סבלנות ואופטימיות

הבנתי שלא כל מה שאני רוצה אפשר להשיג מיד. למדתי מהי סבלנות וגם אם מתרסקים, צריך ללמוד לקום ולהתקדם הלאה בנחישות. הסיפור של מיכל קרני-שוכר

14/03/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» לטרוף את העולם ורצוי עכשיו! צילום אילוסטרציה: ThinkStockPhoto

"הסיפור שלי הוא סיפור סטנדרטי", פותחת מיכל קרני-שוכר, שהקימה לפני כשנה חברה המפתחת ומשווקת לוחות מגנטיים מעוצבים ומוצרים מתמגנטים יחודיים, והשיקה ממש לפני חודשיים את האתר השיווקי שלה - מלימיו.

סטנדרטי? אפשר בהחלט לתהות. הרי כל מי שהתנסתה בהקמת עסק עצמאי כבר יודעת שאין ‘סטנדרט’ בתחום הזה. כל עסק טומן בחובו אתגרים מיוחדים, מסתיר באגים מעצבנים במיוחד וכדו’. וכך, כשיוצאים לדרך, אי אפשר לדעת אף פעם לאן יוביל אותנו הצעד הבא.

וכמו רבות לפניה, מיכל היתה שכירה במשך שנים ארוכות. היא עבדה בתפקיד נוח במשרד פרסום ורק בגיל 36, אחרי שילדה את שתי בנותיה, החליטה לפנות לדרך עצמאית. למרות שההחלטה התבשלה אצלה, עברו 3.5 שנים עד שעשתה מעשה והקימה דה פקטו את העסק.

מה היה הטריגר שהתחיל את כל התהליך?

מיכל: "השינוי המחשבתי התחיל אצלי אחרי לידת בתי הראשונה, בגיל 33. התחלתי אז בטיפולי הפוריות, שאפשר לומר שהם לא שינו את תפיסתי העסקית, אלא שינו את תפיסתי לחיים בכלל. הבנתי שלא כל מה שאני רוצה, אני יכולה להשיג מיד. למדתי שצריך סבלנות, אמונה ואופטימיות, שגם אם מתרסקים בכל חודש מחדש עם התשובה השלילית, צריך ללמוד לקום, לאסוף את עצמך ולהתקדם הלאה בנחישות, כאילו מתחילים מחדש לגמרי. בעקבות הטיפולים הייתי מוכרחה לנסות לנטרל משקעים, האשמה עצמית ותסכול. ובאופן לא מפתיע, ברגע שהקמתי עסק, ראיתי כמה זה נכון גם לגבי התהליך הזה. עכשיו בעבודה, לא כל תשובה שלילית מרסקת אותי, לא כל מה שלא מסתדר מיד, מבאס אותי. אני מבינה שתהליכים לוקחים את זמן ההבשלה שלהם וזה בסדר. אני עדיין רוצה "לטרוף את העולם ורצוי עכשיו!", אבל מקבלת את זה שזה לא תמיד יכול לקרות כמו שאני רוצה".

בניגוד אולי לנשים אחרות, בבית של מיכל כבר נמצא עצמאי אחד, בן הזוג, שבבעלותו משרד לעיצוב פנים, והיא יודעת עד כמה הקמה ושמירה על עסק עצמאי יכולה להיות תובענית. מיכל מסכימה, אבל מבהירה שהנסיבות לא גרמו לה לוותר: "דווקא בגלל שבעלי עצמאי וידעתי איזה טירוף מכניס עסק עצמאי לחיים של בעל העסק ושל כל המשפחה שלו, המתח, השעות הארוכות, ההשקעה הכספית, הלחץ ועוד. הייתי אמורה לוותר על הרעיון של להכפיל את הטירוף הזה, אבל לא. המהירות בה דברים קרו, הטבעיות שבה נכנסתי לתפקיד, זה שינוי מהותי, אבל הוא קורה".

מתי הרגשת שעלית על הדרך הנכונה?

מיכל: "היום בו התפרסמה כתבה ראשונה וסופר-מפרגנת על העסק שלנו באחד מאתרי האינטרנט. באותו יום הטלפונים לא הפסיקו לצלצל-לקוחות, יחצ"נים, חנויות. זה היה מדהים".

איזה המלצות וטיפים תוכלי לתת לנשים שמעוניינות לפתוח עסק עצמאי?

מיכל: "רק על זה אני יכולה לדבר שעות, אבל הנה כמה עצות בקטנה".

  • בדקי אם יש לך את הדרייב ואת החוסן הנפשי, לפני שאת מתחילה את הסיפור הזה. אם יש לך את שני אלו, גם הנפילות שבדרך (ויהיו הרבה) לא ימשכו אותך למטה, אלא רק יהוו אתגר.
  • תוודאי שיש לך מערכת תמיכה חזקה, בן זוג תומך זה חשוב, אבל אם יש לך חברות טובות ומפרגנות, ואימא מאותו זן, את מסודרת.
  • חובה למצוא דרך לפרוק מתחים ולחצים: ספורט, מוסיקה. כל מה שעושה לך טוב. נכון שזה "גוזל" זמן שבו את יכולה לעבוד עוד ועוד, אבל בלי פריקת מתחים, את תקרסי ואיתך העסק.
  • היזהרי מוורקוהוליות, פרפקציוניזם וחוסר יכולת להאציל סמכויות. לא הכל יכול להיות מושלם ולא הכל יכול להיעשות על ידך.
  • אם את צריכה ייעוץ בתחום שאינך חזקה בו והוא מהותי להצלחת עסק שלך, שלמי ליועץ, גם אם זו נראית לך הוצאה כבדה. בעיקר נכון הדבר בשני תחומים - שיווק והתנהלות הכספית. שיווק הוא הכל. אם את לא מבינה בשיווק, את חייבת עזרה".
צילום אילוסטרציה: ThinkStockPhoto
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך