סוד ההצלחה בידיעה תחילה

כולנו רוצים להצליח בקריירה, בזוגיות ולגדל ילדים מוצלחים אבל לא כולנו נצליח בכך. מנטליסט ומאמן אישי של אלופת המדינה בכדורגל נותן לנו שיעור בדרך להצלחה. חשיבה חיובית? הכי אאוט

22/06/2017
לירון אוחנה קבלו עדכונים מלירון
  • RSS

אני תופסת את איתן עזריה – המאמן המנטאלי של קבוצת הפועל באר שבע בכדורגל ומנטור אישי להצלחה, בימים עמוסים במיוחד. דקה לפני יציאה למחנה אימונים אינטנסיבי של 10 ימים בהם מכינים את השחקנים פיזית ומנטלית לעונה הקרובה. סיפורה של קבוצת כדורגל מהפריפריה שממש כמו בסיפור סינדרלה הגיעה לפסגה והפכה לאלופת המדינה, כבש את ליבם של אוהדי ספורט מושבעים כמו גם כאלו שספורט או כדורגל אינם מעניינם, כולם מצאו השראה בסיפור ההצלחה הכביר הזה. איך זה קרה? בזכות שחקנים מוכשרים בוודאי, בעלת קבוצה כריזמטית כמובן, וגם בזכות המושג החמקמק הזה 'מצב מנטלי' שמאפשר הצלחה.

איתן עזריה: "אנשים מצליחים חושבים ופועלים כמצליחים עוד הרבה לפני שהכתירו אותם כמצליחים על לוח התוצאות של החיים"

איתן עזריה איש כריזמטי אך נגיש, לוחש לכדורגלני הקבוצה את המילים הנכונות, אלו שמסייעות לכבוש יעדים, להביא נצחונות ולהגיע להצלחה. בזוגיות, בקריירה, בחינוך ילדים ובספורט – הסוד להצלחה דומה: "כולם רוצים לנצח, כולם רוצים להצליח - מעטים יודעים להיות ווינרים. את אלו שאנחנו נגדיר אותם 'ווינרים' הם אותם האנשים שיודעים לחיות את ההצלחה עוד הרבה לפני שהיא קרתה". נשמע פשוט? מסתבר שלא ממש, 95% מאיתנו איננו חיים כך. אנחנו מדמיינים הצלחה ואומרים 'הלוואי' 'איזה כיף אם זה יקרה' אבל עזריה מסביר שלא די בכך: "להאמין בעצמך או לחשוב חיובי זה לא מספיק. כדי להגיע להישגים נדרשת דרגה גבוהה יותר - דרגת הידיעה. אנשים מצליחים חיים את העתיד שהם רוצים בזמן הווה: הם חושבים ופועלים כמצליחים עוד הרבה לפני שהכתירו אותם כמצליחים על לוח התוצאות של החיים".

אז איך מגיעים להצלחה בזוגיות, בחינוך ילדים, בקריירה ובספורט? איתן עובד בימים אלו על הספר נולדת אלוף – לדעת שתצליח לפני שזה קרה, קמפיין למימון המונים מבטיח לכם עותק של הספר עם צאתו, ועד אז, הנה כמה טיפים של איתן והסודות שלו להצלחה:

כישלון בזוגיות: משחזרים פגיעה במקום לחוות הצלחה

אם אנשים מצליחים חווים הצלחה לפני שהיא קרתה, רובנו, ביחוד בזוגיות, חווים כישלון או משחזרים כישלון עבר עוד לפני שהוא קרה, ומביאים אותו אל תוך קשר חדש. אנשים רבים נכנסים לזוגיות וכבר מכינים עצמם ברמה לא מודעת לפרידה שתגיע, לפגיעה או לדחייה עוד לפני שהיא קרתה. הם פועלים לפי חווית עבר שהם משחזרים בראשם - ידיעה לכישלון.

נכון שכולנו נפגענו, וחווינו חוויות קשות באהבה, אך האדם המצליח יבין שהוא מסוגל ושמגיע לו להיות בזוגיות בריאה גם אם לא הגיע אליה עדיין, ועל אף שנפגע בעבר. הוא יחוש את זה בוודאות מלאה, ירגיש שזה מגיע לו, וימשיך לנוע אל עבר זוגיות חדשה בוודאות מלאה שבן זוג נכון, מכבד ואוהב בעבורו נמצא שם.

הפועל באר שבע: קבוצת כדורגל מהפריפריה שממש כמו בסיפור סינדרלה הגיעה לפסגה והפכה לאלופת המדינה

לראות את הנולד: כך תגדלו ילדים מוצלחים במיוחד

רבים ממצליחי העולם אינם גדלו כילדים עשירים, או למדו במוסדות חינוך מובילים ואפילו להפך: אופרה ווינפרי, אשת תקשורת שהפכה לאימפריה והונה מוערך כיום כהון של מדינה קטנה נולדה למשפחה עניה במיסיסיפי, אייל העסקים והמליונר הישראלי רמי לוי יצא לעבוד לפרנסת המשפחה בגיל 12, והמתאגרף מוחמד עלי לא הצטיין בלימודים כלל. אך מה שמאפיין אותם הוא הידיעה שהם יצליחו עוד הרבה לפני שהעולם שמע עליהם או ידע למה הם מסוגלים. ״אני הטוב מכולם" אמר מוחמד עלי על סיפור ההצלחה שלו "ואמרתי את זה הרבה לפני שידעתי שאהיה״.

על מנת לחנך ילד להצלחה אנחנו – ההורים, המחנכים, והמבוגרים שסביבו, צריכים להסתכל עליו בידיעה מוחלטת שהוא מצויין, לראות את ההצלחה העתידית שלו מתוך ודאות מוחלטת שהיא תגיע גם שנים לפני שהיא מתרחשת, וגם אם היא נראית לעיתים קשה. את הוודאות בהצלחתו, רואה הילד בעיניים שלנו, מרגיש בקולנו. ילדים, אשר נאותים לרצות אותנו המבוגרים, מגשימים את מה שהם מרגישים שאנו רואים בהם. אם לנו אין ספק בהצלחתם – אז למה שלהם יהיה?

הצלחה בקריירה: לחזות שזה כבר קרה

רוב האנשים מחכים שתבוא ההכרה על מנת להרגיש שהם 'שווים' וראויים להצלחה. 'כשאקבל את הקידום', 'כשאקבל מחמאה מהבוס', 'אם רק אצליח להשיג את המלגה', 'כאשר יכתבו עלי במגזין נחשב'. ברגע שאדם חיצוני יכיר בכישורים שלנו נדע שאנחנו ראויים להצלחה. אך למעשה הצלחה עובדת הפוך: קודם עלינו לפעול בעולם הקריירה מתוך ידיעה מוחלטת שנצליח. האם זה מבטיח שנצליח במיידי? לא, אבל אם לא נפעל מתוך ידעה מוחלטת שנצליח - בוודאות לא נצליח. תחושת הידיעה מנתקת אותך מהצורך בהכרה (ומהפחד מכישלון) ומובילה לביצוע מקסימלי בזמן אמת - ואז באופן פרדוקסלי הסיכויים להצליח ולקבל הכרה עולים.

כי כדי לכבוש יעד עלי לאמץ 2 מאפיינים:

1. תחושת מסוגלות עצמית: לראות את היעד מול העיינים מתוך ידיעה שאני מסוגל להגיע אליו.

2. תחושת ערך עצמי: להרגיש ראוי להיות האדם שמשיג את היעד הזה.

כשיעד לא מתממש זה בגלל שאחד מהשניים לא מתממש – או שאינני מסוגל, או שאני לא מרגיש ראוי. רוב האנשים מרגישים שאינם ראויים, ומחכים שאדם או גורם חיצוני יכיר בהם על מנת לחוש שהם ראויים להצלחה.

השאלה האמיתית היא: ״איך אני עושה שזה יהיה בלתי אפשרי שהתוצאות שאני רוצה בחיי לא יתגשמו״

המשימה: להקריס את האפשרות לכישלון

כולם שואלים אותי ״איך אני משיג תוצאות חדשות בחיים שלי״ - זאת לא השאלה הנכונה לשאול. השאלה האמיתית שעלינו לשאול את עצמנו היא: ״איך אני עושה שזה יהיה בלתי אפשרי שהתוצאות שאני רוצה בחיי לא יתגשמו״. עלינו להפסיק לחשוב במונחים של ״אני רוצה״, ולהתחיל לחשוב במונחים של ״איך אני עושה שזה יהיה בלתי אפשרי שזה לא יקרה״. להקריס את האפשרות לכישלון - זה הסוד. הצבת מטרות קלאסית לא עובדת, גם לא דמיון מודרך, מדובר בקו המחשבה האחד בו משתמשים רק הטופ 1% בעולם - תחושת הידיעה. על מודל החשיבה להשגת תחושת הידיעה אני מקדיש 10 שעות אקדמיות בקורס הכשרת מאמנים מנטאליים באוניברסיטה הפתוחה, אבל עכשיו הוא נגיש לכל אחד מכם דרך הספר "נולדת אלוף".

הזירה היומיומית שבה מאמן איתן עזריה להצלחה היא זירת הספורט. זירה תחרותית, הישגית ומאתגרת במיוחד. איך נראות הפגישות שלך עם שחקני כדורגל? אני שואלת אותו

"אני עושה עם הספורטאי החזיה לפני משחק. בה הוא לא רק רואה את ההצלחה או מאמין בה - אלא חש אותה. מצליח להרגיש בגוף שלו את האנדרנלין, את ריח הדשא, את תרועות הקהל, את הגוף שלו בזמן ביצוע מקסימלי. ההכנה המנטאלית הזו מאפשרת לספורטאי לעלות למגרש בבטחון מושלם מתוך ידיעה שכבר ניצח את המשחק, וכל מה שנותר לגוף הוא לשחזר את חווית ההצלחה".

אהבתם? אתם מוזמנים לעקוב אחר איתן עזריה בפייסבוק, להיות בקשר במייל [email protected] ולהזמין עותק של ספרו "נולדת אלוף" ובו כל הסודות להצלחה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה