נשים קוראות: גוף בלא נחת

"נשים התקיימו לאורך שנים כגוף שאין לו מילים משל עצמו", סלונה מחלקת 10 עותקים של ספרה החדש של ד"ר רוני הלפרן, "גוף בלא נחת", ומזמינה אתכן לארוע קריאה מיוחד ב"בית בנמל"

22/05/2013
דר רוני הלפרן קבלו עדכונים מדר רוני
  • בדואר
  • RSS
» ד"ר רוני הלפרן. צילום: דניאל צ'צ'יק

הלן סיקסו כותבת: "אדבר על הכתיבה הנשית: על מה שהיא תעשה. על האשה לכתוב את עצמה: על האשה לכתוב על האשה ולהביא את הנשים אל הכתיבה שממנה הן הורחקו באלימות כפי שהורחקו מגופן שלהן; מאותן סיבות, תחת אותו חוק, למען אותה מטרה ממיתה. על האשה להיכנס לטקסט – כמו גם לעולם, ולהסטוריה – ביוזמתה הייחודית". ("צחוקה של המדוזה")

הדברים של סיקסו מזמינים אותנו לזהות את חשיבותה הגדולה של כתיבת נשים.

לאורך שנים רבות, רבות מידי, נשים סולקו מהשתתפות פעילה ביצירת התרבות האנושית, משום שנמנעה מהן האפשרות לכתוב. לכתוב פרושו להשתמש במילים ובנרטיבים כדי להמשיג ולתת משמעות לרצף התופעות שמתקיימות שם בעולם, ולכנות אותם: "מציאות", "טבע הדברים", ו"סדר העולם". לכתוב פרושו, להשתמש במילים ובנרטיבים כדי להגדיר את מה שהוא אתי ומה שהוא אסתטי, כלומר לנסח את האידיאלים שאליהם אנחנו צריכים לשאוף ולכוון אל הערכים הראויים שעל פיהם ולאורם אנחנו צריכים להתכונן, כציוויליזציה אנושית.

בהעדר אפשרות כזאת של כתיבה; של מבט על העולם שנולדת מתוכו תובנה שיש לה ערך ומשמעות ותוקף, נשים התקיימו לאורך שנים כגוף שאין לו מילים משל עצמו. גוף שגברים מדברים עליו (בהערצה או בביטול ובבוז), ובכך כותבים את אפשרויותיו (הצרות למדי) בעולם. בהעדר מילים ונרטיבים משלהן על העולם ועל עצמן בתוכו, נשללה מנשים האפשרות להגדרה עצמית ולריבונות על חייהן. נשים ללא מילים ונרטיבים נותרו גוף שמדברים אותו – ובכך מדבירים אותו. משום ששוללים ממנו תנועה עצמאית וחוקרת עולם המצמיחה ידע בכלל וידיעה עצמית בפרט. בעולם שלא התאפשרה בו כתיבה/ דיבור של נשים, נשים ידעו את העולם ואת עצמן בתוכו רק (או בעיקר) כפי שגברים ניסחו/ ניצחו אותן. הכוח האלים ביותר שידעו נשים, הוא אכן כוח הזרוע הגברית – זו המחזיקה בעט, וקוצבת את אפשרויות הזהות 'הראויות' בעולם.

ההכרח של נשים לכתוב, כרוך במעשה של פריצה לטריטוריות אסורות של הפריווילגיה הגברית האלוהית: לומר מילים שמכריזות על המציאות ('יהי אור – ויהי אור'). להצהיר עליה ובתוך כך לתבוע עליה בעלות.  נשים כותבות עושות תנועה רדיקאלית באמצעות המילים: הן מסיגות גבול ומשיגות/ ממשיגות אפשרויות חדשות בעולם. הן מגדירות את העולם ואת עצמן בתוכו מחדש. הן משיבות קול ומבט לגוף שרוקן מהם, ולמד את עצמו רק כתגובה והענות לצורך גברי. הן שבות ומתיישבות מחדש באזורי הנישול והכיבוש שעליהן יוסדה התרבות הגברית ארוכת השנים, הן מסמנות אזורים מטרידים של אי נחת, הן מגלות במפתיע מחוזות נידחים של עונג ועדנה בלתי צפויה.

הכניסה לעולם ולגוף באמצעות מילים חדשות של נשים שכותבות את עצמן, בתנועה מחציפה ומסתכנת, צריכה וחייבת להיות תנועה של נשים רבות. נשים שלא רק כותבות אלא אף קוראות זו את זו כדי לגלות יחדיו את אפשרויותיהן הנאלמות/נעלמות, כדי למצוא אותן, כדי להמציא אותן במילים משותפות שנפרדות ממבט צייתני ומתכוון אל הסדר, מילים שנולדות ממבטים אלטרנטיביים שנשים נותנות זו בזו ומאפשרים את המילים שממקמות אותנו מחדש ואחרת בעולם ובגוף.

אנחנו צריכות לכתוב אבל גם לקרוא, בהתכוונות מלאה, מילים של נשים. משום שאלה, במיטבן, חוזרות לאתרי הנישול והכיבוש; הן חוזרות לגוף שמלו אותו ממילים שמאפשרות לעשות בעולם, הן תובעות אותו מחדש במילים כופרות שמפיחות בו/בנו חיים.

דוגמא מצויינת למילים שכאלה היא שירה המופלא של יונית נעמן:

מטען חורג

בשל ליקוי

בכח אשה

לא מלו אותי

בגיל המילה

מאז משתלשל לי

בין הרגליים

גדול

ענבלי

דגדגן תועפות

אשכול פטל סמוק

שלחופית יללות

מטלטל

על כל שעל

עגול מסתרבל.

בגלל שלא מלו

אין לי מילה

יש לי פטל

רב חשק ענק

אין מושל

מתהולל

כל גופי מאולחש

פולחן סגד

הנה אני עבד

לפות על

מצפן, קלמנטינת

חישה

זפק מין

מתנטפת

אשה

ד"ר רוני הלפרן, ראש התכנית ללימודי מגדר במכללה האקדמית בית ברל,  היא מחברת הספר "גוף בלא נחת: ספרות הנשים הישראלית 1985-2005 ", שיצא בסדרת מגדרים של הקבוץ המאוחד. השקת הספר תתקיים ביום א', 2.6, 20:00 בבית בנמל, האנגר 26, נמל ת"א, ותכלול קריאות מפי מרב מיכאלי, יהודית קציר, דורית רביניאן, צרויה  שלו, נעם פרתום, אפרת מישורי, יעל אבקסיס, רונה קינן, גל גבאי, הלנה ירלובה. מוסיקה: רננה נאמן. להרשמה לארוע, הכנסו.
.

>> סלונה מחלקת 10 עותקים של הספר, למי שתמלא את הטופס המצורף ותענה על השאלה: "מה הטקסט הנשי שהשפיע עלי יותר מכל, ולמה?"

[contact-form 404 "Not Found"]
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה