נתן אשל, ניפגש בבית המשפט

רוויטל מדר, מנהיגת המאבק נגד שילובו של נתן אשל בתהליך המו"מ הקואליציוני, הצליחה בסיבוב הראשון ומתכוננת לסיבוב השני: איום בתביעת דיבה מידי המציצן עצמו. ולא, היא לא מפחדת

28/01/2013
רוויטל מדר קבלו עדכונים מרויטל
  • RSS
» עכשיו הוא מאיים. נתן אשל (צילום מסך, youtube)

ביום חמישי בערב האחרון, בשעה די מאוחרת, גיליתי בעודי קוראת כתבה על הקשרים הקואליציוניים הנרקמים בעקבות הבחירות, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, מינה לא אחר מאשר נתן אשל לראש צוות המשא ומתן מטעם הליכוד ביתנו. אותו נתן אשל שסולק מהשירות הציבורי לאחר שהודה בשימוע כי הטריד מינית עובדת בלשכת ראש הממשלה, עת חדר לה למייל, הציץ לה לפלאפון, עקב אחריה ואף צילם תמונות שלה בהיחבא, מבלי שידעה.

הידיעה הזו עוררה את חמתי. כי אני פמיניסטית, כי אני אישה, כי גם אני נפגעתי לא פעם מגברים, גם במקומות עבודה שונים. לא היה נראה לי נכון בשום צורה שהטרור הזה שמופעל עלינו כל יום, יקבל הכשר וחותמת מראש ממשלת ישראל. כי כשראש הממשלה בנימין נתניהו ממנה עבריין מין שסולק מהשירות הציבורי לעמוד בראש צוות המשא ומתן שלו הוא אומר כמה דברים באופן ברור מאוד.

הוא אומר לנו, הנשים, שעבירות מין שנעשות כלפינו, הן לא כל כך נוראיות. שמי שפושע נגד נשים, שמטריד אותנו שתוקף אותנו, לא צריך להעניש אותו בחומרה. עוד הוא אומר כי, מי שפשע ואף נמצא אשם, אל לו לדאוג. העובדה הזו לא צריכה להפריע לו להמשיך לחיות את חייו ללא הפרעה. תמיד יהיה שם מישהו שלא יתייחס לעבירות מין בכובד ראש, ויתן לו לחזור למסלול חייו הקודם. אולי אפילו יקדם אותו, מי יודע?

הייתי רוצה לומר שהופתעתי כאשר קראתי את הידיעה. אך זה לא המצב. מבנימין נתניהו אין לי ציפיות. גם לא משרה נתניהו שידועה ביחסיה הקרובים עם נתן אשל. אני חושבת שבהרבה מאוד מובנים שניהם הבהירו לנו במשך הקדנציה האחרונה של נתניהו, שלדידם הם נמצאים מעל החוק, ולכן אין סיבה שהם יצייתו לחוק. ומקרה אשל הוא רק מקרה נוסף בשורה של מקרים שבהם בנימין ושרה נתניהו לא נותנים לעובדות ולעובדות לבלבל אותם.

ביום שישי בבוקר פתחתי את האירוע "נתן אשל בלשכה – נשים מסרבות לממשלה", ודרשתי את שאני דורשת כאן, שאשל יסולק מהשירות הציבורי, ושמפלגות יסרבו לשבת עמו למשא ומתן. למעשה דרשתי תנאי מקדים לקיום המשא ומתן – לקביעת הפגישה הראשונה –  והוא אמירה חד משמעית וברורה שתוכנה הוא: אנחנו לא מוכנים לשבת למשא ומתן עם עבריין מין. אם אשל עומד בראש צוות המשא ומתן, אנחנו לא לוקחות ולוקחים חלק במשא ומתן הזה, כי מינויו של אשל מתייחס בביטול ל-52% מהאוכלוסייה, וכי מינוי זה בא להכשיר אותו, לגרום לנו לשכוח שמדובר בעבריין מין.

לשמחתי מהר מאוד גיליתי שהדרישה הזו אינה באה רק ממני, וכי לרבות ורבים ברור שלא יעלה על הדעת שנתן אשל יהיה האיש שיתווך את ממשלת ישראל הבאה.נכון להיום יש בעמוד כבר יותר מ-4000 תומכות ותומכים. לתהודה של האירוע סייעה גם העובדה שתמר זנדברג, ממש בקרוב חברת כנסת מטעם מרצ, פנתה ליועץ המשפטי לממשלה וביקשה שלא יאשר את מינויו של אשל, ואנחנו תקווה שהוא יענה לבקשתה, שכן המינוי של אשל מנוגד לחוק.

לשמחתנו, ולאחר שכבר התכוננו להפגנה בים חמישי בערב מול מצודת זאב, נודע לנו אתמול כי מפלגת יש עתיד הודיעה כי לא תשב למשא ומתן עם נתן אשל, וכי נתן אשל לא עומד יותר באופן רשמי לכל הפחות בראש צוות המשא ומתן מטעם הליכוד. העובדה שזכינו לתגובה הולמת מהמציאות, משמחת מאוד. היא היתה כה משמחת ומפתיעה עד כי היום הוזמנתי לתכנית של רזי ברקאי. בה סיפרתי לו את מה שאני מספרת כאן לכן. לא עברו אלא דקות ספורות מתום התכנית וקיבלתי שיחה מנתן האשל. לא עקיפה, ישירה. בה הוא טען שמעולם לא הואשם בהטרדה בכלל, ובהטרדה מינית בפרט. הוא הציב לי אולטימאטום, הציע לי להתנצל עד השעה 11, ואם לא יגיש נגדי תביעת דיבה.

בתמונה: רוויטל מדר

זו טכניקה מוכרת מידי של עברייני מין, שמבטאת הן את הפחד שלהם, והן את הכוחניות שלהם. לאשל הסברתי שאין לי כל כוונה להתנצל. והשיחה הסתיימה באמירה הבנאלית והמוכרת כל כך של "ניפגש בבית המשפט". מה יקרה עם דבריו איני יודעת. אני כן יודעת שהוא תרם לכך שנושא ההטרדות והתקיפות המיניות שאנחנו הנשים עוברות כל יום, יישאר בכותרות לעוד יום או יומיים. בזמן הזה, וגם לאחריו, אנחנו מנהלות את המאבק הנוכחי, שבמרכזו עומד חיים רמון, שלאחר שהואשם במעשה מגונה, ממשיך להיות איש הסוד של ציפי לבני, שעומדת בראש מפלגת התנועה. דין רמון כדין אשל מבחינתנו, והעובדה שעל רמון אין קלון שמונע ממנו לקחת חלק בשירות הציבורי, אינה רלוונטית לדרישה שלנו. דרישה חדש משמעית שרמון לא יהיה מי שיבחש בעתידנו עת הוא מתווך ומייעץ למפלגת התנועה. לא ניתן יד להכשרה של עברייני מין, ואין דין אחד שונה מרעהו. כולם מטילים עלינו טרור, כולם מונעים מאיתנו לחיות כמו שמגיע לנו לחיות. ולא נחדול עד שננקה את כל האורוות מעברייני המין.

>> לעמוד התמיכה בפייסבוק

>> לעמוד ההפגנה

>> לעמוד העצומה

>> לבלוג של רויטל מדר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה