נשים בעבודה: הרומן הפמיניסטי

כנס נשים של מפלגת העבודה חשף חזית פמיניסטית חדשה ואפילו רנסנס מלבלב בין שלי יחימוביץ' למרב מיכאלי, סרטון חדש מתעד בפוסט

16/01/2013
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

האמירה הראשונה של שלי יחימוביץ' עם עלייתה לבמה היא "אני פמיניסטית, לא אבל, לא בערך, ולא כל התוספות המגוחכות ששמים אחרי המשפט הזה, או עצוב יותר שיש עדיין נשים כאלו שאומרות שהן לא פמיניסטיות".

"נשים הן אלו שיכריעו את מערכת הבחירות הזו", אמרה שלי יחימוביץ' בכנס נשים של מפלגת העבודה שנערך אתמול ברמת אפעל. לדבריה המועמדת לראשות הממשלה, סקרים פנימיים שערכה המפלגה הוכיחו זאת וכן הראו שנשים נוטות יותר לבחור בעבודה על פני הליכוד, ורבות ממאוכזבות הליכוד עוברות להצביע עבורה בבחירות אלו. הנושא הנשי עמד במוקד הכנס הזה, ויזמה אותו מי שמונתה לעמוד בראש התחום בתקופת הבחירות, האקטיביסטית הפמיניסטית לילי בן- עמי.

לפני הכל, בטח תשמחו לשמוע שמנהיגת המפלגה פתרה באופן מושלם את הקונפליקטים שלה עם מרב מיכאלי, הפתעת הבחירות, והן שילבו כוחות תקשורתיים ופוליטיים לצורך הבחירות, כך גם שמענו את יחימוביץ' מדברת איתה בסרטון וידאו חדש על ההארה הפמיניסטית של כל אחת מהן, ומה הן מבטיחות לנו שיעשו בשבילנו הנשים בממשלה הבאה, הנה הסרטון שעלה רק אמש לרשת:

מבחינתה של יחימוביץ', המאבק העיקרי שיש להקדיש לו מיקוד בתחום המגדרי הוא שוק העבודה. "מקצועות שלמים שהם נשיים הולכים והופכים למקצועות של תת שכר, אני אפילו לא מדברת על קריירה, אלא על עבודה. כי קריירה זו פרבילגיה שלא לכולם, גברים או נשים ישנה. פעם ידענו את שמה של המנקה, ידענו מתי היא חולה, שאלנו מה שלומה כשחזרה, ידענו מתי היא מתה והלכנו ללוויה שלה. היום אין לה שם, צבא של עבדים ושפחות שקופים מנקים ועובדים דרך חברות קבלן אנונימי, ואפשר להחליפם בכל עת". עוד היא מבטיחה להיאבק על ייצוג הולם לנשים בתפקידים בכירים, חינוך חינם לגיל הרך, הארכת חופשת הלידה, קיום מעונות יום במקומות העבודה והקדמת פרישה לנשים שעובדות במקצועות שוחקים.

עושה רושם שלמרות החזית הפמיניסטית שרקמו השתיים לאחרונה, הדגשים של כל אחת מהן מתקיימים במקום שונה, ומיכאלי תמשיך להיות מיליטנטית ממנה בנושא הפמיניסטי. היא מתחה ביקורת נוקבת ומפורשת על ייצוג מועט מידי לנשים במפלגת העבודה שבה היא חברה, רק 20%, ועל ייצוגן בכנסת בכלל, והציגה את תפיסת עולמה באשר למאבקים הדחופים: "נשים בישראל מרוויחות שישים אחוז מגברים באותה עבודה, וזה במדינה שיש בה חוק שיוויון בין המינים. יש עבודה שעדיין לא מוכרת בחוק והיא עבודת הבית, המדינה מפקירה את הנשים שלה, חרדיות וחילוניות. בשנתיים האחרונות היה כאן הרבה דיבור על הדרת נשים, אבל יותר נוח לנו להסתכל על החרדים, כשבמפלגת העבודה יש רק 20% נשים, ובכנסת עוד פחות. נשים מחזיקות רק באחוז אחד של הנכסים בעולם, מתוך מאה".

נואמת נוספת שהצטרפה לחזית המאבק הנשי במפלגת העבודה היא נינו אבסדזה, שערקה מקדימה לאחרונה, ונראתה תקיפה במיוחד: "הקואליציה הגברית השוביניסטית המאצ׳ואיסטית לא אישרה את הצעת החוק של העבודה נגד הדרת נשים", והבטיחה חגיגית כי הצעת החוק תחודש בקדנציה הבאה של הממשלה.

יחימוביץ' חתמה את נאומה בהפצרה לשכנע נשים להצביע לה: "בבחירות יש שימוש ברטוריקה מאוד כוחנית וגברית,ויש סבטקסט לרטוריקה הזו, והוא הכוח הוא אצל הגברים. הסיכוי לא גבוה, היא הודתה בכנות, ביבי חזק, אבל אפשר להחליף אותו ואני היחידה שמסוגלת להחליף אותו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה