנו יכולים לסמוך על הבחירה של הסוכנות בפונדקאית ובתורמת ביצית מתאימות ואיכותיות".

 

לאחר שני ניסיונות הם התבשרו על כך שההריון נקלט, ושיש להם תאומות, "זה היה רגע מדהים, אי אפשר לתאר את האושר והתקווה. ומצד שני מאוד חששתי מהשלב הזה, לא הייתי בטוחה שאתחבר ולא יכולתי לדעת איך ארגיש, אבל מיד כשהתבשרנו על ההריון, הרגשתי לגמרי מחוברת, אמרתי שאני מרגישה שההריון הזה לגמרי שלי. קיבלנו אולטרסאונד בתלת מימד ותמונות וממש הרגשתי את ההריון אצלי בבטן. וכמובן שכשהן נולדו וקיבלנו אותן לידיים זה הרגיש מאה אחוז שלנו".

מיד כשהודיעו שהפונדקאית מוכנה ללידה, הגיעו סמדר ועופר לאוקראינה ונשארו שם חודש עד שהונפקו הדרכונים הישראלים של התאומות, " היינו שם שנינו ביחד, וזה היה כמו בועה, כמו חלום מתוק", מתרגשת סמדר, "בארץ כעבור יומיים האישה בבית, אולי הבעל לוקח עוד יום חופש, כל הזמן באים אנשים, אבל שם הרגשנו יתרון בכל ששיננו משוחררים מכבלים של עבודה, עיסוקים שונים, גרנו שם בדירה מקסימה ונוחה וכל מה שהיה לנו לעשות זה להינות מהילדות ומהביחד שלנו".

מאז עברו ארבעה חודשים, אבל סמדר עדיין מרחפת בתוך חלום מתוק, "הבור שהרגשתי תמיד, נעלם. אלה הימים המאושרים בחיי", היא אומרת, "לאלה שמתלבטים אני יכולה לומר שמדובר בתהליך שכל אחד עובר עם עצמו, עם בן זוגו, עם המשפחה שלו, וצריך להבין שזה כמו ההחלטה להביא ילד, עושים את זה כשמרגישים שזה מה שרוצים ושום דבר לא יעצור אתכם. אין בזה היגיון כלכלי, אבל זה צו ביולוגי, הגוף והנפש שלך אומרים לך- אני רוצה ילד. ואם זה קורה, אז אני ממליצה לא לוותר ולהגשים את החלום הזה".

המסע להרחבת המשפחה הסתיים בתאומות מקסימות (צילום אילוסטרציה: Shutterstock)

 

החלטתם לפנות לסוכנות פונדקאות? הנה כמה דברים שחשוב לבדוק לפני שיוצאים לדרך:

● איך תבחרו איפה לבצע את הליך הפונדקאות: יש שני חוקים שחשוב מאוד לבדוק ולהתייחס אליהם, החוק במדינת היעד, והחוק בישראל. למשל במדינות כמו אוקראינה או גאורגיה יש חוקים מסודרים וברורים לגבי פונדקאות, אבל יש מדינות שאין בהן הסדרים וזה יכול להיות מאוד מסוכן. מדינת ישראל לא מכירה בהליך הפונדקאות בכל מדינה, ויכול להיווצר מצב שמסרבים להנפיק את האישורים לתינוק. לכן לצעד הראשון בבחירת המדינה בה תבצעו את התהליך הוא לבדוק האם חוקי הפונדקאות בה מוסדרים.

● איכות הקליניקה: אחד הפרמטרים החשובים ביותר בתהליך הוא בחירת קליניקה איכותית ואמינה. אפשר לבדוק את האתר של הקליניקה, ולבקש מהסוכנות להציג אישורים שהקליניקה עומדת בתקנים. יש קליניקות בחו"ל שמאושרות ע"י משרד הבריאות הישראלי, וזו עוד אינדיקציה לאיכות של המקום.

● התחייבות לאחוזי הצלחה: בדקו האם הסוכנות מתחייבת לאחוזי הצלחה של התהליך.

● בדקו מי הרופא שמבצע את הטיפולים בפועל, מי יבצע ההפריה וההחזרה- בדקו האם יש אפשרות להיפגש עם הרופא, ואם לא תמיד אפשר לעשות סקייפ.

● מי הפונדקאית- חשוב שתהיה אמא לילדים שעברה תהליך תקין של הריון ולידה, וכן שעברה בדיקות רקע, עבר פלילי, אבחון פסיכולוגי ושלזוג תהיה אופציה לקשר עם פונדקאית אם הם רוצים.

● תורמת הביצית- לא כולם צריכים, מי שצריך לוודא שהתורמות עוברות בדיקות של מחלות נגיפיות, אם יש להן תמונות זה יתרון כי אפשר לבדוק מראה חיצוני. אם הקליניקה מספיק טובה היא מתחייבת למספר ביציות

● מי מלווה אתכם בארץ- בחרו באנשים איתם אתם מרגישים בנוח ובוטחים בהם.

● עלויות- יש מספר מסלולים בעלויות שונות, חשוב שתבחרו את המסלול שמתאים לכם.

יש הרבה אנשים שרוצים "חבילה בטוחה" בה משלמים מחיר קבוע, והקליניקה מתחייבת לניסיונות עד הלידה. זה נותן הרבה שקט נפשי בתהליך שהוא לא צפוי מראש.

כנס הפונדקאות ותרומת הביצית השנתי יתקיים ביום שישי 23/6 , יום שישי, 9:00, בית ציוני אמריקה, תל אביב

בכנס ישתתפו מומחים עולמיים ויציגו פתרונות פונדקאות לכל סוגי המשפחות:

סטרייטים - אוקראינה
יחידנים, גייז, יחידניות - ארה"ב

הכנס הינו ללא עלות אך מותנה בהרשמה מראש
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך