ניקוי רעלים - אמת או פיקציה?

בעקבות אזהרת משרד הבריאות על ניקוי רעלים באמצעות חוקן, בדקנו עד כמה הטיפולים בטוחים. המדריך למתעניינים בתהליך

22/09/2014
מיכל לזרוביץ קבלו עדכונים ממיכל לזרוביץ
  • RSS

בימים אלו פורסמה ידיעה כי משרד הבריאות יוצא נגד הטיפול הפופולרי לניקוי רעלים לאחר שאישה שעברה טיפול כזה בשטיפת מעי, כלומר חוקן (הידרוקולוניק) סבלה מפגיעה בכליה ומניקוב המעי. חשוב להבהיר כי שטיפות מעי וחוקנים הם לא השיטות היחידות לניקוי רעלים. יש הרבה שיטות לניקוי רעלים כגון תזונת דיטוקס, מונו דיאט, דימיון מודרך, וכמובן החוקנים או שטיפות מעיים (הידרוקולוניקס).

אינני באה לתמוך או לפסול את שיטת החוקנים. היא קיימת וזו עובדה, אך אני כן חושבת כי ניקוי הגוף מערב מספר פעולות, רק שטיפות מעיים וחוקנים לא יעזרו ולא יגרמו לניקוי עמוק, בכלל, מי שהחליט כי הוא מעוניין בשטיפות מעיים כדאי שידע כי לפני כן יש לבצע ניקוי תזונתי של מספר ימים. אני באופן אישי אינני משתמשת בשיטה זו של החוקנים כי אני תומכת בגישת רומה צור שהייתה אחת מענקי פיתוח השיטה הטבעית. היא הסתייגה מצומות שונים, הסתייגה מחוקנים וטענה כי מומלץ ששימוש בצמחי מרפא יהיה כאורח חיים ולא כתרופה.

ניקוי רעלים. צילום: שאטרסטוק

אז בואו ונעשה סדר - דיטוקס (או בעברית טיהור וניקוי רעלים) הוא שיטה לניקוי רעלים מהגוף. אבותינו הקדמונים ידעו לומר כי הסיבה האמיתית למרבית המחלות (כולל מחלות כרוניות) הם חומרים מזיקים הנמצאים בגוף. זוהי גם הסיבה כי תהליך זה תופס מקום נכבד וכלי יעיל לתחילת תהליך הריפוי והשחרור ממחלות כרוניות כגון עצירות, סוכרת, דלקות פרקים, דלקות עור, מיגרנות, כאבי ראש  ועוד.

מניסיוני וניסיון מטופלי אני עדה פעם אחר פעם לתוצאות טובות של הטיפול. למשל מטופלת שהגיעה עם כאבי ראש ועודף כולסטרול, בסיום תהליך הניקוי הרגישה טוב יותר וללא כאבי ראש ורמת הכולסטרול פשוט ירדה. המטופלים מרגישים קלילים יותר, רגועים וגם יורדים במשקל.

מהי רעילות ומאיפה היא מגיעה?

1. מזון - חומרים משמרים, צבעי מאכל, כימיקלים וחומרי ריסוס, קפאין, אלכוהול, שומנים וכולסטרול, סוכרים פשוטים, תרופות, בשר שמכיל הורמונים. כאשר הם מצטברים בתוך התאים והרקמות הם מהווים רעל אך יש כמובן גם פסולת שאנחנו מייצרים. היום יודעים כי כל החומרים הללו מזיקים וגורמים למחלות, עודף כולסטרול יגרום למחלות לב, עודף סוכר/גלוקוז יגרום לסוכרת וכו').

2. האוויר שאנחנו נושמים - אם מכיל פיח ופסולת תעשייתית, הוא מגיע לתאים שבגוף דרך הריאות.

3. רגשות רעילים – חשיבה שלילית, מתח, כעס, לחץ - כל אלו מחלישים אותנו. כך למשל בזמן לחץ משתחררים הורמונים העוזרים לנו להתמודד עם משבר כמו הקורטיזון, אך לאורך זמן גורם למחלות.

הגוף כל הזמן עושה ניסיונות לפנות פסולת, אם זה בצורה של הפרשת נזלת וליחה, אקזמות, מחלות עור. בגוף כמובן יש מערכות הפרשה הנקראות מערכות סילוקיות. הן כוללות את האיברים שתפקידם להוציא ולנקז את הרעלים מהרקמות ומהגוף (מעי, ריאות, העור דרך הזעה, כליות, מערכת הנשימה וכמובן השחקן הראשי הוא הכבד).

הכבד משמש כמרכז הניקוז והטיהור של הגוף כולו. כל חומרי הפסולת וה"שפכים" למיניהם של כל רקמות הגוף מתנקזים אל הכבד ושם עוברים תהליכים שונים של פירוק, המרה ונטרול. כל האטה או חסימה בפעילות הכבד ובמערכות הסילוקיות השונות כולל עומס רעלים עליהם תגרום באופן ישיר להצטברות של חומרי פסולת רעילים ברקמות השונות ולתגובת שרשרת בצורת מחלות שונות. כאשר מבצעים תוכנית לניקוי רעלים מאפשרים למערכת העיכול והגוף לנוח מעט ולהתפנות למשימה של הניקוי.

שיטת דיטוקס

תוכנית ניקוי הדרגתית וידידותית המתבצעת בשלושה שלבים. כל שלב נמשך בין שבוע לשבועיים וכל שלב מכין אותנו לשלב הבא (אם נעשה תוכנית קצרצרה של מספר ימים הרעלים שהצטברו שנים בגוף לא יוכלו להתפנות). בכל שלב נעשה שימוש באמצעים שונים, בהתאם למטרת השלב בו נמצאים. אם זה באמצעות תזונה בעלת איכות דיטוקס, שתיית מיצים בסוף שבוע, צמחי מרפא, ארומתרפיה, שיטת לחיצות, דמיון מודרך ועוד.

יש להכין את הגוף לתהליך של הניקוי (כדאי להתחיל מספר ימים לפני התהליך עצמו), הרעיון הוא לתת לתזונה שלך מיני מייקאובר (עיצוב מחדש). קיימים מזונות אשר יכולים להפריע ליכולת הכבד לנקות את הגוף. כך שמומלץ שלושה ימים לפני התחלת תהליך לנסות להפחית ולהימנע ממזונות אלו.

שלב ראשון:

הוא השלב העדין ביותר ומטרתו להוריד מהתפריט מזונות אשר גורמים לרגישות/אלרגיה (כלומר אנחנו רוצים להוריד מזונות אשר לא מתאימים לנו) וכמובן לתמוך במערכת העיכול. הטענה היא כי עיכול לא תקין גורם לרגישות ואלרגיות לכן מטרת שלב זה היא לצרוך תזונה  וצמחי מרפא אשר יתמכו במערכת העיכול ובספיגה של המעי, וכן להפחית אלרגיות.

שלב שני:

המטרה היא לעזור בהוצאת הרעלנים והפסולת מהמעי. שלב זה עוזר בהכנת הגוף לשלב הבא, שהוא השלב השלישי והחשוב ביותר.

בשלב השלישי:

הכבד והכליות (שהם האיברים שדרכם משתחררים הכמויות הגדולות ביותר של רעלנים) נוטלים את הפיקוד לצורך השלמת מעגל ניקוי הרעלים (הדהטוקס). הכבד הוא האיבר החשוב ביותר לצורך ביצוע הדהטוקס ואילו הכליות מפנות את הרעלנים שהשתחררו מהכבד. לכן בשלב האחרון העבודה בעיקרה היא תמיכה בכבד ובכליות על מנת שיתפקדו בצורה מיטבית. כלומר, יש כאן תהליך שנעשה בהדרגה. בכל שלב משלבים אמצעי ניקוז שונים הכוללים: תזונה בעלת תכונות דיטוקס, שתיית מיצים שונים (בסוף שבוע), צמחי מרפא, ארומטרפיה, שיטת הלחיצות (אקופרשר) ודמיון מודרך. אמצעים אלו משתנים משלב לשלב בהתאם לתוכנית הטיפול.

אני מציעה לעבור תהליך דיטוקס פעמיים בשנה לצורך הורדת עומס הרעלנים בגוף, לניקוי הגוף, הנפש והחיים ולצורך הגברת האנרגיה. תוכנית זו עובדת בהרמוניה מושלמת עם הגוף לצורך השגת תוצאות מיטביות.

*****

מיכל לזרוביץ היא ד”ר לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה פרטית בגבעתיים. מתמחה בטיפול טבעי בבעיות במערכת העיכול ובעיות עור.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה