נשים שמשנות את העולם בכל יום בשנה

בעולם שבו נשים עדיין מושתקות, מוטרדות, סובלות אלימות ונרצחות, הגיע הזמן שנאיר זרקור על הנשים ששינו את העולם ושעשייתן מאפשרת לנו להיות דור הנשים שאינן שותקות עוד

12/11/2017
ברכה ברד קבלו עדכונים מברכה
  • RSS

אנחנו חיות בעולם שמנסה להקטין את מקומן של נשים ולהשכיח אותן מהזיכרון הציבורי. אין כמעט רחובות על שמן של נשים, נפגעות תקיפה מינית מתבקשות לשתוק, וקורבנות אלימות במשפחה נשלחות למקלטים, להתחבא מהעולם. אנחנו חיות בעולם שבו קולן של נשים מושתק, העשייה שלהן מקבלת משנה חשיבות, וגם כשהן נרצחות התקשורת חושבת שזה לא מספיק מעניין לעסוק בזה. לוח שנה של נשים בהיא-סטוריה הוא פרויקט חדש שמנציח נשים ששינו ומשנות את העולם, שרווחיו מיועדים להנצחת נשים שנרצחו.

מדי יום נפתחים בישראל 96 תיקים בגין אלימות במשפחה. על פי הערכות גורמי הרווחה, בישראל חיות כיום כ - 200,000 נשים מוכות וכ-600,000 ילדים עדים לאלימות. ממוצע הנשים הנרצחות מידי שנה על ידי קרובי משפחתן - בן זוג, אבא, אח, אפילו ילד במקרים מזעזעים במיוחד - עומד על 22 נשים.

השנה תערך בפעם השלישית עצרת זיכרון לקורבנות האלימות במשפחה. העצרת נועדה כדי לזכור ולהוקיר את אותן נשים, שהרשויות לא הצליחו להציל על אף שבמקרים רבים "הכתובת הייתה על הקיר". מטרתה להעלות לתודעה הציבורית את היקף התופעה ולקרוא לרשויות להתייחס אליה בחומרה הראויה. העצרת תתקיים לקראת יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים בתאריך 24.11, והיא פרי שיתוף פעולה של "תזכור", "תל-אביביות", ו"כולן".

לוח שנה היא-סטוריה

לקראת העצרת ערכו ב"כולן - העמותה לקידום השיח והעשייה הפמיניסטית בישראל" מימון המונים מסוג אחר. בכדי לממן את הטקס הפיקו בעמותה לוח שנה של נשים בהיסטוריה, שארבע עשר התמונות בו הינן מחווה לנשים ששינו את העולם. הפרויקט התקיים בשיתוף "היא-סטוריה" - עמוד שמטרתו להנכיח את הנשים שעשו היא-סטוריה, על כל גווניהן.

ללוח השנה הצטלמו נשים שעוסקות יום יום בקידום אג'נדה נשית ופמיניסטית, שכל אחת מהן בחרה באיזו דמות תרצה להצטלם. בין הנשים שהצטלמו תוכלו למצוא חברות כנסת, דוגמניות, אקטיביסטיות פמיניסטיות, ועיתונאיות. הסיפורים שמופיעים לצד התמונות מציגים מגוון של נשים שהשפיעו על העולם בזירות שונות, ולצערנו לא קיבלו את הכבוד לו היו ראויות. באמצעות סטיילינג ואמנית איפור הפכו הנשים לדמויות בהן בחרו, והתוצאה היא צילומים תקופתיים מרהיבים של נשים מרשימות. לצידה של כל תמונה בלוח השנה מופיע טקסט קצר על פועלה של המצולמת, כמו גם על האישה שבדמותה בחרה להצטלם. כל הרווחים מהפרויקט יוקדשו לעצרת, שהוא הפרויקט הראשון של נשות "כולן", נשים שעוסקות באקטיביזם פמיניסטי בחמשת השנים האחרונות במסגרת "שיח פמיניסטי", "צעדת השרמוטות ת"א", "תל-אביביות", ופעילויות נוספות.

לוח שנה היא-סטוריה

את לוח השנה ניתן לרכוש אונליין, באמצעות משלוח בדואר או איסוף מתל-אביב. לכבוד החגים מתקיימת מכירה במחירים מיוחדים- בין 60 ל80 ש"ח ללוח בודד (באיסוף מתל אביב) בהתאם לכמות הנרכשת.

טקס הזיכרון ייערך ב-24.11 בתל-אביב, כל הפרטים בקישור

אירוע זיכרון לנרצחות
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה