סופר נני עברה את הגבול

מיכל דליות חשפה אמש בשמו המלא וללא טשטוש זהותו, ילד בן 11 שעובר מזה שנים התעללות רגשית קיצונית על ידי הוריו. ניר גונטז' נזעם ונגעל

13/08/2012
ניר גונטז קבלו עדכונים מניר
  • RSS

הגב׳ מיכל דליות יודעת מה טוב ומה רע ביחסים בתוך המשפחה. דליות יודעת היטב מה טוב לילדים, מה מותר ומה אסור להם, ולכן תחושת הגועל מהמעשה המגונה שעשתה אמש לנפשו ופרטיותו של הילד בפריים טיים של ערוץ 2 כה עמוקה. למי שלא צפה הנה הסבר קצר: דליות חשפה אמש בשמו המלא, וללא טשטוש את זהותו של ילד בן 11 שעובר מזה שנים התעללות רגשית קיצונית על ידי הוריו: הוא מושפל באופן תדיר, הוא דחוי על ידי אמו, אביו ושני אחיו. הוא מוכה ומופלה לרעה עי אמו, המודה און-קאמרה שאינה אוהבת אותו וכי את שני אחיו האחרים היא אוהבת עד מאוד.

בעוד שני אחיו מתגוררים בחדר שנועד למגורים, הילד האומלל מתגורר במרפסת הדירה במעבר שבין המטבח לסלון. הוריו אינם יודעים שאין ברשותו קלמר לבית הספר. רכושו הפקר וזכות הראשונים על חפציו אותם רכש בעצמו נתונה בחסות אמו דווקא לאחיו. דליות חושפת את סדר יומו ואורח חייו המזעזע של הילד. הצופים נאלצים לצפות בו מושפל ומוכה. דליות בעצמה מזועזעת מהסיפור קורע הלב שנחשף בפניה. היא אומרת שחייו של הילד כחיי אסיר בכלא.

חייו של הילד נעים בין אלימות פיזית, התעללות רגשית והתעלמות. תוך כדי הצילומים בורח הילד מהבית ומוחזר אליו בכוח על ידי אביו. הוריו של הילד - המתעללים בעצמם  - הם הם שהזמינו את דליות וצוותי הצילום לצפות און ליין בהתעללות שהם מעבירים את בנם חסר הישע. על שיקול הדעת שלהם, כפי שניתן להבין לאורך הפרק כולו, אי אפשר לסמוך. בוודאי בכל מה שקשור ברווחתו של בנם.


אמש הסתבר שגם על שיקול הדעת של דליות וצוותה אי אפשר לסמוך. סופר נני, או מהיום "מיני נני" יודעת מהרגע הראשון שהמשפחה חייבת לעבור טיפול יסודי ארוך ועמוק בכדי להציל את נפשו של הילד. דליות יודעת שבעידן הטכנולוגי הנוכחי שבו כל אחת מהתוכניות שלה עולה מיד לרשת האינטרנט התמונות הקשות ירדפו את הילד.

עכשיו ערוץ 2, הרשות השניה, דליות וקשת הצטרפו לרשימת המתעללים בו לכל ימי חייו. גם אם ירצה בבגרותו להעמיד פנים של אחד שגדל בבית בריא  - לא יוכל. אם ירצה לספר לארוסתו שהוריו אהבו אותו - לא יוכל. אם ירצה לשכוח את ילדותו הנוראה - לא יוכל. מיני נני תרדוף אותו לכל מקום. מה יגידו בקשת, ברשות השניה ובערוץ 2 להגנתם? שלולא מיני נני היתה מגיעה אל המשפחה, הגיהנום שלו לא היה פוסק? מצחיק.

אם למישהו ממוגי הלב שעמדו בקשר עם המשפחה, צילמו אותה והביאו אותה לשידור היה קצת קומן סנס ורגישות אנושית הוא היה שורף את הקלטות ומפנה את המשפחה ללשכת הרווחה. בתחילת שידור הפרק שוחחתי בטלפון עם חברה, אשת תקשורת בעצמה. הרגעתי אותה והבטחתי לה מיד שעד סוף הפרק תשב המשפחה בסלון ותשחק באיזה משחק משפחתי. כך היה. היחיד שהבין שמשהו לא בסדר קורה מסביבו הוא הילד המסכן. שוב ושוב הוא הטיח בהורים, "מה אתם מעמידים פנים. אתם לא אמיתיים".

על פי הלבוש של בני המשפחה ניתן ללמוד שהפרק צולם בחורף. היו לקשת חודשים לקבל את ההחלטה על גניזת הפרק. הם לא עשו זאת. הם בוודאי שכנעו את עצמם שהם דווקא עשו טוב לילד. שהם הצילו אותו. זו לא פעם ראשונה שקשת עושים את זה. בעבר היה זה דודו טופז שחשף את ערוותן של משפחות אומללות בכדי לזכות בעוד שתי נקודות רייטינג. הוא היה מהלך אל העניים ומחלק להם תמורת חשיפתם צ׳קים ומתנות לרוב. כולנו יודעים איך הסיפור הזה נגמר עבור קשת.

אין ספק שסיור בקרב המשפחות של טופז - לו היה נערך כיום - היה מעלה כי אף אחת מהן לא נחלצה ממצוקתה בזכות טופז, ערוץ 2 או קשת. אגב, לטופז היו לפחות גבולות. טופז, אין לי ספק, לא היה עושה חיסול ממוקד שכזה לפרטיות של ילד שאין בכוחו להתנגד לו. באמת באמת לא ברור לי איך הפרק הזה עבר את הפילטרים של דליות קשת והרשות השניה. על המחוקק לאסור בחוק חשיפת ילדים לצורך שיעשוע או אפילו חינוך המבוגרים. עד כאן! בינתיים על קשת להסיר מרשת האינטרנט כל אזכור לשמם המלא של בני המשפחה וכמובן למחוק מהרשת את הפרק המלא. אחרי הכל גם לקורבנות עבירה ישנן זכויות.

>> גילוי נאות: הכותב היה בעבר במו"מ עם הזכיינית קשת
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך