נשים שורדות זנות זכאיות להזדמנות

סיפור האגדות של ''אישה יפה'' והליברליות (לכאורה) של גבי גזית כלפי נשים 'שורדות זנות' היא רק עיוות נוסף של תחלואה חברתית מתמשכת

26/01/2017
טל גרנות קבלו עדכונים מטל
  • RSS

טל גרנות

הרבה פעמים אני נשאלת מה הביא אותי להקים את "המכללה", עמותה שפועלת למען שיקום תעסוקתי של נשים ושורדות זנות. השאלה הזו מלווה לרוב במבט המצפה לפאנצ' חד ומידי ואני מודה שטרם מצאתי תשובה שמתמצתת את התשובה למשפט שיותיר את השואל/ת ללא סימני שאלה.

זה באמת קצת מוזר, הרי אנחנו פועלות בעולם שחושב שהתופעה הזו לגיטימית. גבי גזית מאחל בתכניתו עתירת הרייטינג לעידית הראל שמש, ממובילות המאבק בזנות ומייסדת "מיתוס – ליום שאחרי הזנות" והמרכז "ג'ון סקול ישראל" שהמיזם שלה ייכשל. למה בעצם? כל מטרתו היא להוות מענה לגברים שרוצים להיגמל מההרגל הנוח של קניית נשים כל אימת שמתחשק להם לעשות משהו שלא יעזו לבקש מהנשים שנשואות להם. מנגד, לצד גברים כגזית שנושאים את דגל החירות המינית וחופש העיסוק רק כאשר זה משרת אוכלוסייה מאד מסוימת, אנחנו פוגשות נשים שמספרות לנו איך הן מספרות לגברים שבאים אליהן את מה שהם רוצים לשמוע. רק שיתנו את הכסף וילכו כבר.

גם אני גדלתי על הרומנטיקה של "אישה יפה" והוקסמתי מהזוגיות המופלאה שנרקמה בין עורך הדין היוקרתי ל"זונה" הפחות יוקרתית. אבל היה לי ברור שהסיפור הוא לא רק קוויאר, שמפניה וריצ'רד גיר. הרי רגע השיא בסרט ("Big mistake, huge") נולד מהשפלה איומה כשג'וליה רוברטס מגורשת מהחנות המנצנצת ברודיאו דרייב, אליה הגיעה במצוות ה"לקוח" כדי לעשות מייק אובר ולהראות כמו אישה מהוגנת. העובדה שהסוף המקורי של התסריט שלח את רוברטס בחזרה לרחוב ואת גיר למכונית עם הגג הנפתח, לא הייתה הגילוי המחריד עבורי, אלא לשמוע נשים שהיו בזנות מספרות סיפור זהה לזה בדיוק. ולא סתם נשים; נשים מוכשרות, חדות, ומלאות קסם.

וזהו עצם העניין, "שג'וני ואבירי הגליל", "רשימת הלקוחות" וסדרות מן הסוג הזה מייצגות את עולם הפנטזיה לגבי זנות, איך שנוח לנו כחברה וכפרטים למכור אותה לעצמנו. אך ככל שאני פועלת יחד עם שותפתי איריס שטרן לוי בעמותת "המכללה" ופוגשות עוד ועוד נשים שהיו או עודן בזנות, אני מגלה שההבדל בין כולנו הוא אפסי. כולנו חלמנו חלומות לגבי העתיד כשהיינו קטנות, וכולנו מחפשות לעשות משהו שאנחנו אוהבות וטובות בו.

הפער בין הזוועות המגוונות שהן עברו ועוברות, לבין מי שהן והכישרונות שפורצים מהן כשניתן להן כמו לכל אישה, המרחב הנכון והבטוח לעשות את זה, הוא עצום. הכאב שהפער הזה מעורר הביא אותנו להקים בית ספר חברתי שבו מועברים קורסים מקצועיים בתחומים שונים (קונדיטוריה, מטפלות וסייעות לגיל הרך, מכירות בתחום האופנה, הכרת מחשב ובניית אתרים). כשאישה בזנות מסיימת שיקום נפשי (קשה מנשוא) אפשרויות התעסוקה הקיימות בפניה בהיעדר תעסוקה מודעות או תמריצים למעסיקות/ים הם סידור מדפים בסופר, שטיפת כלים, ניקיון וכדומה. מצב כזה אינו מאפשר השתלבות אמתית בחברה, אלא מסלול מהיר חזרה לזנות (ולרוב גם לסמים). אנחנו במכללה שואפות לאפשר לכל אישה שזקוקה להזדמנות ללמוד בתנאים מאפשרים ומכילים, להגיע וללמוד יחד אתנו באמצעות נשות ואנשי מקצוע שמעבירים את הידע שלהם בהתנדבות, ברוחב לב והכי חשוב: בגובה העיניים.

מספרים לנו כחברה שזנות היא בחירה. אבל אנחנו נתקלות בנשים שמספרות שלא היתה להן ברירה, במקום שאין ברירה גם אין באמת בחירה. אבל למרות התופת מצליחות להגיע אלינו נשים שבוחרות אחרת (וכמותן יש עוד רבות, לפי הסקר הלאומי על תופעת הזנות בישראל 76% מהנשים בזנות מבקשות לצאת ממנה, אך חסרות את האמצעים). הן נלחמות שיעור אחרי שיעור כדי להגיע בזמן אם בכלל, להקשיב, ליישם. אל מול הטיעון השחוק של "המקצוע העתיק בעולם", וש"אין מה לעשות עם זה" אנחנו טוענות שיש המון מה לעשות עם זה. הדבר הראשון הוא להבין שמי שמעוניינת לצאת מהזנות, זכאית לאלטרנטיבה שתיתן לה עניין ופרנסה שאינה כוללת בסל ההטבות הנלוות קלון חברתי. ובשביל זה אנחנו פה.

.

** הכותבת היא מייסדת ומנהלת שותפה של עמותת המכללה הפועלת להכשרות תעסוקתיות עבור שורדות מעגל הזנות

עמותת המכללה תציין ביום שבת ה-11.2.2017 יום הולדת שנה באברהם הוסטל (לבונטין 21, תל אביב) ולכבוד האירוע עורכות המייסדות אירוע התרמה עבור הנשים בעמותה הפועלת למען שיקום תעסוקתי של שורדות זנות. באירוע ישתתפו בהתנדבות סיסטם עאלי מארחת את סמירה סרייה, תאמר נפאר, DJ Israel Aharoni  ו- DJ Liv Sublime.

אירו התרמה המכללה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה