נשיא חדש בצרפת: עמנואל מקרון

הוא צעיר, הוא נשוי למי שהיתה המורה שלו והמבוגרת ממנו ב-24 שנים ואתמול הוא הביס את נציגת הימין הקיצוני, מארין לה פן בפער גדול בבחירות לנשיאות צרפת

08/05/2017
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • בדואר
  • RSS

עמנואל מקרון (צילום: David Ramos/Getty Images)

אמש ניצח מועמד המרכז הצעיר ושר האוצר לשעבר, עמנואל מקרון בסיבוב השני של הבחירות לנשיאות צרפת, אחרי שבסיבוב הראשון אף אחד מ-11 המועמדים לא השיג 50% מהקולות. מקרון קיבל הפעם קרוב ל-66% מהקולות וזכה ב-99 מתוך 101 מחוזות. מקרון יהיה הנשיא הצרפתי הראשון מזה עשרות שנים שהוא איש מרכז ולא איש שמאל או ימין מובהק. על רקע הנטייה הכללית להקצנה, שבאה לידי ביטוי גם בבחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב, הבחירה במתינות בצרפת מעודדת.

למרות שניצחונו של מקרון נתפס כניצחון המתינות על פני הקיצוניות, אי אפשר להתעלם מכך שחלק מבוחריו בחרו במקרון לא מתוך תמיכה בו, אלא כבחירת מחאה נגד הקו הקיצוני שמייצגת לה פן. שיעור ההצבעה היה נמוך יחסית ואחוז התומכים בלה פן הקיצונית, 35% עדיין גדול מאוד ומהווה בפועל הכפלה של כוח הימין הקיצוני בצרפת. זו הפעם השנייה שמועמד החזית הלאומית מתמודד בסיבוב שני, כאשר הפעם הראשונה היתה ב-2002, כאשר בראש המפלגה עמד אביה של מארין לה פן, ז'אן מארי לה פן.

מארין לה פן (צילום: Thierry Chesnot/Getty Images)

מה מביא איתו מקרון?

מקרון תומך באיחוד האירופי, תמיכה חשובה ומשמעותית על רקע נטישת האיחוד על ידי בריטניה ודיבורים על נשיטה גם מצד איטליה. הוא מאמין בשוויון מגדרי בתעסוקה, כולל שכר שווה ושואף לבצע מהפכה כלכלית בצרפת. בנושאים הקרובים ללבנו במיוחד, מקרון הוא ממתנגדי תנועת ה-BDS ומאמין בפתרון שתי מדינות לשני עמים.

בנאום הניצחון שלו אמר מקרון: "אני אגן על צרפת, האינטרסים החיוניים שלה והתדמית שלה. האתגר המרכזי יהיה להרגיע את פחדיהם של אנשים, להחזיר לצרפת את הביטחון שלה, ולאחד את כלל האומה בכדי להתמודד עם האתגרים הקרבים." הוא הבטיח להגן על אירופה ועל הציוויליזציה ולהוביל את המלחמה בטרור הן על אדמת צרפת והן ברמה הבינלאומית.

קריאה נוספת:

עמנואל מקרון ואשתו - המורה לשעבר המבוגרת ממנו ב-24 שנים: לו היית קצת פחות המורה שלי

בריטניה בוחרת לעזור את האיחוד - הברבור השחור של האיחוד האירופי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה