ניו מדיה – הזדמנות או מחסום לקידום נשים?

מצד אחד, המרחב הדיגיטלי מאפשר לנשים השתתפות פעילה בשיח ובעשייה ומנגד, הוא יצר תגובות נגד ביחס לנשים ולקבוצות אחרות ובכך לא הגשים את הציפיות ממנו ככלי מקדם שוויון

28/11/2016
שלומית ליר קבלו עדכונים משלומית ליר
  • RSS

Womenonline2711_sec

בראשית ימי האינטרנט, ההתייחסות לאוטוסטרדת המידע אופיינה בגישות מלאות אופטימיות והתלהבות. הרשת נתפשה כמרחב שבכוחו לקדם קבוצות מודרות, ובכלל זה נשים ולתרום להשתתפות שוויונית יותר בשיח הציבורי. אולם עם השנים, האפשרויות שטמונות בטכנולוגיות התקשורת החדשות התבררו כמורכבות יותר.

אומנם, מצד אחד, המרחב הדיגיטלי התברר כבעל היבטים חיוביים לקידום זכויות נשים בכל הקשור להשתתפות בשיח הציבורי, הרחבת אפשרויות התעסוקה והאקטיביזם החברתי. אולם, מצד שני, לא רק שהציפיות שנתלו באינטרנט בכל הקשור לחיזוק הליכים דמוקרטיים וקידום השוויון, לא הגשימו את עצמן באופן מלא, אלא שלעתים תהליכים שהתרחשו בעקבות השיח המתקיים ברשת הובילו לתגובות-נגד ביחס לנשים וקבוצות חברתיות נוספות.

בהיבט החיובי של הדברים, היכולת לעקוף את המדיה המסורתית ואת שומרי הסף המוכרים, להתאגד, להחליף דעות ולהשמיע קול, חיזקה נשים רבות באפשרה להן – לעתים בפעם הראשונה – לזכות בנראות, בהשפעה ובהכרה. מבחינה מקצועית, נפתחו מגוון תחומי התמחות חדשים, כגון ניהול תוכן, בנייה וקידום אתרים ותחומי עיסוק נוספים, שבין יתרונותיהם ניתן למנות את היכולת לעבוד בנוחות ובכל שעה מכל מקום, דבר שיש בו יתרון עבור אימהות שבוחרות לעבוד מהבית.

בנוסף, קמפיינים ומאבקים חברתיים מוצלחים שנוהלו ברשת העלו תקווה, שניתן יהיה להשתמש במהפכה הדיגיטלית כחלק מעשייה נרחבת יותר לצמצום פערי שכר, חיזוק הייצוג הפוליטי ותיקון חברתי כולל. בהיבט השלילי של הדברים, הרשת אפשרה לשבש מוסכמות חברתיות ולפגוע באופן ניכר בתקינות הפוליטית. דבר שהוביל לשיח שיש בו שימוש בביטויים פוגעניים וגילויי סקסיזם, לצד שכפול מנגנונים מוכרים של דיכוי נשים.

אשה לפטופ

דוגמה עכשווית לאופן בו היכולת לשבור את המבנים המוכרים באמצעות הרשת עלולה לפגוע בנשים וקבוצות חברתיות נוספות ניתן למצוא בתוצאות המרוץ לבית הלבן. עלייתו המהירה של טראמפ ובחירתו לנשיאות ארצות הברית התאפשרה מתוך הכוח הגדול שצבר, הן במדיה המסורתית ובעיקר ברשתות הטלוויזיה, שנתנו לו במה נרחבת כאייקון ריאליטי, והן בניו מדיה, שבה היטיב לשלוט בציוצים בלתי פוסקים, שהפכו לוויראליים.

לצד מספר גורמים נוספים, עלייתו של טראמפ כמועמד חסר ידע והכשרה שהצליח לגבור על המועמדת עתירת הידע והניסיון ולזכות במשרה הבכירה בעולם, למרות יחסו הפוגעני כלפי נשים, היא חלק מתופעת הרשתות החברתיות, והיא מדגימה את העוצמה הרבה שיש לפעילות במרחב הווירטואלי.

על מנת לכוון את המהפכה הדיגיטלית המתרחשת לנגד עינינו לקידום נשים לעמדות מנהיגות וכוח, נדרשת התארגנות המשלבת גופי מחקר, מוסדות חינוך, ארגוני נשים ועסקים עם אוריינטציה חברתית. ככול שגופים בעלי עניין יעודדו נשים ליזמות עסקית במקצועות טכנולוגיים ויותר נשים יכנסו לתחומי הטכנולוגיה הדיגיטלית, כך, ניתן להניח שהמרחבים הווירטואליים יהפכו ידידותיים יותר לשני המינים.

אשה מחשב

במצב הנוכחי, אומנם חלק גדול מהארגונים עושה שימוש במשאבי רשת, הכוללים אתרים ודפי פייסבוק, אבל מעטים הציבו לעצמם מטרה לפעול לקידום נשים במרחבים הדיגיטליים, שבהם אפשרויות ההשתתפות בשיח הציבורי גדלות אלפי מונים. גם חוגי מגדר ותקשורת ממעיטים לשלב את התחום החדש יחסית במערכי הלימוד ועדיין אין כמעט תכניות וקורסים העוסקים ספציפית בתחום המרתק והמתרחב של מגדר וניו מדיה.

בכדי להתמודד עם האתגר, יש מקום לאפשר לנשים שעדיין אינן שולטות ברזי טכנולוגיות התקשרות החדשות לרכוש אוריינות דיגיטלית. לצד זאת, נדרשות פעולות לתיעוד קולותיהן של נשים שאין בכוחן לרכוש את הידע, באמצעות שימור והנכחה של סיפורי חייהן במרחב הווירטואלי. העידן החדש כבר מזמן בפתח. ישנה חשיבות לקרוא לכל העוסקות והעוסקים בדבר לקחת את המושכות לידיים, אחרת, באופן פרדוקסלי, דווקא העתיד עלול להוביל את כולנו לאחור.

** ד"ר שלומית ליר, חוקרת מגדר ותקשורת ומייסדת פועלות ברשת, תשתתף בכנס ארצי של נטע- המרכז לפיתוח קריירה אשר ינפץ חלק גדול ממה שחשבנו שאנחנו יודעים על נשים, גברים והיחס שלהם לקריירה ויציג את דמותה של האישה הקרייריסטית המודרנית באור אחר. הכנס יתקיים ביום רביעי ה- 30.11.16 בין השעות 8:00 ל- 13:00 בבית חיל האוויר בהרצליה.

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה