ניקוי רעלים בעזרת צמחי מרפא

חלק חשוב בניקוי רעלים הוא השימוש בצמחי המרפא כמו אלוורה, סרפד ועלי כוסברה. כך תעברו את התהליך בסיוע צמחים המעודדים את הניקוי

23/03/2015
יגאל קוטין קבלו עדכונים מיגאל קוטין
  • RSS

צמחי מרפא. צילום: שאטרסטוק

"בכדי למצוא את עצמך, חשוב בעצמך/על עצמך..." סוקרטס.

אנו חייבים לגייס את היכולת לחשוב בעצמנו ועל עצמנו בצורה ביקורתית ומעמיקה, אחרת סיכוינו ליהנות מבריאות אמתית קטנים. כך הוא הדבר כאשר אנו פונים לטפל בגופינו ולעודד בריאות מיטבית ע"י ניקוי רעלים, דרך יעילה והכרחית בכדי לזכות בבריאות מיטבית. גופינו מצויד במערכת ניקוי והפרשת רעלים מעולה. מערכת זו כוללת איברים רבים כמו הכבד, הכליות ומערכת השתן, וחומרים ביו כימיים רבים כמו אנזימים, נוגדי חמצון ועוד. מערכת זו למרות יעילותה ועוצמתה נחלשת והופכת יעילה פחות מסיבות רבות.

כיום, גופנו סובל מעומס רעלים אדיר. העולם הסובב אותנו מלא בחומרים אשר מוגדרים כרעליים, במזון, שתייה, באוויר והסביבה, בכלי הניקוי, חומרי הקוסמטיקה וההגיינה ועוד. גם "הקפדן שבמהדרין" בכל הנוגע לתזונתו וסביבתו אינו חף מרעלים מפנים גופו ומחוצה לו. ישנן דרכים רבות לניקוי רעלים מהגוף. כל השיטות טובות ומביאות את תהליכי הגוף הטבעיים לניקוי רעלים לכדי המרצה ושיפור פעילות זו.

חלק חשוב בניקוי רעלים הוא השימוש בצמחי המרפא. השימוש בתרופות צמחיות למטרות ניקוי רעלים מצוי עוד במסורות הרפואיות הקדומות, וכיום, עם התפתחות המחקר בתחום זה, אנו זוכים להבין במדויק את כל תהליכי הניקוי וכיצד צמחי המרפא ממריצים פעולה זו. מטרת צמחי המרפא בשילוב עם תוכנית ניקוי היא להמריץ בצורה אקטיבית (ע"י החומרים הפעילים שבצמחי המרפא הפועלים על מערכות הגוף השונות) את פעולת אברי הניקוי, לחזק את הגוף בזמן תהליך הניקוי ולמנוע תופעות לוואי לא רצויות בניקוי.

ישנם צמחי מרפא רבים המתאימים למטרות אלו, כולם נחקרו והוכחו כיעילים ובטוחים לשימוש:

כורכום

מצמחי המרפא הנחקרים ביותר ובשימוש מזה אלפי שנים לתהליכי ניקוי. משמש כנוגדי חמצון, משפר וממריץ את פעולת הכבד וכיס המרה, משפר את פעולת מערכת העיכול, מדלל דם ומשמש להרגעת תהליכי דלקת בגוף. הוסיפו את התבלין הזהוב, כורכום, למזונכם בזמן ניקוי.

גדילן מצוי

קוץ ארץ ישראלי סגול זה משמש להמרצת פעילות הכבד וכיס המרה בצורה יעילה ביותר. שלבו את זרעי הגדילן הטחונים במזון (אפשר לפזרם על סלט) או השתמשו בתכשירים המבוססים על תמציות מחוזקות של גדילן מצוי.

אלוורה

האלוורה כג'ל איכותי בעלת פעילות נוגדת דלקת עוצמתית ביותר, משקמת רקמות, מחזקת מערכת חיסון. האלוורה תורמת רבות להורדת חומציות ברקמות הגוף, לשיפור בפעילות הכבד ומערכת העיכול ובכך תורמת לניקוי הגוף. השתמשו במוצרי ג'ל אלוורה איכותיים המצויים בשוק.

שן ארי

צמח זה הגדל בארצנו משמש לפעולה כפולה בכל הנוגע לניקוי רעלים. עלי הצמח משמשים כמעודדי מערכת השתן להגברת השיתון ובכך לניקוי רעלים יעיל ואלו שורש הצמח משמש כמעודד יעיל של פעולת הכבד וכיס המרה וממריץ של מערכת העיכול. השתמשו בעלי שן הארי בחליטת תה ואילו את השורש יש לבשל דקות מספר ורק אז לשתות את התה.

סרפד

צמח נפוץ זה משמש כאחד הצמחים הנפוצים והיעלים בתהליכי ניקוי . יעיל להמרצת פעילות מערכת השתן ואף לחיזוק כללי של הגוף. השתמשו בעלי סרפד טריים בעונתם כמרכיב במרקים ותבשילי ירקות או בעלי הסרפד היבשים כחליטת תה.

סרפד. צילום: שאטרסטוק

לענה/שיבא

צמח תבלין פופולארי זה המצוי בגינות תבלין רבות משמש מזה אלפי שנים כצמח המעודד תהליכי ניקוי והפרשה של רעלים ע"י המרצת המערכת הלימפתית, המרצת פעילות הכבד וכיס המרה ומערכת העיכול. השתמשו בעלי הצמח (טרי או מיובש) בחליטות תה.

זרעי ועלי כוסברה

צמח שכיח זה במטבחנו הוא המצמחים היעילים ביותר לתהליכי ניקוי רעלים. הכוסברה ידועה כקושרת מתכות חופשיות ומנקה את הגוף מהן. בכוסברה תרכובות נוגדות חמצון רבות העוזרות להמרצת פעילות ניקוי הרעלים.

תה ירוק

עלי התה הירוק משמשים עוד במסורות הקדומות (סין והודו) כצמח מרכזי בתהליכי ניקוי. עלי התה עמוסים בנוגדי חמצון בחומרים אשר משפרים את חילוף החומרים. השתמשו בעלי תה ירוק מאיכות טובה כחליטת תה. צמחי מרפא רבים אשר משמשים אותנו במטבח כתבלינים, עמוסים בחומרים פעילים אשר ממריצים את פעולת הניקוי. תבלינים אלו כמו ג'ינג'ר, קינמון, הל וזרעי שומר מייעלים את פעולת המערכת הלימפתית, משפרים וממריצים את פעולת הניקוי ומושלמים

תערובת תה נעימה וטעימה לניקוי רעלים – חליטה זו מתאימה גם כחליטה קרה.הוסיפו כמה קוביות קרח לחליטת התה החמה. התערובת: היביסקוס, עלי ורדים, ציפורן חתול (קלנדולה), סרפד, מנטה, יסמין, לענה. ערבבו את הצמחים הנ"ל (יבשים) בכמויות שוות.

*****

יגאל קוטין ND, נטורופת, מטפל איורוודי, הרבליסט קליני, מרצה בכיר במגמת הנטורופתיה ומרכז מחלקת האיור וודה במכללת רידמן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך