נשים בפוליטיקה לא חייבות להיות יריבות

סתיו שפיר, מתמודדת במפלגת העבודה, יזמה מפגש של כל מועמדות הפריימריז למפלגת העבודה וחושבת שהנשים שמתמודדות לרשימה לא חייבות להיות יריבות. בואו לשמוע אותן מחר

08/11/2012
ח''כ סתיו שפיר קבלו עדכונים מח''כ סתיו
  • RSS
» יזמה מפגש של מועמדות מפלגת העבודה (צילום: יח"צ)

בשבועות האחרונים, מאז שנכנסתי לפוליטיקה, זכיתי לשמוע הרבה אבחנות מעניינות: רומני הולך לנצח, אין מצב שביבי יפסיד, נשים בעמדות כוח לא יודעות לשתף פעולה. לשמחתי, את הקביעה הראשונה הצליחו אתמול מיליוני אמריקאים להפריך, על ערעור הקביעה השנייה אני עמלה יחד עם רבים וטובים בימים אלה, ועל השלישית – שטוענת כי תמיד נגזר עלינו, הנשים, להפנות גב זו אל זו – אני חולקת באופן החריף ביותר שאפשר.

נשים מוכשרות שניפצו תקרות שקופות

אפשר בהחלט להבין מאין מגיעה ההנחה הזאת לגבי ההתנהלות של נשים בפוליטיקה. בחלק מהמפלגות – כמו במפלגה שלי, "העבודה", נהוג עיקרון להבטחת ייצוג נשים, שמסייע לנבחרות ציבור לטפס מעלה במערכת גברית ורווית חסמים. העיקרון הזה מבורך וראוי, ואף הוכיח את עצמו במקומות אחרים בעולם, אלא שיחד עם היתרונות הגלומים בו, קשה להתווכח עם העובדה שהוא גם יוצר תחרות מיוחדת ונפרדת בין נשים: נגזר עלינו, קודם כל, להיות יריבות זו של זו.

אבל היותנו מתחרות לא מכריח אותנו לנהוג כיריבות, ויש הבדל עצום בין שתי הברירות. הנשים שמתמודדות כיום לרשימת העבודה הן מנהיגות שניפצו בחייהן הרבה תקרות שקופות; נשים מוכשרות ובעלות ניסיון מוכח בעשייה בשטח, ששמחות לתמוך ולעזור זו לזו בדרך למקומות שבהם נקבעים כללי המשחק. אין שום סיבה שנשים שקורצו מחומר כזה, של השועטות קדימה, יקבלו על עצמן את היריבות הנשית כעובדה מוגמרת.

אנחנו יכולות וצריכות להיות גדולות מזה – בעיקר כיום, כשאת המפלגה שאנחנו חברות בה מובילה שלי יחימוביץ', מנהיגה שפרצה בעצמה לא מעט חומות בדרכה העיתונאית והפוליטית. הדרך לכניסה של נשים רבות יותר לפוליטיקה ולעידוד של נשים לשאוף לעמדות בכירות מתחילה בכך שגם בתוך התחרות הדמוקרטית נדע לפעול יחד: לעזור זו לזו, להסיר את המחסומים מהשביל שלפנינו, לקדם אג'נדה משותפת יחד ולרוץ הכי רחוק שאפשר.

כל המועמדות על במה אחת

כצעד ראשון, החלטתי ליזום אירוע מיוחד שבו יתכנסו כל המועמדות בבחירות המקדימות של המפלגה על במה אחת. מעבר להזדמנות להכיר כל אחת מאיתנו מקרוב, זו בעיניי הכרזה סמלית חשובה; הזדמנות ייחודית להציג חזון שבו נשים משתפות פעולה ומסרבות להיכנע לתכתיב שלפיו אנחנו צריכות וחייבות להתחרות זו בזו. יחד נשב, נדבר ונחליף רעיונות לא רק לגבי נושאים הקשורים לנשים אלא לגבי כל הנושאים בעלי החשיבות הלאומית שעומדים על הפרק.

ההיענות המהירה של כל 18 המועמדות, ללא יוצאת מן הכלל, מעידה על הנכונות של כולנו לנפץ, בעונג רב, עוד מיתוס לגבי נשים. בכך אנחנו מוכיחות שמפלגת העבודה מהווה אלטרנטיבה לדרך הפוליטית הקיימת גם בכל הקשור לשילוב נשים בפוליטיקה: אנחנו עובדות ביחד.

"עובדות ביחד" – מפגש עם המועמדות בפריימריז של מפלגת העבודה, בהנחיית העיתונאית מזל מועלם, יתקיים מחר (שישי), 9.11.2012, בשעה 11:00 במכללת סמינר הקיבוצים, דרך נמיר 149, תל-אביב
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה