נולד לך תינוק, אז למה את עצובה?

עינת הרגישה שהיא לא מסוגלת לטפל בתינוק שנולד לה, והיא לא היחידה. 80% מהנשים מרגישות דכדוך ועייפות בימים שלאחר הלידה. אצל 15% זה עלול להמשך גם שבועות. למי פונים?

05/05/2016
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

דיכאון אחרי לידה. צילום: שאטרסטוק"אני אוהבת את התינוק שלי, חלמתי עליו 9 חודשים, כל כך חיכיתי לו. למרות זאת, לפעמים אני פשוט לא מסוגלת לטפל בו ואני לא מבינה למה. קול קטן בראש אומר לי "שיבכה קצת, לא יקרה לו כלום", אני יודעת שזה לא בסדר שאני לא ניגשת, שאני אימא שלו והוא צריך אותי, אבל אני לא מצליחה לקום. ממשיכה לשכב במיטה ולבהות בחלל. כשבעלי חוזר הביתה אני מתחילה לבכות. אני יודעת שהוא קורע את עצמו בעבודה, אבל מרגע שהוא נכנס אני מרגישה שזה תורו, שהוא צריך להיות שותף לגידול של הילד. אם התינוק מתחיל לבכות והוא לא ניגש, אני מתחרפנת. פעם אחת אפילו עזבתי את הבית ונסעתי לאימא שלי. נשכבתי על הספה ומיד נרדמתי. אני לא חושבת שאני אמורה להתנהג ככה, כאימא. מה לא בסדר אצלי?".   

עינת (שם בדוי) בת 31, ילדה את בנה הראשון לפני כחודשיים. זה היה הריון מתוכנן, במהלכו היא הקפידה לעבור את כל הבדיקות החיוניות, לקרוא כל מה שאי פעם נכתב על הריון, להשתתף בקורס הכנה ללידה ואפילו להכין תכנית לידה. אבל דבר מכל אלה לא הכין אותה לקראת החיים שלאחר הלידה: לעייפות, לעצב, לבלבול, לחוסר המנוחה. "נשים רבות מרגישות כך בימים שאחרי הלידה. לא תמיד הן מבינות מדוע, ממעטות לדבר על התחושות שלהן ועוד פחות מזה – לבקש עזרה", מעידה יעל שחמון, אחות ומנהלת תחום בריאות הציבור במחוז השרון במכבי שירותי בריאות.

מה גורם לדיכאון אחרי לידה?

דיכאון לאחר לידה היא תופעה בעלת מגוון רחב של סימנים. מרבית הנשים (כ-80% על פי המחקרים) חוות דכדוך ועצבנות, מלוות בתחושה של עייפות וחוסר אנרגיה, מצב שזכה לכינוי Baby Blues ושחולף מעצמו, בדרך כלל כעבור מספר ימים. ואולם אצל כ- 10-15% מהנשים עלולה להתפתח כ-4-6 שבועות לאחר הלידה תחושת דיכאון שאינה זמנית וחולפת ויכולה להופיע במהלך השנה הראשונה ולכן מצריכה טיפול.

אם בעבר ידענו לספר ש"אלה ההורמונים", היום כבר ברור שמלבד התנודות ההורמונליות המאפיינות את השבועות שלאחר הלידה, תחושות דיכאון או "בלוז" מבטאות את הטלטלה הרגשית שנשים, וגם גברים, חווים לאחר הלידה. למרות שמדובר במצב מוכר, טבעי וצפוי, לא תמיד נשים מצליחות לקשר אליו את מה שהן חוות.

הריון ולידה הם אירוע משנה חיים, חוויה רגשית עמוקה שבמקרים רבים מלווה בלחצים, לבטים וחששות. נשים לא מוכנות לכך ולא מצפות לזה, אבל לעתים קרובות ההריון והלידה מציפים קשיים: הן בשל ההתמודדויות חדשות ולא מוכרות, והן בשל מצבים של אי התאמה בין התפקוד והצרכים של האם ובין ציפיות הסביבה. לידת תינוק גם מציפה שאלות קיומיות: מגורים, פרנסה, מקורות תמיכה, לעתים הדילמות מלוות גם את בן הזוג ולכן יכולות להציף דילמות בזוגיות.

דיכאון אחרי לידה. צילום: שאטרסטוק

"ההתמודדויות הללו עלולות ליצור עומס נפשי רב ולהפריע לתפקוד היומיומי", מסבירה שחמון. "לנשים רבות יש קושי לבקש עזרה ותמיכה. במהלך ההריון נשים בדרך כלל מתרכזות בלידה ומתכוננות אליה. הן לא תמיד חושבות על ההורות שתגיע לאחריה, ולא תמיד מוכנות לקראת הקשיים שיכולים להופיע, כגון קושי בהנקה, חוסר זמן, חוסר שינה ועייפות, אכילה לא מסודרת ולא מספקת, כלומר, לא משערות שהצרכים האישיים עלולים להיפגע בגלל השינוי בחיים".

 אל מי את ממליצה לפנות כדי לקבל עזרה?

"לאחיות בטיפות החלב, שמקבלות כלים והדרכות איך לשוחח עם נשים על הנושא הרגשי ושידעו במידת הצורך להפנות להמשך טיפול אצל אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש. אנחנו מקיימים במכבי קשרי עבודה בין המטפלים השונים ועובדים כצוות רב מקצועי. אחיות טיפת חלב עוברות הכשרה הכוללת ידע מקצועי רב ומתאמנות באמצעות סימולציה ותרחישים, שעוזרים להם לזהות מצבים שונים במהלך ההריון ולאחר הלידה. לכן, כשאחות מזהה קושי ועולה בה הרושם שיש צורך באיש מקצוע נוסף, יש לה את כל הכלים והאפשרות להפנות להמשך טיפול".

 בדקי את עצמך: האם את סובלת מבייבי בלוז או מדיכאון אחרי לידה?

אחד הכלים להערכת המצב הרגשי והנפשי לאחר הלידה, הוא באמצעות שאלון אדינבורו הכולל 10 שאלות. על פי המלצות משרד הבריאות, השאלון מוצג לנשים הרות החל מהשבוע ה-26 וכן כ-4-9 שבועות לאחר הלידה, במרפאות נשים ובטיפות החלב. תוצאות השאלון מסייעות לאחיות ולרופאים להעריך ולהציע תמיכה וטיפול, במידת הצורך.

"אני ממליצה לנשים לענות על השאלון, שפותח פתח לשיחה על הקשיים. האחיות בטיפות החלב יודעות  איך לפענח את התשובות, לדובב ברגישות ולחשוב ביחד על פתרונות. לנשים שאינן מעוניינות לפנות לגורם מקצועי נוסף, הן יציעו תמיכה והמשך ליווי באמצעות הכלים המקצועיים שברשותן.

"חשוב שנשים יבינו שזו לא בושה, שזהו מצב נורמטיבי, שישנם קשיים ושהטיפול והתמיכה בהם עדיפים מאשר להתחבט ולהתלבט לבד. לנשים שמתקשות לפנות לאיש מקצוע, אני ממליצה לנסות ולהעלות את תחושותיהן בקבוצות הכנה ללידה, בקורסים לעיסוי תינוקות ובמסגרות דומות. נשים יכולות לתת כוח אחת לשנייה ולעודד. המסר העיקרי הוא: תרגישו נוח לדבר ולעלות את הקשיים. כי אפשר לסייע וששיחות כאלה יכולות להביא להטבה משמעותית", מציעה שחמון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך