פשוט עושקים אותנו

המחאה על עליית מחירי המזון הפראית צוברת נפח ציבורי רועם. ומה איתכן בסופרמרקט? מרגישות את המכה בארנק? איך זה מתבטא בהרגלי הקניות שלכן?

14/06/2011
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS
» סופרמרקט ThinkStock

המחאה על מחירי המזון צוברת תאוצה, האם זה יגיע לכלל פעולה אפקטיבית? העיתון גלובס מדווח הבוקר כי "מוצרי מזון ישראלים נמכרים בארה"ב במחירים הזולים בעשרות אחוזים ממחירם בארה"ב, למרות עלויות השינוע. מדובר במוצרים של החברות ויסוצקי, אסם, מטרנה, עלית, יד מרדכי, יכין וקבוצת יבנה". הכתבה שכותרתה "עושק המזון", מביאה דוגמאות מקוממות במיוחד: "

לשם הדוגמה, קופסת תה ירוק של חברת ויסוצקי, הכוללת 20 שקיקי תה, נמכרת בארה"ב לצרכן ב-10.2 שקל בלבד. בישראל, מחיר הקופסה (25 שקיקי תה) יותר מכפול ועומד על 24 שקל. פערים של עשרות אחוזים נמצאו גם בתה ויסוצקי בטעמים (סדרת הגן הקסום).

במוצרי חברת אסם נמצאו פערים משמעותיים במנה חמה, שקדי מרק בקופסה וגם בדייסות של החברה הבת מטרנה. עבור דייסת סולת של מטרנה תשלמו בארה"ב 10.2 שקל, בישראל תשלמו 18 שקל. בדייסת מטרנה "גם וגם" המחיר בארה"ב עומד על 17 שקל לעומת 25 שקל בישראל. מחירו של מסטיק MUST של עלית בישראל גבוה ב-85% ממחירו לצרכן במגוון רשתות שיווק בארה"ב".

אתר ynet מדווח על קבוצת מחאה חדשה בפייסבוק בעקבות מחיר הקוטג' שהאמיר ל8 שקלים, נכון לרגעים אלו יש בה כבכר 3298 תומכים, מעניין כמה מהם ייצאו להפגין בשעת הצורך ולא רק להקליק לייק. "חשבנו על מחירי הדירות, הצטרפנו לקבוצות, פתחנו כאלה, אך הבנו שהמחאה חייבת להתחיל ממקום שמדבר אל כלל הציבור", הסביר יצחק אלרוב, חזן תושב בני ברק, נשוי ואב לילד, שיזם את החרם. הקבוצה שהקים בפייסבוק, תחת הכותרת "חרם צרכנים על מוצרי מזון", מאיימת להחרים מדי חודש מוצר אחר המיוצר בישראל, אך מחירו בארץ גבוה בכ-50% מעלותו באירופה או בארצות הברית.

פערי המחירים תמוהים במיוחד לאור העובדה שהמוצרים מיוצרים בישראל ויש לשנע אותם לארה"ב. כמו כן, בארה"ב מדובר ב"קהל שבוי" שמחפש מוצרים כשרים ולכן על פי רוב יסכים לשלם עבורם פרמיה. יצוין כי באתר מוצעים גם מוצרי מזון ישראליים במחירים גבוהים יותר, אך בכל מקרה, הפערים שנמצאו אינם סבירים. המצטרפים לקבוצת החרם מתבקשים להימנע מרכישת המוצר הנבחר של החודש במשך שבועיים לפחות, "ואולי כך נצליח להוזיל את המחירים ונגיע לרמת שפיות כלשהי". לדברי אלרוב, "כל סל המוצרים התייקר, מוצרים ישראליים נמכרים בחו"ל במחיר זול יותר מהארץ. בכל מקום בו מורידים פיקוח ממחירי מוצרים, המחירים צונחים בגלל התחרות - לא בישראל. כאן הכל רק עולה, ממש קרטל".

גם חבר הכנסת ניצן הורוביץ הצטרף למחאה ולהצעת חוק נגד עליית מחירי המזון: "לרעה החולה הזו קוראים בשפה מכובסת "הריכוזיות" הוא כתב בדף הפייסבוק שלו שיש בו כ14281 אוהדים. מדובר בשוד מאורגן של הציבור על-ידי קומץ "בעלי שליטה". בדיוק בגלל זה הצטרפתי להצעת החוק נגד הריכוזיות במשק".

אלו בדיוק מסוג המגמות שמובילות אנשים, אני למשל, לקבל החלטות על שינוי סדרי עדיפויות והרגלים. אישית החלטתי להחרים את המוצרים והחברות שמייצרות אותם, אותם מציין גלובס, וגם אפסיק לקנות קוטג'. מה איתכן?

ואיך אתן מתנהגות בקניות המזון בימים אלו? האם אתן מודעות לעליית המחירים הפראית? האם עברתם לקנות במקום חליפי או שיניתם את סל הקניות המשפחתי? מה הייתן מוכנות לעשות כדי למחות? שתפו אותנו בתגובות וברעיונות שלכם.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • פשוט עושקים אותנו | קורות האם האובדת 14/06/2011

    [...] טור שלי בסלונה על עליית מחירי המזון הפראית והמחאה הציבורית בעניינה. האם הפעם הציבור יזיז משהו במחאה שלו? מי מביניכם מפנה עורף לקרטלים? By ריקי כהן, on 14 ביוני 2011 at 12:15, under דברים אחרים. אין תגובות עדיין פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL. « כמה קצרים: מעיין הירשביין, הפיטורים, שיחה [...]

  • תמונה אישית yaels 15/06/2011

    אני ממשיכה בשיטה שלי של להסתכל תמיד מדף או שניים מתחת לזה שבגובה העיניים, אין הרבה מה לעשות מעבר. אוף בא לי קוטג’.

בחזרה למעלה