סובלות מתסמיני גיל המעבר? יש לנו בשורה עבורכן

האם נמצא פתרון חדש לתסמיני גיל המעבר? ובכן, תוסף תזונה טבעי עשוי להחליף את הטיפול ההורמונלי. כל הפרטים בכתבה שלפניכן

14/01/2018
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

איך להתמודד עם תופעות גיל  המעבר?  צילום: Image Point Fr's/shutterstock

איך להתמודד עם תופעות גיל  המעבר?  צילום: Image Point Fr's/shutterstock

חם לך, למרות שבחוץ יורד גשם, כשהיום שלך מתחיל באמצע הלילה וכשכל העולם ואשתו מוציאים אותך מדעתך פעם בשעה, לפחות, את מבינה: הגעת לגיל הזה. גיל המעבר המבהיל.

גלי חום הם סימן בולט לתחילתו של גיל המעבר. הלוואי שזה היה נגמר בזה, אבל במרבית המקרים ישנן תופעות נוספות שמגיעות לפניהם, או ביחד איתם, כמו עצבנות, הפרעות בשינה, נטייה מוגברת לדלקות בדרכי השתן ובנרתיק, ובהמשך החיים לעלייה בסיכון למחלות כגון אוסטיאופורוזיס ועוד.

מה עושים? בדרך כלל, הרופאים ימליצו לך על הורמונים. אלא שנשים רבות חוששות או אינן יכולות ליטול אותם. ובכן, יש לנו בשורה עבורך: כל זה עומד להשתנות.

את לא צריכה לסבול מתסמיני גיל המעבר

הסערה פרצה בשנת 2002. מחקר גדול שהתפרסם ברחבי העולם הזהיר נשים מפני סיכונים בנטילה של הורמונים. בעקבותיו, נשים רבות הפסיקו את נטילתם ורבות אחרות סירבו להשתמש בהם, מחשש להתפתחות של סרטן. גם רופאי הנשים ברחבי העולם, וכמובן בישראל, נותרו מבולבלים. עד אז הם נטו להמליץ לכל אישה בגיל המעבר על מרשם להורמונים.

"מאז אותו מחקר, שהכניס לפניקה את כולנו, מטופלות ורופאים, נשים ממשיכות לפחד מהורמונים למרות שאנחנו, הרופאים, מעודדים את השימוש בהם. כיום יש בידנו עדויות מחקריות רבות שממצאי אותו מחקר היו מוגזמים", מספר ד"ר עמוס בר, רופא נשים, חבר ועד האגוד הישראלי לגיל המעבר, ממחברי "המדריך הישראלי לבנות 40+".

"הבעיה היא שאחוז הנשים שסובלת מתסמינים בגיל המעבר הוא עצום, ויש רבות שאינן מטופלות בגלל החששות שגרם אותו המחקר. על פי הנתונים העדכניים, 85% מהנשים בגיל המעבר סובלות מגלי חום, 51% מהנשים סובלות מהפרעות שינה, מעל 60% מדווחות על יובש בנרתיק, שגורם לקושי בקיום יחסי מין, לתחושת צריבה ולדלקות בדרכי השתן. אבל רק 7-10% מהנשים בגיל המעבר משתמשות בהורמונים שעשויים להקל על הסבל".

נו, אבל נשים לא רוצות הורמונים, ויש כאלה שלא יכולות בגלל סיכונים בריאותיים. אז מה נשאר לנו לעשות?

ד"ר בר: "להשתמש בתוסף תזונה שאיננו תרופה ונקרא פמארל. אם בעבר היינו ממליצים על הורמונים כטיפול ראשון, בחודש הקרוב זה עומד להשתנות. יו"ר האגוד האירופי לגינקולוגיה, ד"ר אנדראה גנזאני, המליץ בנאומו בכינוס השנתי שנערך בברצלונה להפוך את פמארל  לטיפול הראשון שרופאים יציעו לנשים".

זהו, יותר לא תמליצו על הורמונים?

ד"ר בר: "אין ספק שהורמונים הם טיפול הבחירה שלי, אבל בהחלט יש פה מוצר שאפשר להשתמש בו ושיש לו בסיס מדעי. זה נותן לנו, הרופאים, ביטחון להמליץ עליו לנשים שסובלות אבל לא רוצות הורמונים".

הבשורה: תוסף תזונה שהוכח במחקרים

תתחילו לשנן את השם פמארל, תוסף תזונה טבעי המכיל תרכובת שמיוצרת מסויה, בעלת מנגנון ייחודי. עכשיו נסביר: במהלך גיל המעבר השחלות מפסיקות לייצר בהדרגה את ההורמון אסטרוגן. זה מה שגורם לכל אותם תסמינים. כדי שחומר מסוים יכנס לגוף ויפעל בו דרושים קולטנים, שהם חלבונים שנמצאים על תאי הגוף השונים. לכל חומר יש קולטנים שייחודיים לו. פמארל יודע להתחבר לקולטנים של אסטרוגן באברים מסוימים, מבלי להתחבר לקולטנים באברים בהם יש לאסטרוגן השפעה שלילית, כמו בשד וברחם. כאמור, אחת הסיבות לכך שנשים נרתעות משימוש בהורמונים הוא החשש שהאסטרוגן בתרופה יעלה את הסיכון לסרטן השד ובסרטן הרחם.

 יש כל מיני תכשירים צמחיים בבתי הטבע והמרקחת. למה להמליץ דווקא על פמארל?

"נשים רבות פונות לחפש פתרונות טבעיים, אבל התכשירים שקיימים – אין לנו מושג מה הם מכילים ומה יעילותם, ולכן אנחנו לא יכולים ולא רוצים להמליץ עליהם. יתרונו של פמארל בכך, שזהו תוסף תזונה שנחקר מדעית, וישנם 5 מחקרים רציניים שפורסמו בספרות הרפואית, שהוכיחו את יעילות הטיפול בו בתופעות רחבות: גלי חום, חוסר שינה, ירידה במצב הרוח, השפעה חיובית על בריאות העצם.

לעבור את גיל המעבר בשלום"בנוסף, על פי המחקרים תוסף התזונה אינו משפיע לרעה על רקמת שד ורחם, וגם נשים עם נטייה לקרישיות יתר בדם, שאסור להן להשתמש בהורמונים, יכולות להשתמש בו. מבחינתנו, הרופאים, זה יתרון משמעותי שאין לאף תוסף תזונה אחר. בנוסף, תוסף התזונה נחקר בהשוואה להורמונים, ובמחקר הזה ראינו שהוא מעלה אנדורפינים באותה צורה ובאותה יעילות, כמו אסטרוגן. יש מחקרים המראים כי תוסף התזונה מעלה את צפיפות העצם בכך שמשפיע על בניית עצם חדשה, וגם מפחית את היובש בנרתיק. וכל זאת, מבלי שהוא מזיק לרחם או לשדיים.

"מבחינתנו, הרופאים, אם איננו יכולים לרשום תרופות, אנחנו שמחים למליץ על תוסף תזונה שברור לנו שאינו מזיק ושהוכח כיעיל".

יש נשים שתוסף תזונה לא יתאים להן?

"אני לא יכול להצביע על קבוצה כזו, אבל ייתכן שיהיו נשים שישתמשו בתוסף התזונה והוא לא ישפיע עליהן במידה מספקת, כמו ההורמונים, למשל. אם מחליטים להשתמש צריך לקחת בחשבון שהשפעתו תורגש לאחר שבועיים שלושה של נטילה, ושכדאי להשתמש בו לפחות 3 חודשים כדי להחליט אם הוא משפיע או לא. שווה לנסות".

הטבה בלעדית לגולשות סלונה 20% הנחה + משלוח חינם לקבלת ההטבה היכנסו לקישור

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך