נערת שער

בשנים האחרונות עדים הפלסטיקאים להשפעה תוכניות הטלויזיה על הביקוש לניתוחים. פוסט אורח מאת אורי מוסקונה

04/05/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» גם אני רוצה חזה זקוף. צילום: thinkstock

הסופר והעיתונאי אדם ברוך כתב פעם שהאושר נמצא בטלוויזיה, ושאם יש לך טלוויזיית 50 אינץ' הרי שהאושר שלך גדול יותר. ולמרות שעברו כמה שנים טובות מאז אמירתו של ברוך, אני מוצא כי היא מתאימה גם לימים אלו.

בעשור האחרון פרצו לחיינו תכניות ריאליטי רבות, החל מ- "פרויקט Y", תכנית הריאליטי הראשונה ששודרה בתחילת שנות האלפיים ועד "האח הגדול", תכנית הדגל של שידורי קשת שבשנים האחרונות מרתקת אלפי צופים למרקע ומשפיעה על חייהם באופן ניכר.

הצופים בתכניות הריאליטי נחשפים לכל פרט בחייהם של המתמודדים ופעמים רבות מזדהים עם סגנון חייהם, סגנון לבושם, אמירותיהם ותחושותיהם.

הזדהות זו מובילה פעמים רבות לרצון של הצופה הממוצע להיות דומה לדמות הטלוויזיונית הנערצת. הצופה מתחיל לדבר כמוהו (כפי שניתן לשמוע רבים חוזרים על משפטה של ליהי גרינר "I'm so excited"), ולהתלבש ולהראות כמוהו (לקנות את אותם המותגים שהוא לובש ולהסתפר כמוהו).

בשנים האחרונות אנו הפלסטיקאים עדים להשפעה חדשה של תכניות הריאליטי וסדרות הטלוויזיה השונות, כאשר נרשמה עליה חדה בביקוש של מטופלים, בעיקר מטופלות לבצע הליך פלסטי כדי להידמות למראה של דמות טלוויזיונית מפורסמת. לא אחת אני נתקל בבקשה של נשים לעשות ניתוח להגדלת חזה, ושהוא יהיה הכי דומה לניתוח שעשתה אירית רחמים מהישרדות, או שהן רוצות להראות ממש כמו בר רפאלי.

טרנד הקימורים

לדברי ניתן למצוא תימוכין גם במחקר שקיימה האגודה הבריטית לניתוחים פלסטיים ואסתטיים (BAAPS). המחקר מעלה כי בעקבות הצלחת סדרת הטלוויזיה "מד מן" (הגברים של שדרות מדיסון) ושל כוכבת הסדרה החושנית כריסטינה הנדריקס החל טרנד חדש, והם עדים לעליה חדה ומשמעותית בדרישה של נשים בריטיות לניתוח להגדלת חזה.

במסגרת מחקר זה פרסמה האגודה הבריטית לניתוחים פלסטיים ואסתטיים נתונים סטטיסטיים המעידים על קפיצה של יותר מ 10% בשנת 2010 בעליה בביקוש לניתוח הגדלת חזה בקרב נשים בריטיות. פירוש הדבר הוא כי כעת מעל ל- 9000 נשים בריטיות עוברות ניתוח להגדלת החזה והמחשוף שלהן בשנה.

נתוני האגודה הבריטית מאשרים את העלייה במספר הניתוחים הפלסטיים, כאשר המספר הכולל של ההליכים הפלסטיים שולשו במשך 6 השנים האחרונות. משנת 2003 אנו עדים לעליה חדה: מ- 10,738 ניתוחים בשנה זו עד לשנת ל- 36,482 ניתוחים בשנת 2009. גם נתוני 2010 ממשיכים להראות עליה של מעל לעשרה אחוז.

כולן רוצות להיראות כמוה. כריסטינה הנדריקס מ"מד מן". צילום: Getty Images

בין הפנטזיה למציאות

כמנתח פלסטי שדואג לשלומן של המטופלות שלי ומבקש להיטיב עימן אני חייב להדגיש כי פעמים רבות הרצון להראות דומה לדמות טלוויזיונית כזו או אחרת הוא פנטזיה שלא בהכרח מומלץ ליישם. כדי להגיע לתוצאה יפה בהליך פלסטי, ובכדי ליהנות למשל מתוצאות טובות של ניתוח להגדלת חזה, המנתח הפלסטי חייב להתאים את גודל החזה למידות הגוף של המטופלת. שהרי אם נעצב לבחורה קטנת מימדים חזה גדול הוא עלול להראות לא פרופורציונאלי ואף לגרום לבעיות רפואיות כמו כאבי גב.

אני מאמין שיש לאישה את הזכות לשפר את המראה שלה ולעצב את גופה כרצונה ואני אף מבין את הצורך החברתי להראות טוב כמו הדמויות הנערצות מהטלוויזיה, אך תמיד שם לנגד עיניי את טובתה האישית. מסיבה זו אני ממליץ לכל אישה המבקשת לבצע ניתוח פלסטי להקפיד על בחירת המנתח ולא להתפתות ולעשות ניתוחים שאינם מתאימים ושעליהם הרופא אינו ממליץ.

>> הכותב הוא אורי מוסקונה, מנכ"ל מרפאות ד"ר מוסקונה לניתוחים פלסטיים ואסתטיים ומנכ"ל רשת אורי מוסקונה טיפולים אסתטיים משלימים

צילום: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה