ניתוחים אסתטיים: מה מתאים ונכון לגילך?

כמה פעמים אמרו לך שאת נראית נהדר, אבל הרגשת שאם רק היית מתקנת את "הדבר הקטן הזה" החיים שלך היו מושלמים? ד"ר רוית ינקו-ארזי מייעצת מה ואיך

26/05/2014
המרכז הרפואי ת"א (איכילוב) קבלו עדכונים מהמרכז הרפואי ת"א (איכילוב)
  • RSS

מאת ד"ר רוית ינקו-ארזי, מומחית בכירורגיה פלסטית, רופאה בכירה במרכז המשולב לאסתטיקה, ביה"ח איכילוב

גם אם אנחנו לא מכורות לפרוצדורות וניתוחים אסתטיים ישנם דברים שהם בבחינת  איכות חיים. בריאות מלאה אינה רק מצב של היעדר מחלה, אלא גם של הרמוניה פיזית, נפשית וחברתית. לפי תפיסה זו, לשיפור מראהו החיצוני של האדם ישנה השפעה חיובית גם על המערכת הרגשית והגופנית.

ניתוחים אסתטיים צילום שאטרסטוק

כמה פעמים חברות אמרו לך שאת נראית נהדר, אבל את הרגשת שאם רק היית מתקנת את "הדבר הקטן הזה" החיים שלך היו פשוט מושלמים ? ומה זה היה כשהיית בת 16? ובת 26 ? בת 46 ? בת 66?.. מה הן בדיוק אותן פרוצדורות ומה הן דורשות מהמטופל...?

מגילאי ה"עשרה" ועד גיל 30

"ציצים" -  בגילאים אלו התפתחות השדיים מאד משמעותית. שדיים המתפתחים במועד תקין יכולים להיות קטנים מידי או גדולים מידי ביחס לפרופורציות הגוף. התפתחות השדיים בימנו אצל בנות מתחילה כבר לקראת גיל 10, אבל יכולה להוסיף להשתנות גם בגיל עשרים ולאחר לידות והנקות.

שדיים קטנים ניתן לשנות על ידי ניתוחי הגדלה שמבוצעים לרוב בחתך בקפל שמתחת לשד או בגבול בין החלק הצבעוני של הפטמה לעור הרגיל. בניתוחים אלו עושים שימוש במשתלי סילקון. כיום, בניגוד לעבר ולאחר מחקר של כ-30 שנים, אנו יודעים כי הסיליקון עצמו אינו מסרטן ואינו גורם למחלות. עם זאת, חשוב שהסיליקון יהיה בעל איכות רפואית עם תקן גבוה וכי מדובר בחברה אמינה ומוכרת הנותנת תעודת אחריות על איכות המשתל (כיום יש אחריות לדלף לכל החיים בחלק מהחברות).

בגילאים אלו קיימים מקרים של התפתחות לא תקינה במבנה השד או אסימטריה. כאשר שד אחד גדול והשני קטן ניתן לבחור בגודל השד המועדף מהשניים ובהתאם יותאם השד השני על ידי הגדלה או הקטנה. לעיתים ניתן להגדיר מידה ממוצעת כאשר מגדילים שד אחד ואת השני מקטינים. התפתחות לא תקינה יכולה להתבטא בשד במבנה "צינורי", כאשר בסיס השד מכווץ על ידי מעין רצועה פנימית ואילו הפטמה גדולה ובולטת. עיוותים של בית החזה וחסר מולד של חלק משרירי החזה מהווים דוגמאות נוספות להתפתחות לא תקינה של השד.

חזה גדול ונפול יכול להתבטא גם בחוסר פרופורציה למבנה הגוף. מלבד תחושת אי נוחות אישית, קיים קושי באיתור בגדים מתאימים ולרוב הימנעות מפעילויות חוץ כמו ספורט או ים. חזה גדול לעיתים יגרום לכאבי גב ולבעיות עור ופטרת מתחת לשד.

תהליך ניתוח הקטנת חזה כולל הסרת חלק מרקמת השד, הקטנת מעטפת העור, וניוד הפטמה, שלרוב פרושה וממוקמת  נמוך באופן יחסי. החתך תלוי בשיטה בה בוחר המנתח, אך לרוב יהיה חתך סביב הפטמה, חתך אנכי במרכז עור השד ולעיתים גם חתך T  בקפל התת שדי.  ההתאוששות מניתוח זה עורכת כשבועיים ולאחר כ 4-6 שבועות ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה. נשים רבות אשר עברו את ניתוח ההקטנה מעידות על סיפוק גבוה מהתוצאות וצער על שלא עשו זאת בשלב מוקדם יותר.

תקופת הגיוס או תחילת הלימודים באוניברסיטה מהוות קרקע מצוינת לשינוי, כאשר החברה משתנה ו"האני" הישן יכול לפנות מקום ל"אני" חדש, יפה ומשופץ,  זו הזדמנות טובה לתכנן ניתוח אף. בניתוח זה משתנה המבנה התומך באף ומתבצעת הקטנת סחוסים, הורדת הגבנון והצרת הבסיס, בתלות כמובן במבנה האף ש"הבאנו מהבית" והתאמתו לפנים שמאכלסות אותו. ניתוח זה דורש לאחריו תקופת החלמה של כחודש, עד שהנפיחות יורדת ושטפי הדם נספגים. בתקופת ההחלמה יש להימנע ממשקפיים או מפעילות ספורטיבית שבמהלכה עלולים להיחבל והעור נותר רגיש לשמש למשך כשנה. התוצאה כמובן מתגמלת.

 

גילאי 35-50

פיתחנו קריירה, יש ילד או שניים ( או שלושה) והם כבר הולכים לבד לחוגים, ואנחנו מתחילות להרגיש בטוחות ורגועות בחיינו. המשקל יציב ואנחנו מרגישות בשיא של חיינו. אבל יש כמה דברים שמטרידים....

ניתוחי פנים – עדיין אין צורך בניתוח אבל בהחלט כבר ניתן לראות את חלוף הזמן ואת הנזקים שנגרמו כתוצאה מחשיפה לשמש או עישון או פשוט מגנטיקה. בשלב זה לרוב מוקדם לביצוע ניתוחי פנים, אבל בהחלט ניתן לשפר את המראה על ידי טיפולים שאינם ניתוחיים: 

בוטוקס – המצאת המאה! למרות התדמית השלילית שקיבל בתקשורת, הבוטוקס הוא בטוח ומקובל לשימוש אפילו על ילדים. בידיים נכונות, התוצאות משימוש בבוטוקוס יכולות להחזיר לנו 5-7 שנים במראה. החדשות הטובות הן שהזרקת בוטוקס עשויה אפילו לעכב התפתחות חריצים קבועים עתידיים, בהם קשה יותר להילחם. הבוטוקס הוא חומר טבעי המונע את הפעלת שרירי ההבעה בתגובה לגירוי עצבי. באופן קלאסי הוא מתאים לריכוך קמטי "זעף" בין הגבות, הקמטים האופקיים במצח ואת מניפת הקמטים בצידי העיניים. אבל ניתן להשתמש בו גם לריכוך קמטוטי "ארנב" בגשר האף, או לעדן את הקמטים בשפה העליונה המאפיינים לרוב מעשנים, ליצור הרמה עדינה של זווית הגבה ולהרחיק בעוד כמה שנים את הצורך בהרמת גבות...            

חומרי מילוי – החומר הנפוץ ביותר הוא חומצה היאלאורונית. זהו חומר הנמצא באופן טבעי בתוך הדרמיס, העור שלנו, והוא עובד כספוג הצובר בתוכו נוזלים. חומצה היאלורונית מגיעה בדרגות סמיכות שונות ולכן מתאימה למספר רב של התוויות. זהו החומר הקלאסי למילוי קמטים בצידי האף, והרמה עדינה של זוויות השפה ובסמיכות עדינה יותר משמש למילוי שפתיים שהידלדלו – אחד מהסממנים המשמעותיים ביותר של חלוף השנים. בסמיכות הגבוהה יותר משמשת החומצה  להזרקה עמוקה להחזרת נפח לאזור עצמות הלחיים, ולהרמה קלה של העור מתחת ללסת.     

פילינג ומיצוק – בטיפול כימי או על ידי ליזר . לשיפור קמטוטים ולטשטוש כתמי שמש.

מבחינת הגוף – זה הזמן להחזיר עטרה ליושנה. "מבצע אמא" כולל תיקון הנזקים שנשיאת העוללים וההנקתם הביאו עלינו  (מלבד הרבה נחת וגאווה, כמובן).  החזה שהתרוקן, יכול להנות מהרמה, או הרמה משולבת במילוי בעזרת משתל. הבטן, שנותרה עם סימני מתיחה ועודפי עור, ולפעמים גם חולשה וריחוק  של שרירי דופן הבטן, צריכה מתיחה והידוק של השרירים לקו האמצע. ואם כבר מתחילים בניתוח, אפשר גם להוסיף קצת שאיבת שומן למותניים או לאזור הירכיים שתמיד רצינו...

גילאי הזהב – + 50

הגעתם לגיל שאפשר להתחיל. אין מקום לביישנות. גם אם הרווחנו ביושר קמט זה או אחר, הרווחנו ביושר גם את הזכות למשוך איפור על העפעף בלי שהוא ימרח אחרי 5 דקות...

ניתוחי עפעפיים – מראה צעיר ואסתטי של העפעף מורכב מהרמוניה של מיקום הגבות, עפעף עליון עם קפל חד וללא עודפי עור "הרוכבים" על הריסים, ועפעף תחתון שממוקם בגבול התחתון של האיריס (העיגול הצבעוני בעין), ללא עודפי עור או "שקיות". אבחון נכון של מרכיבי הבעיה האסתטית הוא חשוב למתן פיתרון נכון ובעקבותיו כמובן ניתוח איכותי. ניתוחי עפעפיים הם ניתוחים מהם ההתאוששות קלה יחסית ומהירה (בין שבוע לשבועיים). ניתוחי עפעף עליון ניתנים לביצוע אפילו תחת הרדמה מקומית בחלק מהמקרים.

מתיחת פנים – כיום מתיחות פנים הן עולם ומלואו. בעבר היו מורידים את עודפי העור והיה נוצר מראה "קריקטורה" שחרוט בדמיון שלנו. תחום זה התפתח מאוד וכיום מנתחים פלסטיים מומחים חושבים על ניתוחי מתיחת פנים כהשבת האיזון העדין בין הנפחים שאבדו סביב העיניים ובאזור עצמות הלחי, לעומת עודפי עור ונפח מתחת לסנטר.

הרמה ומתיחה של העור באלכסון  מעלה מול הידוק הרקמה העמוקה מתחת לעור בכיוון מעלה כדי לתת למתיחה משך חיים ארוך יותר. קו החתך מוסתר בתוך השיער ברקות, אזור העורף, בקפל שבקדמת האוזן ומאחורי הסחוסים של האוזן.  גם כאן כל מטופל מקבל ניתוח ה"תפור" לשינויים שחלו בו עם השנים (מי יותר עודפי עור, מי יותר אובדן נפח, מי יותר עודפי עור בצוואר).  החלמה מניתוח זה היא בין שבועיים לשלושה שבועות ודורשת, לפחות בתקופה הראשונה, מנוחה מסוימת בבית. ניתן כמובן לשלב מתיחת פנים עם ניתוחי העפעפיים.

שימו לב, בכל גיל, עם כל פרוצדורה, חובה על כל אחת ואחד להקפיד על בחירת רופא מומחה בעל ניסיון, סביבת טיפול בטוחה, גם לעת חירום ולתקופה שלאחר ההליך הטיפולי ושימוש בחומרים הבטוחים ביותר (תקן FDA).

 למידע נוסף על ניתוחים אסתטיים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה