נשים, זה הזמן לשינוי

מיכל יודין, יו"ר עמותת כ"ן לקידום נשים, מתכוננת לבחירות: "נשים רואות בנושאים החברתיים ערך עליון כאלה שצריך להילחם עליהם ולא לחכות שיקרו מעצם. נשים מביאות גישה שונה לפוליטיקה, גם זו הארגונית. יותר פשרנות, יותר יכולת שיח והכלה, פחות אגו"

25/10/2012
מיכל יודין קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS
»

הבחירות כידוע לכל קרובות מתמיד, והאחריות שלנו כאזרחים גדולה מתמיד. בידיים שלנו לעשות את השינוי - אותו שינוי שנלחמנו עליו בקיץ שעבר, אותו שינוי שגרם לאלפי אזרחים בישראל לצאת לרחובות, לישון באוהלים ולא לקנות קוטג' מעל 5 שקלים. אז כיצד הופכים אותו לממשי לכזה שיהפוך את חיינו קצת טובים יותר ואם אפשר גם קלים יותר?!

אנחנו כציבור חייבים להבין שאנחנו הם האחראים למי שיושב בבית המחוקקים - אנחנו, אזרחי המדינה בוחרים את נבחרי העם - ואנחנו מחליטים מי האנשים שצריכים לשבת בכיסאות הגבוהים.

התהדרות בממשלה יציבה איננה חכמה גדולה כאשר היא מכילה כ-30 שרים ו-7 סגני שרים ומתהדרת בתואר השנוי במחלוקת כממשלה הגדולה ביותר בעולם במדינה הקטנה ביותר. שרים בלי תיק (אגב, פטנט ישראלי מקורי!) שחוששים לפנות את מושב הנוחות עליו הם יושבים. קחו לדוגמא את שוויץ, מדינה שסה"כ תושביה זהה לישראל, שם יושבים 8 שרים מתוכם 4 נשים. אז נכון, יש בעיות ביטחוניות וקשה לעשות את ההשוואה אבל לא הלכנו עם זה קצת רחוק מדי - 37 שרים וסגנים?

יכול להיות שמימון אותה חבורה הוביל לגירעון בתקציב. יכול להיות שאם הממשלה הייתה מצטמצמת היינו יכולים ליהנות מדיור בר השגה, מחירי דלק נמוכים והוזלה של מוצרי המזון. הרשו לי לסייג את דברי, אני לא זורקת האשמות, המצוקות החברתיות לא התחילו עכשיו - הם תוצאה של הזנחה פושעת ורבת שנים בקרב ממשלות ישראל. אבל עכשיו זו הנקודה להפסיק לשבת על הגדר, זה הזמן להוביל לשינוי אמיתי.

בכל המגזרים נשים הם רוב ורבות ממדינות העולם כבר הבינו את זה: סקנדינביה, אפריקה, אירופה, דרום אמריקה, אסיה ועוד. לא מדובר כאן על עוד הצהרה פמיניסטית אלא בעובדות כתוצאה מאופיים השונה של שני המגדרים. נשים רואות בנושאים החברתיים ערך עליון כאלה שצריך להילחם עליהם ולא לחכות שיקרו מעצם. נשים מביאות גישה שונה לפוליטיקה, גם זו הארגונית. יותר פשרנות, יותר יכולת שיח והכלה, פחות אגו. נשים באות לעבוד, לא לעבודה. כך נוצרנו במהלך האבולוציה- אלה תכונות משמעותיות מאד בסביבה של קבלת החלטות, בוודאי כאלה שמשליכות באופן ישיר על כלל הציבור. הן לומדות לפני שהן נכנסות לכל משימה ואתגר, ורק אחר כך פועלות. קחו לדוגמא את שלי יחימוביץ' היא היחידה שקראה את תקציב המדינה מא'-ת'.

מחקרים כבר הוכיחו כי כשיש יותר מ- 30% נשים בכל ארגון, התרבות הארגונית משתבחת. אך בדרך לא פורמלית המפלגות מונעות מנשים להיכנס לשורותיהן לכהן כנבחרות ציבור. לא מדובר בדריסה של המגדר השני- כלל וכלל לא, אלא עבודה משותפת המביאה את כל הגישות כולן ורק מהכוח הפוליטי תבוא עלינו הישועה.

המקום היחידי במדינה דמוקרטית שבו ניתן לעשות את השינוי הוא במוקדי קבלת ההחלטות. אחת הדרכים לשינוי משמעותי היא להכניס עוד נשים למעגל הפוליטי, להעביר את חוק אבטחת הייצוג שבו בכל המפלגות יהיה ייצוג נשים ולאלה מכם שתוהים, ש"ס, מפד"ל - אין מניעה הלכתית להתמודד. נשים הן אלו שמעלות את שיחות הסלון לסדר היום.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה